Okres a karmienie piersią - wszystko co chciałabyś wiedzieć!

2019-06-28 11:55

Czy karmienie piersią zapobiega powrotowi okresu po porodzie? Czy smak mleka w czasie okresu się zmienia? Wyjaśniamy zależności między okresem a karmieniem piersią.

miesiączka

i

Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. 1. Czy okres w czasie karmienie piersią ma wpływ na laktację?
  2. Zobacz 7 składników na lepszą laktację
  3. 2. Czy okres w czasie karmienia piersią ma wpływ na płodność?
  4. 3. Czy okres w czasie karmienia piersią wpływa na jakość pokarmu?

Karmienie piersią według powszechnie panującej opinii zapobiega miesiączce. Te zależności między okresem a karmieniem piersią są prawdziwe, ale nie do końca. Natura pomyślała o tym, aby kobieta po porodzie nie mogła zbyt szybko zajść w kolejna ciążę. Dlatego laktacja na jakiś czas hamuje cykl kobiecy, uniemożliwiając pojawienie się owulacji.

Jednak to, jak długo młoda mama nie ma okresu zależy od wielu czynników. Niektóre kobiety dostają pierwszą miesiączkę w kilka tygodni po urodzeniu dziecka, inne – nie muszą używać podpasek przez kilka lub kilkanaście miesięcy.

Oto 3 najpopularniejsze pytania, które zadaje sobie mama, kiedy dostanie okres w czasie karmienia piersią

1. Czy okres w czasie karmienie piersią ma wpływ na laktację?

O płodności kobiety, a więc i o jej menstruacji decydują hormony. Po urodzeniu dziecka gospodarka hormonalna kobiety nadal jest inna niż przed dziewięcioma miesiącami ciąży.

Organizm młodej mamy skupia się na produkcji hormonów, które odpowiadają za produkcję pokarmu, a więc głównie prolaktyny. Obecność prolaktyny wpływa nie tylko na pracę gruczołów mlekowych, powoduje również zahamowanie produkcji hormonów płciowych, co uniemożliwia powrót cyklu miesiączkowego.

To atawistyczna naturalna obrona organizmu kobiety, który musi najpierw wykarmić dziecko, a dopiero potem zadbać o narodziny kolejnego potomka. Im dłużej kobieta karmi piersią, tym dłużej nie ma okresu. Menstruacja pojawia się zwykle dopiero pod koniec okresu karmienia, gdy dziecko zaczyna rzadziej ssać pierś, co automatycznie zmniejsza poziom prolaktyny.

Zobacz także: Mleko kobiece: co może zaszkodzić mleku matki?

Zobacz 7 składników na lepszą laktację

7 składników zwiększających laktację

2. Czy okres w czasie karmienia piersią ma wpływ na płodność?

Podawanie piersi nie jest stuprocentową metodą antykoncepcji. Badania pokazują, że zahamowanie owulacji daje tylko bardzo regularne karmienie co 4-6 godzin, a w ciągu doby karmienie powinno trwać minimum 100 minut.

Niekiedy wystarczy dłuższa przerwa, np. w nocy, gdy malec się nie obudzi, by cykl rozrodczy ruszył. Wiele też zależy od organizmu kobiety, niektóre mamy nawet karmiąc regularnie, szybko zaczynają miesiączkować, inne podają pierś z różnej długości przerwami, a mimo to cieszą się długo „urlopem” od okresu. Dlatego nie powinno się traktować laktacji, jako metody antykoncepcji.

Pierwsza miesiączka po porodzie pojawia się po owulacji, która zwykle nie daje żadnych objawów (po porodzie często zmienia się charakter miesiączek oraz PMS-u, który niekiedy przestaje dawać dokuczliwe objawy). Jeśli w jej trakcie dojdzie do stosunku, może dojść do zapłodnienia. W ten sposób młoda mama zajdzie w kolejną ciąże nie doczekawszy się w ogóle na menstruację.

Warto dodać, że regularny powrót okresu, mimo kontynuowania karmienia piersią, oznacza również pełen powrót do płodności. 

3. Czy okres w czasie karmienia piersią wpływa na jakość pokarmu?

Trzeba podkreślić, że pojawienie się okresu nie jest powodem do zakończenia karmienia. Menstruacja nie wpływa bowiem w żaden negatywny sposób na pokarm kobiecy, zwłaszcza na jego jakość.

Część kobiety obserwuje, że w czasie okresu mają trochę mniej pokarmu, a dzieci ssą mniej chętnie – z powodu zmienionego smaku mleka. Zmiany te wywołane są hormonami płciowymi i mijają po 2-3 dniach okresu. Jednak nawet jeśli tak jest, to zmiany te są znikome i przez wiele mam i dzieci w ogóle niezauważalne. 

CZY PRAWIDŁOWO KARMISZ PIERSIĄ?
Pytanie 1 z 14
Podając pierś dziecku