Owsianka to najtańszy superfood. Przez ten błąd traci cenne właściwości

2024-06-22 5:58

Owsianka na śniadanie, owsianka do pracy, pieczona owsianka jako niedzielny deser. W każdej postaci wydaje się zdrowa i pełna cennych składników odżywczych. Jednym słowem - superfood! Jednak wielu z nas, przygotowując owsiankę, popełnia błąd, przez który traci ona swoje wspaniałe właściwości.

Owsianka to najtańszy superfood. Przez ten błąd traci cenne właściwości

i

Autor: Getty Images Owsianka to najtańszy superfood. Przez ten błąd traci cenne właściwości

Owsianka w niejednym domu stanowi główny posiłek maluchów, a nawet całej rodziny. Głównie ze względu na niezwykłe właściwości odżywcze - jest sycąca, a do tego zdrowa, tania i łatwa w przygotowaniu. Co więcej, płatki owsiane można podawać na wiele sposobów, więc owsianka nigdy się nie znudzi.

Ale kluczem do sukcesu, czyli do tego, aby dziecko wraz z owsianką otrzymało zdrowy i smaczny posiłek, jest sposób jej przygotowania. Podpowiadamy, jak zrobić owsiankę na mleku lub wodzie, aby nie straciła cennych właściwości odżywczych i smaku. 

Spis treści

  1. Jak prawidłowo zrobić owsiankę? Tak nie straci właściwości
  2. Dlaczego owsianka jest zdrowa?
  3. Co dodać do owsianki?
W formie: Płatki owsiane

Jak prawidłowo zrobić owsiankę? Tak nie straci właściwości

Eksperci gotowania podkreślają, że nieprawidłowe przygotowanie owsianki może sprawić, że z określenia "superfood" nic nie zostanie - ani wartości odżywcze, ani smak. Aby tego uniknąć, nie wolno jej długo gotować. Najlepiej jest porcję suchych płatków zalać gorącą wodą lub mlekiem i odczekać aż zmiękną. 

Jak długo? Eksperci twierdzą, że zostawienie płatków owsianych w wodzie na całą noc zmniejsza ilość kwasu fitynowego, który wpływa negatywnie na przyswajanie witamin i minerałów. Dlatego lepiej zalać płatki wieczorem i zjeść (lub podać je dziecku) rano, bo w tym czasie ilość kwasu fitynowego może się zmniejszyć nawet o 37 procent.

Długie gotowanie płatków owsianych też zabija cenne składniki odżywcze. Ponadto sprawia, że owsianka staje się kleista i niesmaczna. Co więcej, im dłużej gotujemy owsiankę, tym wyższy jest jej indeks glikemiczny, a to nie jest dobre dla organizmu.

Dlaczego owsianka jest zdrowa?

Płatki owsiane, z których przygotowuje się owsiankę, są zdrowe i pełne cennych składników odżywczych. Dlatego są chętnie zalecane przez specjalistów od diety małych dzieci, jako idealny pokarm w czasie rozszerzania diety, ale i potem, gdy nasze dziecko rozkocha się w stałych posiłkach.

Owsianka zawiera ogromne ilości błonnika, białka, witamin i minerałów: magnezu, żelaza i cynku. Ale jest też dobrym daniem do nauki jedzenia łyżeczką - jej konsystencja sprawdza się w treningu jedzenia, ponieważ płatki owsiane są miękkie, ale nadal zachowują swoją strukturę i stymulują malca do nauki rozdrabniania pokarmów. 

Płatki owsiane dla niemowląt można łatwo wymieszać z mlekiem matki, mlekiem modyfikowanym, wodą lub jogurtem. Możesz dodawać do nich owoce, warzywa, miód, konfitury, przez co dieta dziecka będzie bardziej urozmaicona i zdrowsza. 

Owies jest łagodny dla układu pokarmowego dziecka, zapobiega wzdęciom i zaparciom, które często dokuczają maluszkom. Błonnik w płatkach owsianych zwiększa objętość stolca, dzięki czemu proces wypróżniania jest łatwiejszy i łagodniejszy.

Czytaj również: Pierwsze produkty zbożowe w diecie niemowlęcia. Na co zwracać uwagę przy ich wyborze?

Omlet dla dziecka - czy podawać go maluchowi i jak go zrobić?

Co dodać do owsianki?

Najlepsza owsianka to ta zmieszana z mlekiem, wodą. Nie dopuszczalne jest jej słodzenie cukrem lub syropami. Taka owsianka to bomba kaloryczna, podobnie jak sklepowe płatki dla dzieci, których unikamy właśnie ze względu na obecność cukru.

Słodyczy - i to zdrowej - dodadzą owsiance owoce, które zawierają witaminy, ewentualnie miód, który jest naturalnym antybiotykiem i ma wspaniały smak. Uważać należy na suszone owoce i rodzynki, one również są bardzo słodkie i lepiej unikać ich w diecie najmłodszych. 

Do owsianki warto dodać również nieco tłuszczu, np. masła czy smacznego oleju z awokado czy orzechów (jeśli nikt w rodzinie nie ma uczulenia). Dzięki tłustemu dodatkowi owsianka staje się pełnowartościowym posiłkiem, a uczucie sytości pozostaje na dłużej!