Długie karmienie piersią: karmienie piersią powyżej roku szkodzi?

2019-06-28 9:58

Długie karmienie piersią szkodzi dziecku? Wokół karmienia piersią dwu- i trzylatków narosło wiele mitów. Sprawdźcie, czy długie karmienie piersią wywołuje negatywne skutki u mamy i u dziecka. 

Długie karmienie piersią

i

Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Długie karmienie piersią zalety
  2. Długie karmienie piersią a pogryzione brodawki 
  3. Co robić, gdy w czasie karmienia dziecko gryzie brodawki?
  4. Długie karmienie piersią: wady i zalety
  5. Laktacja w ciąży
  6. Długie karmienie piersią: opinie osób z otoczenia mają znaczenie
  7. Długie karmienie piersią: negatywne skutki dla dziecka
  8. Jak odstawić dziecko od piersi?

Długie karmienie piersią często wynika z przyzwyczajenia. Są dzieci, które przez długi czas nie mogą się rozstać z piersią mamy. Nawet jeśli pokarm nie zaspokaja już ich głodu, to jednak ssanie jest dla nich ważnym rytuałem.

Długie karmienie piersią zalety

Niemowlę przytulone do mamy czuje się bezpiecznie, uspokajają się, zapomina o lęku, smutku i przykrościach. Mamy takich maluchów zazwyczaj akceptują tę sytuację i nie przerywają karmienia, mimo że ich pociecha już dawno obchodziła pierwsze urodziny. I choć może się wydawać, że takie kobiety nie mają już problemów ani wątpliwości związanych z laktacją, to jednak nie jest to prawda. Tyle tylko, że są one zupełnie inne od tych, które nurtowały je wiele miesięcy wcześniej, w pierwszych dniach po porodzie.

Długie karmienie piersią a pogryzione brodawki 

Pojawienie się pierwszych zębów u dziecka to niebezpieczny okres dla kobiecych piersi. Co więcej, może on trwać nawet kilka miesięcy, ponieważ mleczaki pojawiają się stopniowo i mogą się wyrzynać nawet do 3. roku życia. Ząbkowanie zawsze związane jest z bólem i swędzeniem dziąseł, dlatego wiele niemowląt próbuje złagodzić niemiłe dolegliwości, drażniąc bolące miejsca. W tym celu podgryzają zabawki, gryzaki albo... piersi mamy w czasie karmienia.

Dobrze wiedzieć

Co robić, gdy w czasie karmienia dziecko gryzie brodawki?

Gryzienie brodawek wywołuje silny ból, powoduje też ich zranienie. Uszkodzenia przypominają pęknięcia, które pojawiały się na początku okresu laktacji. I powinno się je traktować podobnie jak wtedy. Czyli jak?

  • Wietrz piersi
  • Smaruj je kremami i maściami
  • Tłumacz dziecku, że tak nie wolno. Gdy poczujesz, że gryzie cię w czasie ssania, natychmiast przerwij karmienie i daj mu do zrozumienia, że sprawia ci ból. Możesz też delikatnie przyciskać główkę dziecka do piersi – będzie musiało wówczas szerzej otworzyć buzię, co uniemożliwi mu zaciśnięcie ząbków na twojej brodawce.

Długie karmienie piersią: wady i zalety

Boisz się, że twój pokarm nie ma już żadnych wartości odżywczych? Zupełnie niepotrzebnie. Badania prowadzone na potrzeby banków mleka, które chciały sprawdzić, jak długo mogą korzystać z usług kobiety oddającej pokarm, wykazały, że mleko mamy karmiącej dłużej niż rok wciąż jest bogate we wszystkie składniki odżywcze. Przy okazji wykazano, że wraz z upływem czasu skład pokarmu się zmienia, dostosowując się do potrzeb starszego dziecka. Zmniejsza się ilość niektórych składników, np. cynku i wapnia, zwiększa zaś ilość białka, sodu czy immunoglobulin.

Inną cechą późnego mleka jest to, że jest produkowane w mniejszych ilościach, ale ma za to bardziej skondensowany skład. Natura zadbała o to, aby starsze dziecko w mniejszych porcjach mleka dostawało nadal pełen komplet cennych substancji. Według badań 450 ml mleka mamy (niecałe dwie szklanki) może zapewnić dwulatkowi ponad 90 proc. dziennego zapotrzebowania na witaminę B12, ponad 70 proc. na witaminę A oraz na foliany, aż 60 proc. na witaminę C, ponad 40 proc. na białko, ponad 30 proc. na wapń oraz 29 proc. dziennego zapotrzebowania na energię.

Laktacja w ciąży

Wiele mam, które długo karmią piersią swoje dzieci, zachodzi w tym czasie w drugą ciążę (po kilku miesiącach laktacji wraca płodność, co jest związane z rzadszym karmieniem i ze spadkiem poziomu prolaktyny). Jeśli jesteś w takiej sytuacji, czyli oczekujesz drugiego dziecka, i zastanawiasz się, czy przerwać karmienie pierwszego – wiedz, że nie musisz tego robić. Ssanie twojej piersi przez starszaka nie jest niebezpieczne ani dla ciebie, ani dla rozwijającego się płodu. Nie jest też zagrożeniem dla malucha, ponieważ twój pokarm jest dla niego nadal cenny i zdrowy (hormony ciążowe przenikają do niego w minimalnych ilościach i nie mają wpływu na rozwój dziecka).

Powinnaś jednak pamiętać, że ciąża może ograniczyć ilość produkowanego mleka, może też zmienić jego smak. To powody, dla których maluchy często same rezygnują ze ssania piersi w czasie gdy ich mama oczekuje kolejnego potomka. Laktacja w ciąży jest dużym obciążeniem, dlatego jeśli decydujesz się na takie rozwiązanie, musisz dbać o zbilansowaną dietę i dostarczanie organizmowi odpowiedniej liczby kalorii. Pamiętaj, że przeciwwskazaniem do karmienia podczas ciąży jest zagrożenie poronieniem lub inne powikłania, dlatego decyzję o jego kontynuowaniu powinnaś podjąć wspólnie z ginekologiem.

Dobrze wiedzieć

22 proc. ciężarnych Polek chce karmić swoje dziecko piersią dłużej niż rok, a 16,5 proc. – dłużej niż dwa lata. W rzeczywistości po pierwszych urodzinach karmionych jest niecałe 12 proc. maluchów. Tylko 9 proc. mam kontynuuje karmienie przez 24 miesiące życia dziecka.

Długie karmienie piersią: opinie osób z otoczenia mają znaczenie

Gdy przy piersi mamy leży kilkumiesięczne niemowlę, wszyscy się czule uśmiechają, gdy ssie dwulatek – ludzie zaczynają mówić o bezsensowności lub szkodliwości długiego karmienia piersią. Dlaczego? To kwestia uwarunkowań kulturowych: w niektórych społeczeństwach taki widok nikogo nie szokuje, w innych – przeciwnie.

Prawda jest taka, że decyzja o długim lub krótkim karmieniu należy do matki i dziecka, a nie do cioci czy sąsiadki. Jeśli uważasz, że pierś jest potrzebna twojemu dziecku do prawidłowego rozwoju emocjonalnego i fizycznego, to karm je nadal, nie zważając na niczyje komentarze. Zakończysz laktację wtedy, gdy twoje dziecko będzie na to gotowe lub gdy sama uznasz, że nadszedł czas na odstawienie malca.

Długie karmienie piersią: negatywne skutki dla dziecka

Nie słuchaj też, gdy ktoś sugeruje, że długie karmienie piersią może negatywnie wpłynąć na psychikę dziecka – nie ma danych potwierdzających niekorzystne psychologiczne i rozwojowe skutki karmienia piersią trwającego kilka lat. Obserwacje pokazują za to, że dzieci takie nawiązują niezwykle silne więzi z mamą. Ponieważ mają wysokie poczucie bezpieczeństwa, to odznaczają się pewnością siebie, są bardziej otwarte oraz odważniejsze od swoich rówieśników.

Jak odstawić dziecko od piersi?

Karmiąc dziecko kolejny rok, możesz być już tym trochę zmęczona. Nic dziwnego, że coraz częściej w twojej głowie pojawiają się myśli o odstawieniu dziecka od piersi. Co jednak, gdy ono się buntuje? Kiedy jest czas na odstawienie dziecka? WHO zaleca karmienie piersią powyżej drugiego roku życia i dłużej. Wiele mam uważa, że im dziecko starsze, tym trudniej jest to zrobić. To prawda, bo dla dzieci w wieku 2–3 lat pierś nie jest sposobem na zaspokojenie głodu, lecz na zaspokojenie potrzeby bliskości i poczucia bezpieczeństwa. Z drugiej strony kilkulatek dużo już rozumie, dlatego łatwiej mu wytłumaczyć, że mleko się skończyło, mama ma chore piersi i nie ma w nich już pokarmu itd.

Jeśli sama dojrzałaś do tej decyzji, po prostu zacznij wprowadzać ją w życie, ale pamiętaj, że może to potrwać nawet kilka tygodni. Odstawiaj dziecko stopniowo, nie z dnia na dzień, nie uciekaj z domu na kilka dni, bo zafundujesz maluchowi olbrzymi stres. Nie rób tego w trudnych dla niego momentach: gdy idzie do przedszkola, gdy choruje albo gdy się przeprowadzacie.

CZY PRAWIDŁOWO KARMISZ PIERSIĄ?
Pytanie 1 z 14
Podając pierś dziecku