Druga ciąża jest inna od pierwszej. Co cię może zaskoczyć w czasie drugiej ciąży?

2011-11-29 11:17 Marta Nowik
Druga ciąża jest inna od pierwszej. Co cię może zaskoczyć w czasie drugiej ciąży
Autor: photos.com Druga ciąża jest inna od pierwszej. Co cię może zaskoczyć w czasie drugiej ciąży

Druga ciąża nie budzi w tobie aż takich emocji jak pierwsza? Wydaje ci się, że po pierwszej ciąży oraz porodzie, wiesz już jak wszystko przebiega i co cię czeka? Okazuje się, że druga ciąża może mieć się nijak do tej pierwszej, a poród przebiegać całkiem inaczej. Oto dowody - przeczytaj albo posłuchaj!

Posłuchaj co cię może zaskoczyć w drugiej ciąży. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Nie tylko bagaż doświadczeń życiowych (także tych jako mama) sprawia, że druga ciąża jest inna niż pierwsza. Są również czynniki fizjologiczne, które determinują przebieg drugiej ciąży. Zaczyna się od tego, że ciąża daje o sobie widoczny znak wcześniej niż pierwsza. Brzuch uwydatnia się szybciej ze względu na słabiej napięte mięśnie.

Jak szybko można zajść w kolejną ciążę?

Pewnie nie lubisz, gdy ci się o tym przypomina, ale... jesteś starsza niż w czasie pierwszej ciąży. I jeśli skończyłaś już 35 lat, powinnaś się liczyć z ewentualnymi powikłaniami ciąży, które na szczęście można w zdecydowanej większości przypadków ograniczyć, jeśli będziesz wykonywała zalecone przez lekarza badania i stosowała się do jego zaleceń. Ale kolejne lata życia sprawiają również, że masz mniej siły oraz energii, zwłaszcza na finiszu ciąży. Sytuacji nie ułatwia fakt, że dodatkowym obciążeniem jest zajmowanie się pierwszym dzieckiem.

Kiedy jest czas na drugie dziecko?

Druga ciąża może być zupełnie inna niż pierwsza

Boisz się porodu, bo pierwszy trwał kilkanaście godzin i był naprawdę bolesny? A może obawiasz się, że czeka cię kolejna cesarka? Spokojnie, choć nie ma wiarygodnych naukowych badań, wykazujących, czy drugi poród jest podobny do pierwszego, większość mam potwierdza, że to diametralnie różne doświadczenia. I tak - kobieta rodząca pierwsze dziecko dobę, z kolejnym przyjeżdża na porodówkę w ostatniej fazie porodu i wita noworodka na świecie kilkadziesiąt minut (!) później. Nie jesteś również skazana na cesarkę, jeśli pierwszy poród był przez cięcie. Zapytaj lekarza, czy możesz rodzić naturalnie - idziemy o zakład, że nie wykaże żadnych medycznych przeciwwskazań (chyba że pierwszy poród był zaledwie rok wcześniej i jest ryzyko pęknięcia blizny macicy). Poza tym nie ma reguły, że trudności z karmieniem piersią  powtórzą się przy drugim dziecku. Bywa wręcz przeciwnie - doświadczenie i wprawa dobrze wpływają na laktację.

Zobacz:

Co zrobić, gdy nie jesteś gotowa na drugie dziecko, a partner naciska?

Ciąża po cesarce - kiedy jesteś na nią gotowa?

Analizując czynniki medyczne, warto zwrócić uwagę na to, że schorzenia (tj. cukrzyca ciężarnych czy ból kręgosłupa), na które cierpiałaś w poprzedniej ciąży, wcale nie muszą dać znać przy kolejnej. Oczywiście, istnieje ryzyko, że się powtórzą, ale tym razem będziesz umiała wychwycić pierwsze symptomy i dobrze od razu zareagować.

Nie masz czasu na czytanie? Czasami wystarczy DOBRZE POSŁUCHAĆ. Sprawdź nasze podcasty z poradami!

Dobrze wiedzieć

W przypadku porodu w domu, drugi poród jest obarczony takim samym ryzykiem powikłań jak poród szpitalny. Natomiast w przypadku porodu pierwszego komplikacje podczas porodu domowego występowały dwa razy częściej (zagrożony był jeden na sto) w porównaniu z porodami szpitalnymi. Tak wynika z badań brytyjskich naukowców, którzy sprawdzili statystyki dotyczące 65 tysięcy narodzin w szpitalach oraz domach w Wielkiej Brytanii. Ogłosili je w magazynnie "British Medical Journal".

Druga ciąża - to może cię zaskoczyć

  • Nie śledzisz przebiegu ciąży z podręcznikiem dla przyszłych mam? Nie dzwonisz do położnej w środku nocy, bo poczułaś np. mocniejsze kopnięcie dziecka? Nie rezygnujesz z wakacji tylko dlatego, że w brzuchu rozwija się mały człowiek oraz nie odmawiasz sobie wszystkich "dyskusyjnych" potraw? No właśnie. Jesteś bardziej świadoma tego, co dzieje się z twoim organizmem, a doświadczenie daje ci przyjemny "luz", że nie ma potrzeby martwić się na zapas i wszystko będzie dobrze, bo ciąża nie jest "chorobą", która wymaga wielu poświęceń i wyrzeczeń.
  • Łatwiej ci zapanować nad harmonogramem badań i odbywasz tylko obowiązkowe wizyty lekarskie. Już wiesz, kiedy należy umówić się na USG, co oznaczają skróty na wynikach badań i nie musisz analizować każdego wyniku poza normą podczas dodatkowych wizyt, jeśli nie ma takiej konieczności. Pamiętasz to z przebiegu wcześniejszej ciąży. I, zapewne, nie masz tak wiele czasu jak kiedyś, by biegać od lekarza do lekarza, bo twoją uwagę zaprząta pierworodny.
  • Jesteś bardziej zmęczona i mniej skupiona na sobie. Trudno łapać popołudniową drzemkę, jeśli  pierworodny ciągnie cię na spacer. Nie można "nie dźwigać", gdy trzeba przenieść rowerek przez ulicę. Jak tu się wyspać, kiedy starszak nie przesypia jeszcze nocy. Czasy wylegiwania się na kanapie i głaskania brzuszka na przemian z zajadaniem zachciewajek (tj. lody o północy) minęły wraz z pojawieniem się pierwszego dziecka. Teraz to ono jest ważniejsze dla ciebie niż twoja ciąża, prawda? Ale spokojnie, już niedługo przyjdzie odmiana, tyle że zaspokajanie twoich potrzeb będzie jeszcze niżej - za noworodkiem i starszakiem. Co ważne! Odpada ci troska "czy sobie poradzę jako mama?". Ty już to wiesz i zamiast przygotowywać się do macierzyństwa, przygotowujesz starszaka do zaakceptowania młodszego rodzeństwa.
  • Mniej przygotowań, mniej zakupów. Pewnie masz nawet całą wyprawkę, bo i ubranka na pierwsze tygodnie są uniwersalne, więc gdy spodziewasz się np. synka, a masz już córeczkę, wiesz, że będziesz miała w co go ubierać. Umiesz zaplanować zakupy, nie kupisz zbędnych wacików, czy beznadziejnych pieluszek (masz już sprawdzone produkty).
  • Ciąża mija szybciej. Szczególnego tempa nabiega w 3 trymestrze, kiedy trudniej jest się zajmować starszym dzieckiem. Wtedy dni mijają na zasadzie "oby do jutra", które przynosi kolejne atrakcje związane z pierworodnym. Ani się obejrzysz, a będziesz na porodówce, a następnie w domu w powiększonym komplecie.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE