Wychowanie bez pieluch czyli naturalna higiena niemowląt

2021-08-10 11:49

Wychowanie bez pieluch polega na nawiązaniu komunikacji z dzieckiem od pierwszych dni życia. Dzięki bacznej obserwacji maluszka możemy odczytać język ciała niemowlaka i próbować pomóc mu załatwiać potrzeby fizjologiczne w toalecie, zamiast w pieluszkę. Naturalna higiena niemowląt (NHN) staje się coraz popularniejsza wśród ekorodziców. Zobacz, jakie są wady i zalety wychowania bez pieluch!

Wychowanie bez pieluch

i

Autor: thinkstockphotos.com

Wychowanie bez pieluch nazywane również naturalną higieną niemowląt (z ang. Elimination Communication) opiera się na komunikacji z dzieckiem i umiejętności odczytywania przez rodzica sygnałów, wysyłanych przez malucha. Może to być płacz, określone ruchy czy gesty.

Spis treści

  1. Na czym dokładnie polega wychowanie bez pieluch?
  2. Kiedy zacząć wychowanie bez pieluch?
  3. Zalety wychowania bez pieluch
  4. Wady wychowania bez pieluch
  5. Opinie rodziców na temat wychowania bez pieluch

Na czym dokładnie polega wychowanie bez pieluch?

Podstawą jest uważna obserwacja dziecka. Przyczynia się ona automatycznie do poświęcania dziecku większej uwagi. Ważnym elementem wychowania bez pieluch jest też poznanie naturalnego cyklu wypróżnień. Dzieci najczęściej moczą pieluszki po spaniu, karmieniu czy po spacerze. Rodzice znając te pory wysadzają dziecko, zanim zmoczy pieluchę.

Naturalna higiena niemowlaka jest odpowiedzią rodzica na sygnalizowanie przez dziecko potrzeby fizjologicznej. Osoby stosujące wychowanie bez pieluch, widząc znajomy sygnał rozbierają dziecko i pozwalają mu się załatwić do nocnika, umywalki, wanny czy miseczki. Wszystko zależy od wieku dziecka. Najmniejsze dzieci rodzice "wysadzają" nad umywalką lub do specjalnej miseczki. Oczywiście, tak małe dziecko musi być odpowiednio trzymane. Z czasem, kiedy dziecko już samodzielnie siedzi można wykorzystać do naturalnej higieny niemowląt nocnik.

Warto pamiętać, że wychowanie bez pieluch nie jest nauką nocnikowania. NHN zdaniem ekorodziców to sposób na bliskość między rodzicem a dzieckiem i poświęcanie mu jak największej uwagi.

Nauka nocnikowania

Kiedy zacząć wychowanie bez pieluch?

Wychowanie bez pieluch można rozpocząć już od narodzin dziecka, a górna granica zdaniem ekorodziców to 5. miesiąc życia dziecka. Jednak rodzice najchętniej zaczynają stosowanie naturalnej higieny niemowląt około 7. miesiąca życia dziecka. Do rozpoczęcia wychowania bez pieluch będzie potrzebny przede wszystkim czas poświęcony na obserwację dziecka oraz cierpliwość. Wysadzanie będzie odbywało się kilka razy dziennie i nie zawsze przyniesie efekty.

Naturalna higiena niemowląt nie oznacza zupełnej rezygnacji z pieluch. Jednak rodzice zdecydowanie częściej sięgają wtedy po pieluchy wielorazowe lub tetrowe, z kolei rezygnują zupełnie z pieluch jednorazowych.

Zalety wychowania bez pieluch

  • troska o środowisko naturalne, produkujemy mniej odpadów
  • rezygnacja z pieluch jednorazowych
  • oszczędność finansowa
  • więcej czasu poświęconego dziecku
  • higiena, dziecko nie leży w mokrej czy brudnej pieluszce
  • lepsze rozumienie potrzeb dziecka
  • brak problemów z zaczerwienioną pupą i odparzeniami pieluszkowymi

Wady wychowania bez pieluch

  • przeciwnicy metody uważają, że tak małe dziecko nie jest w stanie kontrolować załatwiania potrzeb fizjologicznych
  • zdaniem specjalistów dziecko jest gotowe do nauki nocnikowania ok. 18. miesiąca życia
  • prawidłowe odpieluchowanie wcale nie jest trudne
  • wysadzanie niemowlaka może być dla niego powodem stresu
  • dziecko, które jeszcze samodzielnie nie siedzi nie może być sadzane na nocniku czy toalecie
  • wychowanie bez pieluch wywodzi się z doświadczeń społeczeństw pierwotnych Afryki, Azji i Ameryki Południowej, dlatego znaniem przeciwników nie ma potrzeby stosowania tej metody w naszym kraju

Opinie rodziców na temat wychowania bez pieluch

Wysadzenie dziecka jest szybsze, bardziej higieniczne i o wiele przyjemniejsze niż zmienianie brudnej pieluchy, zwłaszcza w przypadku półpłynnej niemowlęcej kupki… wystarczy spłukać i wszyscy zadowoleni! Dobre porozumienie z dzieckiem oszczędza rodzicom mnóstwo czasu i nerwów. Dzięki wychowaniu bez pieluch pracujemy nad tym porozumieniem od samych narodzin. Kinga Cherek w wywiadzie dla dziecisawazne.pl

Ja stosuję wychowanie bezpieluszkowe u mojej 2-miesięcznej córeczki. Odkąd wprowadziliśmy NHN spadła do minimum ilość ataków niewytłumaczalnego płaczu. Dziecko jest szczęśliwsze, czyste, zero odparzeń i jeszcze do tego jaka wygoda i dbanie o środowisko. Zresztą, co za sens wprowadzać pieluchy jednorazowe i uczyć dziecko niekontrolowanego sikania w nią, skoro już za kilkanaście miesięcy będziemy chcieli dziecko oduczyć tego? - Narnia forum dla mam

Kiedy niemowlę powinno zacząć siedzieć, chodzić, mówić?

Czy wiesz, jak opiekować się niemowlakiem?
Pytanie 1 z 10
Jak często trzeba karmić niemowlę?
Zdjęcie