5-miesięczne dziecko (niemowlę). Rozwój dziecka w 5 miesiącu życia

2023-03-28 20:24

5-miesięczne dziecko dużo czasu poświęca na różnego rodzaju ćwiczenia. Umiejętności 5-miesięcznego niemowlaka mogą zaskoczyć. Wsadzenie sobie stópek do buzi i machanie rączkami na wszystkie strony nie stanowi żadnego problemu. Rozwój dziecka w 5 miesiącu przebiega dość dynamicznie, więc warto obserwować, co już potrafi.

Niemowlę wkłada nóżki do ust
Autor: Getti Images 5-miesięczne dziecko (niemowlę). Rozwój dziecka w 5 miesiącu życia

Umiejętności 5-miesięcznego dziecka

Co powinno umieć dziecko w 5 miesiącu życia? Rodzice, widząc postępy swojego dziecka w 5 miesiącu, mogą się zastanawiać, czy jest to normą dla jego wieku.

5-miesięczne dziecko większość czasu poświęca na ćwiczeniach gimnastycznych. Dzięki temu niektóre jego umiejętności są doprawdy zaskakujące, np. umieszczanie stopy w ustach w dorosłym życiu udaje się tylko cyrkowcom i osobom ćwiczącym jogę, a twoje dziecko robi to bez trudu.

Piąty miesiąc życia dziecka to także rozwój jego umiejętności komunikowania się z otoczeniem. Dziecko znacznie wyraźniej demonstruje swoje pragnienia lub zły humorek.

Sprawdzamy, co powinno 5-miesięczne dziecko.

Zobacz także: 6-miesięczne dziecko (półroczne niemowlę). Jak rozwija się dziecko w 6 miesiącu życia?

Spis treści

  1. Umiejętności 5-miesięcznego dziecka
  2. Rozwój fizyczny dziecka w 5 miesiącu życia
  3. Co potrafi 5-miesięczne dziecko?
  4. Rozwój poznawczy 5-miesięcznego niemowlaka
  5. Rozwój komunikacyjny dziecka 5-miesięcznego
  6. Jak wspomóc rozwój dziecka w 5 miesiącu?
Rozwój dziecka w 1. roku życia

Rozwój fizyczny dziecka w 5 miesiącu życia

Dziecko w 5 miesiącu życia nie przypomina już noworodka. Ma okrągłą buzię i znacząco przybrało na wadze (w zależności od płci może ważyć od 5 do 9 kg i mieć od 60 do 70 cm długości). Maluch powinien być jeszcze karmiony mlekiem mamy, a jeśli jest dzieckiem butelkowym – mlekiem początkowym.

5-miesięczny niemowlak zaczyna już samodzielnie przekręcać się z brzuszka na plecy i odwrotnie. Dlatego należy pamiętać, aby nie zostawiać malca samego na przewijaku. Niektóre dzieci 5-miesięczne odpychają się także stopami, pokonując na brzuszku parę centymetrów.

Jeżeli zastanawiasz się, kiedy dziecko zaczyna siadać, to niektóre 5-miesięczne niemowlęta już ćwiczą tę umiejętność. Często potrzebują jeszcze podparcia pleców, ale radzą sobie coraz lepiej. Nie należy jednak się przejmować, jeżeli dziecko w piątym miesiącu jeszcze tego nie potrafi. Warto podkreślać, że każdy maluch rozwija się inaczej, a sadzanie na siłę może zaszkodzić jego kręgosłupowi.

Rozwój dziecka w 5-miesiącu to także doskonalenie umiejętności chwytania, ściskania i wkładania stóp do buzi. Dziecko chwyta zabawki całą dłonią z prostym kciukiem, przekłada je sprawnie z jednej do drugiej rączki. 5-miesięczne niemowlę potrafi też włożyć butelkę do ust.

Sprawdź: Skoki rozwojowe w pierwszym roku życia niemowląt: czym są, jak je rozpoznać?

Co potrafi 5-miesięczne dziecko?

Umiejętności 5-miesięcznego dziecka mogą zaskoczyć nie jednego dorosłego.

  • Potrafi już obrócić się na brzuszek i utrzymać sztywno główkę.
  • Dziecko w 5 miesiącu życia bez problemu obraca się na boki z wyprostowanymi nogami. Potrafi z leżenia na brzuchu obrócić się na plecy.
  • Często przybiera pozycję foki — opiera się na dłoniach i unosi górną część tułowia — to trening do raczkowania.
  • Dziecko 5-miesięczne, leżąc na brzuchu i odpychając się rękami lub nogami, naśladując dżdżownicę, jest w stanie przesunąć się kilka centymetrów do przodu lub do tyłu.
  • Dziecko coraz lepiej posługuje się również rękoma. Przedmioty chwyta już całą dłonią z prostym kciukiem, potrafi również przekładać je z ręki do ręki oraz obracać nimi dzięki zwiększeniu sprawności nadgarstków. Udaje mu się też trzymać kubek/butelkę oboma rękoma i unosić do ust.
  • U 5-miesięcznego niemowlęcia możemy zaobserwować prostsze plecy. Z pewnością są mniej zaokrąglone, niż we wcześniejszych miesiącach.
  • 5-miesięczne dziecko rozpoznaje mamę i tatę, odróżnia rodziców i osoby znane od nieznanych.
  • Coraz chętniej uczestniczy w zabawach. Od razu wiecie, kiedy jest zadowolone, bo piszczy i głośno się śmieje. Wiecie również, kiedy coś mu się podoba.
  • 5-miesięczne dziecko lubi naśladować proste ruchy typu "pa-pa" i zabawne miny, które robią do niego najbliżsi.

Rozwój poznawczy 5-miesięcznego niemowlaka

5-miesięczne dzieci dłużej koncentrują się na jednym przedmiocie i uwielbiają bacznie przyglądać się zabawkom i grzechotkom, które trzymają w rączce, a zwłaszcza ich malutkim elementom i szczegółom.

Dlatego wielką popularnością u dzieci cieszą się metki przyszyte do maskotek lub zabawki z wszytymi kawałeczkami kolorowego i szeleszczącego materiału, na którym niemowlę może skupić swój wzrok oraz uwagę i ćwiczyć chwyt szczypcowy czy koordynację wzrokowo-ruchową.

Takie „badanie” to ważny element rozwoju zdolności obserwacji. Dzięki niej niemowlę w 5 miesiącu życia zaczyna rozumieć, jak działają pewne przedmioty: wie, że gdy potrząśnie zabawką, ona zagrzechocze, a gdy naciśnie przycisk – zapali się w niej światełko.

Rozwój komunikacyjny dziecka 5-miesięcznego

5-miesięcznemu dziecku nie zamyka się buzia. Gada do siebie, do ciebie, do zabawek – oczywiście we własnym języku. Jest on jednak coraz bardziej skomplikowany i złożony, bogaty w nowe głoski i dźwięki. Choć 5-miesięczne dziecko głośno reaguje na widok ludzi, to jednak bezpiecznie czuje się tylko przy tobie.

Zdarza się, że zaczyna płakać na rękach nieznanych mu osób, a uspokaja się, gdy tylko je przytulisz. Swoje emocje i oczekiwania komunikuje zachowaniem: płaczem, krzykiem świadczącym o wściekłości czy radosnym śmiechem. To dlatego marudzi, gdy zostawia się je na chwilę w łóżeczku – wie już, że mama przyjdzie z powrotem, kiedy tylko zacznie się złościć.

5-miesieczne niemowlę jest bardzo towarzyskie, dlatego obdarza uśmiechem wszystkich, także to dziecko, które znajdujące się po drugiej stronie lustra! Wykrzykuje do niego i wydaje się z nim rozmawiać! Tak – wpatrywanie się we własne odbicie to jedna z ulubionych zabaw niemowlęcia w tym wieku.

Bardzo ważne dla rozwoju dziecka są również kontakty z rodzicami i bliskimi. Malec odczytuje ich nastrój, reaguje na minę czy podniesiony głos, dlatego bardzo uważaj, w jaki sposób zwracasz się do dziecka. Piąty miesiąc życia to także moment, w którym możesz zacząć się bawić z niemowlęciem w stare jak świat „a ku-ku!”.

Prawdopodobnie wywoła u niego salwy śmiechu. Zabawa ta umożliwia dziecku rozwój pamięci, orientacji przestrzennej, ale i sprzyja nawiązywaniu więzi między dzieckiem a rodzicem.

Czytaj również: Co rozumie 5-miesięczne niemowlę?

Etapy rozwoju mowy u niemowlaka. Jak pomóc dziecku w prawidłowym rozwoju mowy?

Jak wspomóc rozwój dziecka w 5 miesiącu?

Rozwój poznawczy 5-miesięcznego dziecka możemy wspomóc zabawkami i książeczkami z możliwością manipulacji. Wszystko, co można wcisnąć, przesunąć, odczepić i obrócić będzie doskonale się do tego nadawało.

Rozwój zdolności motorycznych 5-miesięcznego niemowlaka wspomożemy, układając dziecko często na kocyku na podłodze. Umożliwi mu yo bezpieczny i swobodny trening zmiany pozycji i położenia.

Kiedy dziecko ma 5 miesięcy, a nawet znacznie wcześniej, warto dużo do niego mówić. Rozwija to zdolności komunikacyjne niemowlęcia. Można opowiadać mu, co robisz np. w czasie przewijania, mycia – w ten sposób szybciej zacznie rozumieć twoje słowa i nauczy się mówić.

Zdolności społeczne 5-miesięcznego dziecka rozwiniemy, zabierając je w miejsca, gdzie będzie mógł spotykać innych ludzi – do babci, do koleżanki, która ma małe dziecko, a nawet na plac zabaw. Dzięki temu oswoi się i będzie się mniej bał obcych.

Czytaj także: Nie wiesz, w co się bawić z dzieckiem? Oto 15 zabaw wspierających rozwój niemowlaka

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Rozwój noworodka (tygodnie)
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza