Dziecko urodzone przez cesarskie cięcie? Neurologopeda mówi, na co zwrócić uwagę po cesarce

2025-07-06 18:11

U dziecka urodzonego przez cesarskie cięcie zauważa się większe ryzyko wystąpienia problemów ze ssaniem czy odruchami oralnymi - ostrzega neurologopeda. Sprawdź, na co zwrócić uwagę i kiedy odwiedzić specjalistę.

Twoje dziecko urodziło się przez cesarskie cięcie? Neurologopeda ma ważną wskazówkę dla rodziców

i

Autor: Getty Images Twoje dziecko urodziło się przez cesarskie cięcie? Neurologopeda ma ważną wskazówkę dla rodziców

Czy dziecko po cesarskim cięciu rozwija się inaczej?

Mamy nierzadko zastanawiają się, czy noworodek po cesarce różni się od rówieśników. Faktem jest, że w Polsce cesarki stanowią już niemal połowę porodów, zdecydowanie więcej cesarskich cięć wykonuje się w jednym województwie.

I choć Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje, by odsetek cesarskich cięć nie przekraczał 10-15%, Polska przoduje w rankingach. Warto wiedzieć, że cesarka to nie droga na skróty, a planowana cesarka powinna być wykonywana wtedy, gdy są konkretne wskazania do cesarskiego cięcia.

Lęk przed porodem- Plac Zabaw, odc. 16

Dlaczego poród naturalny jest ważny dla noworodka?

Maluszek, który rodzi się siłami natury, przeciska się przez kanał rodny kobiety. Wbrew pozorom to nie tylko w tej sytuacji konieczne (to naturalna droga do opuszczenia macicy), lecz także pożądane i spełnia ważną funkcję. 

Przechodzenie noworodka przez kanał rodny to kluczowy etap porodu, który niesie ze sobą wiele korzyści dla zdrowia i rozwoju dziecka. Podczas porodu siłami natury noworodek jest poddawany uciskowi, który pomaga usunąć płyn z jego płuc, ułatwiając samodzielne oddychanie po narodzinach. 

Dodatkowo, w trakcie przechodzenia przez kanał rodny dziecko ma kontakt z florą bakteryjną matki, co wspomaga rozwój jego układu odpornościowego.

Poród drogami natury wspiera także prawidłowe uruchomienie procesów adaptacyjnych organizmu noworodka do życia pozałonowego. Wszystko to sprzyja lepszemu startowi dziecka w nowe środowisko.

M jak Mama Google News

Dziecko po cesarskim cięciu a napięcie mięśniowe

Dzieci urodzone przez cesarskie cięcie mogą mieć problemy z napięciem mięśniowym i wymagać wsparcia fizjoterapeutycznego. To dlatego po porodzie warto odwiedzić fizjoterapeutę dziecięcego i sprawdzić napięcie mięśniowe, ustawienie główki, ułożenie ciała, zakres ruchu, odruchy.

Także wiele mam może zaobserwować problemy z chwytaniem brodawki i ssaniem, zwłaszcza jeśli cięcie było planowane i odbyło się przed rozpoczęciem naturalnej akcji porodowej.

Co mówi neurologopeda o dzieciach po cesarce?

Jak tłumaczy neurologopeda Patrycja Świniarek, cesarskie cięcie może wpływać również na takie odruchy, jak

  • ssanie,
  • odruchy oralne.
  • sposób chwytania piersi.

„Brakuje stymulacji, która naturalnie aktywuje obszary związane z jedzeniem i regulacją” - podkreśla.

Specjalistka zachęca rodziców dzieci urodzonych przez cesarskie cięcie, by odbyli profilaktyczną wizytę u fizjoterapeuty lub osteopaty, a w razie problemów z karmieniem - konsultację z neurologopedą.

Czy wiesz, jak opiekować się noworodkiem?
Pytanie 1 z 10
Jak często trzeba karmić noworodka?
Noworodek z tabliczką