Katar alergiczny u dziecka - jak z nim walczyć?

redakcja 2020-09-03 12:29

Katar alergiczny u dziecka to następstwo zapalenia błony śluzowej nosa - podstawowy objaw alergii u dzieci uczulonych na pyłki. Co robić, kiedy pojawia się katar alergiczny u dziecka i jak z nim walczyć?

Katar alergiczny

i

Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Jakie są objawy kataru alergicznego u dziecka?
  2. Kiedy wykonać testy alergiczne?
  3. Jak leczy się katar alergiczny u dziecka?

Katar alergiczny u dziecka nasila się w okresie pylenia roślin. Podrażnione są wtedy nie tylko błony śluzowe nosa, ale też spojówki, podniebienie, gardło, a nawet oskrzela. Jak walczyć z katarem alergicznym u dziecka?

Z artykułu dowiesz się:

  1. Jakie są objawy kataru alergicznego u dziecka?
  2. Kiedy wykonać testy alergiczne?
  3. Jak leczy się katar alergiczny u dziecka?

Jakie są objawy kataru alergicznego u dziecka?

Objawami kataru alergicznego są:

Katar alergiczny może charakteryzować też szereg innych objawów. Należą do nich:

Jeśli objawy nie ustąpią pomimo zakończenia okresu pylenia traw, oznacza to, że katar sienny zmienił się w alergiczny. Jego przyczyną może być kurz, roztocza albo sierść zwierząt.

Czytaj: Katar alergiczny u niemowlaka. Jak dbać o nosek małego alergika?

Alergia na kurz i roztocza: jak rozpoznać alergię i jak sobie z nią radzić?

Alergia na kota u dziecka: objawy, odczulanie

Kiedy wykonać testy alergiczne?

Jeśli podejrzewamy, że dziecko ma alergię, zgłośmy się do pediatry, który da skierowanie na wykonanie testów alergicznych. Testy z reguły wykonuje się po ukończeniu przez dziecko 3. roku życia

Najczęściej przeprowadza się testy skórne:

  • prick test - na przedramię nanosi się kroplę roztworu zawierającego alergen, a następnie igłą wprowadza się go do organizmu. Po 15 minutach może pojawić się zaczerwienienie, które świadczy o alergii
  • iniekcja skórna - substancje czynne wstrzykuje się od razu bezpośrednio pod skórę. Po 15 minutach występuje reakcja alergiczna
  • test naskórkowy - substancje nanosi się na plaster, który przykleja się do skóry na dwie doby. Po tym czasie sprawdza się reakcję skórną
Jak pomóc dziecku?

Najprostszą metodą będzie unikanie alergenów (co wcale nie jest proste). Należy jednak ograniczyć kontakt ze zwierzętami, zrezygnować z kwitnących roślin doniczkowych i regularnie sprzątać mieszkanie.

Jak leczy się katar alergiczny u dziecka?

  • Katar alergiczny początkowo leczy się kroplami do nosa i do oczu (jeśli katarowi towarzyszy łzawienie oczu).

  • Po wykonaniu testów alergicznych, gdy wiemy, jaki alergen wywołuje reakcję, należy go wyeliminować. Osoby uczulone na pyłki czy trawy, powinny unikać przebywania na zewnątrz w okresie największego pylenia. Ci, którzy mają koty czy psy, a testy wykazały, że są uczulone na sierść, powinny niestety zrezygnować z posiadania pupili (co zawsze jest bardzo trudną decyzją).

  • Lekarz często włącza pacjentowi leki przeciwhistaminowe które neutralizują histaminę. Powinno się je podawać wieczorem, ponieważ mogą powodować senność i uczucie zmęczenia.
  • Podaje się także kortyzon i glikokortysteroidy (np. w przypadku astmy), które tłumią stany zapalne
Sprawdź, czy jesteś alergikiem
Pytanie 1 z 5
Czy często masz katar?
Alergia