Zapalenie oskrzeli u niemowlaka - przyczyny, objawy i leczenie

2022-03-11 8:58

Zapalenie oskrzeli u niemowlaka to jedna z najczęstszych chorób występujących u najmłodszych dzieci. Zapalenie oskrzeli u niemowlaka może się przerodzić w zapalenie płuc, dlatego warto dobrze poznać objawy i przyczyny tej choroby oraz dowiedzieć się, jak przebiega jej leczenie.

Zapalenie oskrzeli u niemowlaka wywołują te same wirusy, które odpowiadają za przeziębienie: wirus paragrypy, rynowirusy, RS-wirusy i adenowirusy.

i

Autor: Getty images Zapalenie oskrzeli u niemowlaka wywołują te same wirusy, które odpowiadają za przeziębienie: wirus paragrypy, rynowirusy, RS-wirusy i adenowirusy.

Zapalenie oskrzeli u niemowlaka, jak również u osób dorosłych, łatwo można pomylić z przeziębieniem. Jeśli więc to, co wydaje ci się przeziębieniem, utrzymuje się u twojego dziecka dłużej niż kilka dni - jak najszybciej odwiedź lekarza. W ten sposób możesz zapobiec przekształceniu się zapalenia oskrzeli u niemowlaka w bardziej skomplikowane i wymagające hospitalizacji zapalenie płucZapalenie oskrzeli u niemowlaka najczęściej pojawia się zimą, jesienią i wczesną wiosną, co oczywiście nie oznacza, że dziecko nie może na nie zachorować w cieplejsze dni.

Spis treści

  1. Zapalenie oskrzeli u niemowlaka: przyczyny
  2. Zapalenie oskrzeli u niemowlaka: objawy
  3. Zapalenie oskrzeli u niemowlaka: leczenie
  4. Zapalenie oskrzeli u niemowlaka: pomoc w zwalczaniu choroby domowymi sposobami
  5. Zapalenie oskrzeli u niemowlaka: zapalenie oskrzelików
  6. Zapalenie oskrzeli u niemowlaka: astma oskrzelowa
Jak prawidłowo inhalować dziecko?

Zapalenie oskrzeli u niemowlaka: przyczyny

Zapalenie oskrzeli u niemowlaka to infekcja dolnych dróg oddechowych. Wywołują ją te same wirusy, które odpowiadają za przeziębienie: wirus paragrypy, rynowirusy, RS-wirusy i adenowirusy. Zarazki mnożą się w ciele malucha: zamiast wydmuchiwać nos, "wciąga" on do środka. Zalegają one w nosie dziecka, mnożąc się. Najpierw trafiają do gardła, później do oskrzeli. Warto dodać, że zapalenie oskrzeli u niemowlaka może być również wywołane infekcyjną chorobą zapalną: ospą wietrzną, różyczką czy odrą. Bakterie rzadko wywołują zapalenie oskrzeli - zdarza się tak w około 10 procent przypadków. Zapalenie oskrzeli u niemowlaka występuje częściej niż u starszych dzieci i dorosłych, ponieważ takie maluchy mają jeszcze niedojrzały układ odpornościowy. Ostra forma zapalenia oskrzeli u niemowlaka trwa około 10 dni, przewlekła - nawet kilka miesięcy. Jak zaznaczają eksperci z The Royal Children's Hospital w Melbourne, jest wręcz zakazane palenie w pomieszczeniu, w którym przebywa niemowlę. Palenie zwiększa prawdopodobieństwo, że dziecko zachoruje na zapalenie oskrzeli, a jeśli już je będzie miało - choroba będzie miała trudniejszy przebieg.

Przeczytaj także: Adenowirusy u dzieci powodują ostre infekcje. Jak je leczyć?

Zapalenie oskrzeli u niemowlaka: objawy

Początkowo zapalenie oskrzeli u niemowlaka przebiega jak katar: maluch kaszle, boli go gardło, ma gorączkę - jest przeziębiony. Mama leczy go tak, jak przy przeziębieniu właśnie, a zamiast poprawy, następuje tylko pogorszenie stanu dziecka. Kiedy można zacząć podejrzewać, że ma się do czynienia z zapaleniem oskrzeli u niemowlaka? Najczęściej już po 4-5 dniach trwania przeziębienia. Oto najczęstsze symptomy tej choroby:

  • kaszel u dziecka staje się bardziej intensywny,
  • kaszel zmienia się z suchego w mokry - dziecko musi wykrztuszać wydzielinę,
  • wydzielina jest najpierw przezroczysta, później żółtawa (wydzielina śluzowa) lub zielonkawa (wydzielina ropna),
  • u najmłodszych dzieci, które nie potrafią odkrztuszać, mogą pojawić się wymioty,
  • zapalenie oskrzeli u niemowlaka ma miejsce, gdy gorączka wywołana przeziębieniem cały czas nie spada,
  • niemowlę ma świszczący oddech, spowodowany przejściowym zwężeniem oskrzeli,
  • dziecko szybko się męczy,
  • skóra dziecka sinieje lub jest ono bardzo blade i bardzo się poci,
  • zapalenie oskrzeli u niemowlaka objawia się również trudnościami z oddychaniem,
  • podczas zapalenia oskrzeli u niemowlaka mogą się także pojawić bóle brzucha i bóle w klatce piersiowej.

Jeśli u dziecka występują powyższe objawy, konieczna jest wizyta u lekarza.

Przeczytaj: Katar u noworodka i niemowlaka - przyczyny. Co na katar u niemowlaka?

Zapalenie oskrzeli u niemowlaka: leczenie

Aby wyleczyć zapalenie oskrzeli u niemowlaka doktor najprawdopodobniej zapisze leki przeciwgorączkowe, przeciwzapalne, rozszerzające oskrzela i wykrztuśne. Dzięki nim dziecko nie tylko poczuje się lepiej, ale łatwiej będzie mu oddychać i pozbywać się wydzieliny z oskrzeli. Zapalenie oskrzeli u niemowlaka to najczęściej choroba wirusowa, a nie bakteryjna, więc lekarz raczej nie zapisze antybiotyku. Chyba że wydzielina będzie żółtawa lub zielonkawa - w takich przypadkach istnieje podejrzenie, że do oskrzeli dostały się bakterie. Leczenie zapalenia oskrzeli u niemowlaka ma również na celu zapobiegnięcie rozwinięcia się choroby w zapalenie płuc. W tym drugim przypadku konieczna może być hosptalizacja.

Czytaj także: Zapalenie ucha środkowego u niemowlaka - objawy i leczenie

Zapalenie oskrzeli u niemowlaka: pomoc w zwalczaniu choroby domowymi sposobami

Z podejrzeniem zapalenia oskrzeli u niemowlaka trzeba się koniecznie udać do lekarza. Oprócz leków zaleci on na pewno wykonywanie maluchowi masażu plecków - ich oklepywania, by wydzielina wydostała się na zewnątrz. Najlepiej oklepywać plecki niemowlęcia 3 razy dziennie. Najpierw rano, ponieważ przez noc w oskrzelach zebrała się wydzielina. Później po podaniu leku wykrztuśnego oraz wieczorem. Nie jest wskazane klepanie niemowlęcia po karmieniu - może zwrócić pokarm. Nie oklepujemy ani nagich, ani zbyt grubo ubranych plecków malucha. 

Polecamy: Morfologia krwi u dziecka - interpretacja wyników badań krwi, normy, przekroczenia

Zapalenie oskrzeli u niemowlaka wymaga również zastosowania kolejnych środków. Lekarze z The Royal Children's Hospital w Melbourne zalecają również karmić dziecko piersią lub poić wodą krócej, ale częściej - by za bardzo się nie męczyło. Jeśli będzie jednak wyraźnie głodne, nie należy odmawiać mu pokarmu. Najlepiej unikać kontaktu dziecka z innymi maluchami - zapalenie oskrzeli, w pierwszych dniach trwania, jest chorobą zakaźną.  

Zapalenie oskrzeli u niemowlaka: zapalenie oskrzelików

Zapalenie oskrzeli u niemowlaka i zapalenie oskrzelików to nie to samo. Zapalenie oskrzelików obejmuje drobne rozgałęzienia oskrzeli i ich zakończeń - oskrzelików. Zapalenie oskrzelików najczęściej wywołuje wirus. Tak jak grypa, katar, przeziębienie - rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Aż 80 procent wszystkich zachorowań na zapalenie oskrzelików występuje u niemowląt, przeważnie między 2. a 6. miesiącem życia. Choroba może mieć formę łagodną, jak i cięższą. Według danych Portalu Farmaceutyczno-Medycznego w krajach wysoko rozwiniętych spośród stu cierpiących na zapalenie oskrzelików niemowląt troje wymaga hospitalizacji. Objawy choroby są podobne do zapalenia oskrzeli u niemowlaka. Zapalenie oskrzelików trwa najczęściej od 2 do 7 dni. Z dzieckiem trzeba udać się do lekarza, podawać mu duże ilości płynów, nawilżać drogi oddechowe.

Polecamy: Sposoby na przeziębienie u niemowlaka - jak poprawnie inhalować niemowlę?

Zapalenie oskrzeli u niemowlaka: astma oskrzelowa

Jeśli zapalenie oskrzeli u niemowlaka często powraca, warto zrobić dziecku badania, które potwierdzą bądź wykluczą alergię. Nawroty zapalenia oskrzeli u noworodka mogą być oznaką astmy oskrzelowej. U tak małych dzieci jest ona niezwykle trudna do wykrycia. Trzeba przez długi czas obserwować dziecko, jeśli powtarzają się takie objawy jak: świszczący oddech, kaszel przedłużający się po wystąpieniu infekcji wirusowych, kaszel w nocy, kaszel po wysiłku, nieżyt nosa, należy udać się do lekarza. Ten przeprowadzi wywiad rodzinny, zwłaszcza pod kątem występowania alergii u najbliższych. Zapyta, w jakich miesiącach roku objawy pojawiają się najczęściej, czy dziecko jest narażone na alergeny i czy w mieszkaniu, w którym przebywa, ktoś pali papierosy. Zdiagnozowana astma nie jest obecnie poważną chorobą. Dostępne możliwości leczenia i same leki umożliwiają dziecku normalne funkcjonowanie.

Przeczytaj: Inhalacje z soli fizjologicznej. Zalety nebulizacji solą fizjologiczną

Choroby wieku dziecięcego. Czy rozpoznasz je po objawach?
Pytanie 1 z 10
Powiększenie oraz obrzęk ślinianki przyusznej, wysoka gorączka, złe samopoczucie, ból podczas jedzenia i picia to jedne z najczęstszych objawów:
Zdjęcie