Jak zrobić strój na jasełka: Maryja, Józef, pastuszkowie i aniołki

2021-11-17 15:39

Jak zrobić strój na jasełka - nad odpowiedzią na to pytanie każdego roku głowią się w okresie przedświątecznym rodzice przedszkolaków i uczniów najmłodszych klas. Specjalnie dla nich prezentujemy więc najważniejsze wskazówki, jak zrobić strój na jasełka.

jasełka
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Jak zrobić strój na jasełka? Wykorzystując wiele elementów, które na co dzień mamy w domu.

Jak zrobić strój na jasełka, by sprawiał naprawdę niemałe wrażenie? Jasełka są nieodłącznym elementem szkolnego i przedszkolnego życia w okresie Bożego Narodzenia i każdemu dziecku zależy, by wypaść w nich jak najlepiej.

Dlatego najmłodsi przygotowują się do nich na wiele tygodni przed planowanym występem, a ich rodzicom pozostaje odpowiedzialność za to, jak będą się prezentować.

Często zdarza się, że strój jest wypożyczony na przedstawienie, ale znacznie więcej przyjemności odczuwamy, gdy dziecko wystąpi w stroju przygotowanym przez rodziców. Role w jasełkach są niezmienne, dlatego gotowe przebranie będzie mogło posłużyć rodzinie kilka lat - idealnie nadaje się przecież do wykorzystania przez młodsze dzieci. Jak zrobić stój na jasełka?

Spis treści

  1. Jak zrobić strój na jasełka: stroje Maryi i Józefa
  2. Jak zrobić strój na jasełka: stroje królów
  3. Jak zrobić strój na jasełka: strój pastuszka
  4. Jak zrobić strój na jasełka: aniołek
Mjakmama rysuje: Jak narysować bałwanka?

Jak zrobić strój na jasełka: stroje Maryi i Józefa

Jak zrobić strój na jasełka, jeśli dziecko ma grać Maryję? Potrzebna będzie długa tunika, najlepiej w kolorze błękitnym lub białym, welon w podobnych kolorach i opaska. Do zrobienia takiego stroju wykorzystujemy jednolity materiał – najprościej skorzystać z błyszczącej i grubej podszewki.

Należy zmierzyć wzrost dziecka i kupić ok. dwóch wysokości. Materiał zazwyczaj jest sprzedawany w szerokości 1,5 metra, jest więc dość szeroki, by móc ubrać w niego całą postać dziecka. Zakupioną tkaninę należy złożyć na pół, wyciąć w niej otwór na głowę, a następnie wykończyć ją maszynowo lub ręcznie.

Przy dekolcie można przyszyć ozdobną, błyszcząca taśmę. Po bokach należy materiał zszyć, zostawiając otwory na ręce. Jeśli postanowimy, że strój ma mieć długie rękawy, należy wyciąć dwa szerokie prostokąty i przyszyć do tuniki.

Jeśli rękaw ma być krótki, pod spód tuniki dziecko może założyć zwykłą białą, bawełnianą koszulkę z długim rękawem. Welon Maryi jest najprostszym elementem stroju. Ważne, by dobrze przymocować go do opaski - tak, by nie zsuwała się ona z głowy dziecka podczas przedstawienia. Należy również pamiętać, by podszewkę dobrze wykończyć.

Strój Józefa wykonujemy w analogiczny sposób, ale wykorzystujemy inne kolory materiału - brązowy, szary, czarny. Dodatkowo Józef ma laskę, na której się opiera. Do tego wykorzystujemy dość gruby i dłuższy patyk, może być z lasu.

Poznaj również 5 słodkich przepisów na Boże Narodzenie

List do Mikołaja - napisz list do Świętego Mikołaja [WZÓR i papeteria do pobrania]

Jak zrobić strój na jasełka: stroje królów

Jak zrobić strój na jasełka dla dzieci, które grają postaci Trzech Króli? Potrzebny będzie czerwony, zielony lub niebieski materiał – także najlepiej z błyszczącej, grubszej podszewki. Strój składa się z tuniki, którą szyjemy w podobny sposób, co strój Maryi, ale dodatkowo trzeba uszyć jeszcze długą pelerynę.

Taka peleryna będzie ładnie wyglądała, jeśli uda się do niej doszyć po bokach sztuczne futerko lub złotą czy srebrną szeroką taśmę. Królowi będzie również potrzebna korona i berło. Do wykonania korony używamy kartonu lub grubszej tektury – można kupić na sztuki brystol, najlepiej w kolorze białym.

Do tego złota farba lub okleina, do ozdoby imitujące drogie kamienie szkiełka lub błyszczące naklejki. Na tekturze rysujemy kształt korony, wycinamy go, malujemy złotą farbą (może być np. w sprayu) i po wyschnięciu ozdabiamy błyszczącymi ozdobami imitującymi klejnoty.

Do wykonania berła można wykorzystać drewnianą pałkę kuchenną, którą trzeba owinąć srebrną folią aluminiową. Dobrze przywiera ona do pałki i nie trzeba jej przyklejać.

Przeczytaj również: Jak razem z dzieckiem wykonać łańcuchy na choinkę

Co zrobić, by święta Bożego Narodzenia były naprawdę rodzinne?

Jak zrobić strój na jasełka: strój pastuszka

Jak zrobić strój na jasełka dla pastuszka? Do wykonania stroju pastuszka możemy użyć elementów własnej garderoby. Pastuszek potrzebuje białej lub kremowej bluzki, spodni w podobnym lub brązowym kolorze, kamizelki futrzanej, czapki i skórzanej torby. Do własnoręcznego wykonania spodni i koszulki można użyć zwykłej bawełny – białej lub kremowej.

Można także wykorzystać zwykły podkoszulek i spodnie dresowe i naszyć na nie łaty, by strój sprawiał wrażenie starego i zniszczonego. Do wykonania kamizelki kupujemy około 1 metra cienkiego pluszu lub polaru. Nie trzeba zapięcia, wystarczy skórkowy pasek, który zawiążemy wokół kamizelki.

Czapkę lub kapelusik można ozdobić piórkiem lub wykorzystać np. przywieziony z Tatr kapelusz góralski. Jako buty mogą posłużyć zwykłe tenisówki czy trampki, które można okręcić materiałem i przewiązać rzemykiem. Do całości pasuje zwykła skórkowa torba i strój pastuszka gotowy.

Warto pamiętać, że dzieci znacznie bardziej się cieszą, gdy mogą wystąpić w stroju przygotowanym przez rodziców, gdyż jest on uszyty specjalnie dla nich na daną okazję i na pewno jest inny niż wszystkie. Dlatego warto poświęcić jedno popołudnie i przygotować go dla dziecka.

Jak zrobić strój na jasełka: aniołek

Wykonanie stroju na jasełka dla aniołka nie jest trudne. Wystarczy biała sukienka, najlepiej długa. A jak zrobić skrzydła dla aniołka?

Zobacz instrukcję w naszej galerii