Wigilia w ciąży na luzie - przeżyj te święta spokojnie i bez stresu

2020-12-07 14:46

Boże Narodzenie to zawsze święto szczególne, ale jeśli jesteś w ciąży, w tym roku jest ono dla ciebie szczególne podwójnie. Spędź więc święta Bożego Narodzenia i Wigilię tak, by był to okres radości i spokoju, a nie nerwów, świątecznych porządków i męczących przygotowań do świąt.

Święta Bożego Narodzenia i Wigilia w ciąży:
Autor: Getty images Świętuj na luzie

Święta Bożego Narodzenia choć najpiękniejsze w roku, to jednak zawsze wiążą się z masą przygotowań, zakupów, z szybkim tempem i stresem. Ale święta przeżywane w czasie ciąży nie mogą takie być. Jak przeżyć święta na luzie i jak uniknąć przedświątecznej gorączki? Nasza główna rada brzmi: do niczego się nie zmuszaj.

Spis treści

  1. Przeżyj święta na luzie
  2. Lepiej nie urządzaj świąt u siebie
  3. Nie miej wyrzutów sumienia i nie denerwuj się
  4. W święta rób to, co sprawia ci przyjemność

Przeżyj święta na luzie

Najlepiej z góry załóż, i uświadom rodzinę, że w tym roku masz specjalne prawa i jesteś wyłączona ze świątecznych przygotowań. Rób tylko tyle, ile możesz i chcesz.

Oczywiście, wiele zależy od etapu ciąży, indywidualnego samopoczucia i stanu zdrowia. Jeśli czujesz się na siłach, by sprzątać: zetrzeć kurze i odkurzyć dywany – proszę bardzo – ale nie ma mowy o myciu okien czy szorowaniu podłóg.

Wszelkie cięższe prace musi zrobić ktoś z rodziny lub wynajęta firma. Zresztą podejdź do tego na luzie – czy aby miło spędzić święta, koniecznie jest mycie okien? Na pewno nie.

Podobnie potraktuj gotowanie. Jeśli nie wyobrażasz sobie świąt bez pierogów czy kutii i lubisz je przyrządzać, to zrób to. Ale jeśli zupełnie nie masz na to ochoty, daruj sobie kulinarne popisy, tym bardziej że długie stanie przy garnkach w późnej ciąży może być mordęgą, a we wczesnej do gotowania zniechęca nadwrażliwość na zapachy wzmagająca nudności. Z tych i innych powodów najlepiej nie urządzaj świąt u siebie.

Lepiej nie urządzaj świąt u siebie

Rodzina na pewno zrozumie, że nie możesz wziąć na swoje barki trudnych obowiązków gospodyni. Odpadnie ci wtedy sprzątanie, gotowanie i zabieganie o to, by żadnemu z gości niczego nie brakowało. W tym roku to ty będziesz szczególnym gościem w każdym domu: wszyscy będą się o ciebie troszczyć i nadskakiwać ci. A gdy będziesz chciała wyjść wcześniej czy odpocząć w innym pokoju, nikt nie będzie miał ci tego za złe.

Jeśli jednak twoja sytuacja rodzinna jest taka, że święta muszą być u ciebie, zorganizuj je tak, by włożyć w to jak najmniej pracy. Sprzątanie zostaw mężowi lub wynajętej osobie, większe zakupy też musi zrobić ktoś inny albo można zamówić je przez internet.

A wigilijne potrawy? Umów się z innymi uczestnikami wigilii, że każdy coś przyniesie (ustalcie, kto co przygotuje) albo zamów dania w firmie cateringowej.

Czytaj: Jak obchodzi się Święta Bożego Narodzenia w innych krajach?

Wigilia i Boże Narodzenie: 6 rad, jak przetrwać święta w ciąży

Mikołaj z papieru. Zobacz film - Mikołaj z papieru krok po kroku

Nie miej wyrzutów sumienia i nie denerwuj się

Nie czuj się niezręcznie dlatego, że nie sprzątasz, nie gotujesz itd. Naprawdę nic złego się nie stanie, jeśli w tym roku potraktujesz siebie ulgowo. Przygotowania do świąt to duży wysiłek, a ty powinnaś wysiłku unikać. Ciesz się z tej niebywałej okazji do laby.

I pamiętaj, że musisz unikać stresu. Nie przejmuj się więc drobiazgami typu nietrafiony prezent, podczas rodzinnych spotkań unikaj drażliwych tematów, nie zmuszaj się do odwiedzania nielubianych krewnych.

W święta rób to, co sprawia ci przyjemność

Pozbywszy się męczących zadań, możesz zająć się przyjemną stroną świąt, np. prezentami. Ich obmyślanie i kupowanie dostarcza mnóstwa satysfakcji, o ile nie zostawisz tego na ostatnią chwilę. Wiele unikatowych rzeczy znajdziesz w internecie, dzięki czemu unikniesz tłoku w centrach handlowych.

Pomyśl, jak ubrać w tym roku choinkę i udekorować mieszkanie – ty zajmiesz się aranżacją, a partner wykona co trudniejsze czynności. Napisz i wyślij kartki świąteczne – w dobie maili sprawisz tym adresatom przemiłą niespodziankę.

A może marzysz o świątecznym wyjeździe tylko z mężem? Jeśli masz dość rodzinnych posiedzeń, zarezerwuj pokój w pensjonacie – spędzisz ten czas dokładnie tak, jak sama chcesz. Taka okazja szybko się już nie powtórzy, więc rodzina powinna to zrozumieć, a zawiedzionym rodzicom obiecaj rodzinne święta za rok. Już z wnukiem lub wnuczką!

Czytaj: Prezent na Mikołaja: co kupić mężczyźnie? 8 propozycji do 100 zł [GALERIA]

Przepisy na zdrowe i lekkostrawne potrawy wigilijne dla przyszłych mam

Wigilia alergika: jak zrobić świąteczne potrawy bez uczulających produktów?

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza