Wigilia w ciąży na luzie - przeżyj te święta spokojnie i bez stresu

2020-12-07 14:46

Boże Narodzenie to zawsze święto szczególne, ale jeśli jesteś w ciąży, w tym roku jest ono dla ciebie szczególne podwójnie. Spędź więc święta Bożego Narodzenia i Wigilię tak, by był to okres radości i spokoju, a nie nerwów, świątecznych porządków i męczących przygotowań do świąt.

Święta Bożego Narodzenia i Wigilia w ciąży:
Autor: Getty images Świętuj na luzie

Święta Bożego Narodzenia choć najpiękniejsze w roku, to jednak zawsze wiążą się z masą przygotowań, zakupów, z szybkim tempem i stresem. Ale święta przeżywane w czasie ciąży nie mogą takie być. Jak przeżyć święta na luzie i jak uniknąć przedświątecznej gorączki? Nasza główna rada brzmi: do niczego się nie zmuszaj.

Spis treści

  1. Przeżyj święta na luzie
  2. Lepiej nie urządzaj świąt u siebie
  3. Nie miej wyrzutów sumienia i nie denerwuj się
  4. W święta rób to, co sprawia ci przyjemność

Przeżyj święta na luzie

Najlepiej z góry załóż, i uświadom rodzinę, że w tym roku masz specjalne prawa i jesteś wyłączona ze świątecznych przygotowań. Rób tylko tyle, ile możesz i chcesz.

Oczywiście, wiele zależy od etapu ciąży, indywidualnego samopoczucia i stanu zdrowia. Jeśli czujesz się na siłach, by sprzątać: zetrzeć kurze i odkurzyć dywany – proszę bardzo – ale nie ma mowy o myciu okien czy szorowaniu podłóg.

Wszelkie cięższe prace musi zrobić ktoś z rodziny lub wynajęta firma. Zresztą podejdź do tego na luzie – czy aby miło spędzić święta, koniecznie jest mycie okien? Na pewno nie.

Podobnie potraktuj gotowanie. Jeśli nie wyobrażasz sobie świąt bez pierogów czy kutii i lubisz je przyrządzać, to zrób to. Ale jeśli zupełnie nie masz na to ochoty, daruj sobie kulinarne popisy, tym bardziej że długie stanie przy garnkach w późnej ciąży może być mordęgą, a we wczesnej do gotowania zniechęca nadwrażliwość na zapachy wzmagająca nudności. Z tych i innych powodów najlepiej nie urządzaj świąt u siebie.

Lepiej nie urządzaj świąt u siebie

Rodzina na pewno zrozumie, że nie możesz wziąć na swoje barki trudnych obowiązków gospodyni. Odpadnie ci wtedy sprzątanie, gotowanie i zabieganie o to, by żadnemu z gości niczego nie brakowało. W tym roku to ty będziesz szczególnym gościem w każdym domu: wszyscy będą się o ciebie troszczyć i nadskakiwać ci. A gdy będziesz chciała wyjść wcześniej czy odpocząć w innym pokoju, nikt nie będzie miał ci tego za złe.

Jeśli jednak twoja sytuacja rodzinna jest taka, że święta muszą być u ciebie, zorganizuj je tak, by włożyć w to jak najmniej pracy. Sprzątanie zostaw mężowi lub wynajętej osobie, większe zakupy też musi zrobić ktoś inny albo można zamówić je przez internet.

A wigilijne potrawy? Umów się z innymi uczestnikami wigilii, że każdy coś przyniesie (ustalcie, kto co przygotuje) albo zamów dania w firmie cateringowej.

Czytaj: Jak obchodzi się Święta Bożego Narodzenia w innych krajach?

Wigilia i Boże Narodzenie: 6 rad, jak przetrwać święta w ciąży

Mikołaj z papieru. Zobacz film - Mikołaj z papieru krok po kroku

Nie miej wyrzutów sumienia i nie denerwuj się

Nie czuj się niezręcznie dlatego, że nie sprzątasz, nie gotujesz itd. Naprawdę nic złego się nie stanie, jeśli w tym roku potraktujesz siebie ulgowo. Przygotowania do świąt to duży wysiłek, a ty powinnaś wysiłku unikać. Ciesz się z tej niebywałej okazji do laby.

I pamiętaj, że musisz unikać stresu. Nie przejmuj się więc drobiazgami typu nietrafiony prezent, podczas rodzinnych spotkań unikaj drażliwych tematów, nie zmuszaj się do odwiedzania nielubianych krewnych.

W święta rób to, co sprawia ci przyjemność

Pozbywszy się męczących zadań, możesz zająć się przyjemną stroną świąt, np. prezentami. Ich obmyślanie i kupowanie dostarcza mnóstwa satysfakcji, o ile nie zostawisz tego na ostatnią chwilę. Wiele unikatowych rzeczy znajdziesz w internecie, dzięki czemu unikniesz tłoku w centrach handlowych.

Pomyśl, jak ubrać w tym roku choinkę i udekorować mieszkanie – ty zajmiesz się aranżacją, a partner wykona co trudniejsze czynności. Napisz i wyślij kartki świąteczne – w dobie maili sprawisz tym adresatom przemiłą niespodziankę.

A może marzysz o świątecznym wyjeździe tylko z mężem? Jeśli masz dość rodzinnych posiedzeń, zarezerwuj pokój w pensjonacie – spędzisz ten czas dokładnie tak, jak sama chcesz. Taka okazja szybko się już nie powtórzy, więc rodzina powinna to zrozumieć, a zawiedzionym rodzicom obiecaj rodzinne święta za rok. Już z wnukiem lub wnuczką!

Czytaj: Prezent na Mikołaja: co kupić mężczyźnie? 8 propozycji do 100 zł [GALERIA]

Przepisy na zdrowe i lekkostrawne potrawy wigilijne dla przyszłych mam

Wigilia alergika: jak zrobić świąteczne potrawy bez uczulających produktów?

miesięcznik "M jak mama"