Drugie dziecko. Zazdrość o młodsze rodzeństwo - jak zapobiec?

2014-09-17 12:08

Drugie dziecko w domu oznacza dla jedynaka wiele zmian. Co zrobić, aby dziecko nie było zazdrosne - nie czuło się zdetronizowane i mniej ważne? Twoje dziecko, postawione w całkowicie nowej roli starszego brata lub siostry, musi wiedzieć, że nadal jest bezpieczne, kochane i szanowane. Jak uniknąć zazdrości o młodsze rodzeństwo?

Aby starsze nie było zazdrosne
Autor: Istockphoto

Spis treści

 1. Gdy pojawia się drugie dziecko - jak przegotować jedynaka, do pojawienia się rodzeństwa
 2. Polecamy wideo: Nasz ekspert podpowiada jak poradzić sobie z trudnymi emocjami u małego człowieka, gdy pojawi się rodzeństwo

Jak dotąd twoje dziecko było w centrum uwagi ciebie i męża. Nic mu nie zagrażało i czuło, że jest najważniejsze. Pojawienie się drugiego dziecka w domu może sprawić, że poczuje się otrącone, niechciane. Ważne, aby odpowiednio przygotować je na pojawienie się rodzeństwa. Dzięki oswajaniu jedynaka z pojawieniem się drugiego dziecka w rodzinie od początku będziesz miała wpływ na późniejsze stosunku dzieci.

Przeczytaj również: Narodziny drugiego dziecka. Jak wychować szczęśliwe rodzeństwo?

Gdy pojawia się drugie dziecko - jak przegotować jedynaka, do pojawienia się rodzeństwa

 • Wciągnij je w sprawy rodziny, niech bierze udział w urządzaniu pokoju dla bobasa, wyborze imienia. Jeśli chce pomagać przy niemowlaku podczas kąpieli, przewijania czy pchania wózka, wykorzystaj to i doceń.
 • Opowiadaj pierworodnemu, jak to było, gdy to on się urodził, oglądajcie wspólnie zdjęcia i pamiątki z jego dzieciństwa: śpioszki, grzechotki.
 • Wspominaj, że kiedy ono było w wieku maleństwa, wykonywałaś przy nim te same czynności, poświęcałaś mu tyle samo czasu i wykazywałaś tyle samo zaangażowania. Powiedz np.: „Ty też bardzo lubiłeś pluskać się w kąpieli”.
 • Podkreślaj dobre strony bycia starszym, mówiąc np.: „Dzidziuś jest jeszcze za mały, by oglądać bajki w telewizji”. Chwal go za to, że już tyle umie.
 • Dbaj o to, by twoja pociecha miała kontakt z innymi dziećmi, także z tymi, które mają rodzeństwo.
 • Jeśli dziecko jest zazdrosne, obrażone, złości się, że w domu pojawił się „ten nowy” i nie chce pomagać przy noworodku, nie krytykuj tego. Pozwól mu ujawniać uczucia, okazuj wiele cierpliwości. Weź swego kilkulatka na kolana, przytul, wycałuj, zapewnij, że w pełni rozumiesz jego uczucia.
 • Staraj się tak zorganizować opiekę nad niemowlęciem, aby twój starszak nie czuł się zepchnięty na dalszy plan, np. podczas karmienia maleństwa możesz czytać starszemu dziecku bajkę, uczyć wierszyka czy piosenki.
 • Codziennie znajdź czas tylko dla starszego dziecka, np. gdy dzidziuś wyjdzie na spacer z tatą. Dużo z nim rozmawiaj, i to o jego sprawach, a nie o małym bracie czy siostrze.
 • Poproś rodzinę, by powstrzymywała zachwyty nad nowo narodzonym maleństwem i zainteresowała się także starszym dzieckiem, a podczas pierwszych odwiedzin przyniosła jakiś drobiazg także dla niego.
 • Sama również nie zapominaj, wśród entuzjastycznych opowieści o maluszku, pochwalić w towarzystwie swoje starsze dziecko. I jeśli kupujesz zabawkę dla niemowlaka, nie zapomnij również o zabawce dla pierworodnego.
 • Cały czas pokazuj dziecku, jak bardzo je kochasz i że jest wyjątkowe. Obdarzaj je czułością, nawet częściej niż do tej pory. Łatwiej mu wtedy będzie zaakceptować zmiany, funkcjonować w nowej roli i nauczyć się kochać swoje młodsze rodzeństwo. 

Przeczytaj również: Agresja u dzieci: Co robić gdy dziecko jest zazdrosne o młodsze rodzeństwo?

Polecamy wideo: Nasz ekspert podpowiada jak poradzić sobie z trudnymi emocjami u małego człowieka, gdy pojawi się rodzeństwo

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza