Pierwsze święta po rozwodzie. Jak je zorganizować dzieciom?

2021-11-23 13:05

Pierwsze święta po rozwodzie są trudne dla wszystkich członków rodziny. Najciężej jednak jest dzieciom, które nie potrafią odnaleźć się w nowej sytuacji i zrozumieć, że już nie będą spędzały Bożego Narodzenia jednocześnie z obojgiem rodziców. Jak zorganizować pierwsze święta po rozwodzie, żeby dzieci nie cierpiały?

święta po rozwodzie
Autor: Getty Images Jak zorganizować dzieciom święta po rozwodzie rodziców?

Pierwsze święta po rozwodzie są dla dzieci trudne. Do tej pory wspólnie kupowaliście choinkę, razem piekliście ciasteczka i w rodzinnym gronie przygotowywaliście się do Bożego Narodzenia. Teraz nagle w waszej rodzinie powstała wyrwa, której dziecko nie potrafi zrozumieć.

Jak zorganizować pierwsze święta po rozwodzie, żeby maluch uniknął traumy?

Spis treści

  1. Pierwsze święta po rozwodzie: wszystko zależy od rodziców
  2. Pierwsze święta po rozwodzie: jak je zorganizować?
  3. Pierwsze święta po rozwodzie: dlaczego zgoda jest tak ważna?
Rozwód a podział opieki nad dziećmi

Zobacz też: Zabawki z "Psiego Patrolu" - pomysły na prezenty dla dziecka

Pierwsze święta po rozwodzie: wszystko zależy od rodziców

Tak naprawdę wszystko zależy od rodziców i od stosunków, jakie panują między nimi. Jeśli rozwód został przeprowadzony w spokojny sposób, a rodzice doszli do porozumienia w sprawie opieki nad dziećmi, będą potrafili się porozumieć również w kwestii świąt.

- Jeśli zgodnie wszystko zorganizują, to dzieci w ogóle nie poczują, że jest jakikolwiek problem z organizacją świąt - mówi założycielka firmy "Kobieta i Rozwód" Krystyna Rek.

Pierwsze święta po rozwodzie: jak je zorganizować?

Najlepszą opcją dla dzieci jest wymienianie się opieką nad dziećmi. Boże Narodzenie to czas, w którym odwiedza się bliskich, jeśli więc dziecko będzie kursować między jednym domem a drugim, nic złego się nie stanie. Ważne, aby rodzice ustalili między sobą wcześniej, kiedy mają u siebie dzieci.

- Nie rozdzielajmy rodzeństwa. Jeśli decydujemy, że wigilię i pierwszy dzień świąt dzieci spędzają z mamą, to drugi dzień świąt niech spędzą z tatą - radzi Krystyna Rek.

Przeczytaj też: Bajki świąteczne - TOP 10 bajek na święta

Pierwsze święta po rozwodzie: dlaczego zgoda jest tak ważna?

To od rodziców zależy, jak dzieci będą postrzegały Boże Narodzenie. Jeśli w święta będzie panowała między nimi zgoda, a podział opieki będzie jasny, mimo rozwodu okres świąt będzie im się kojarzył z czasem rodzinnego ciepła.

A jeśli rodzice nie będą potrafili się dogadać, w czasie przedświątecznym będą toczyli kłótnie, u kogo jest dziecko, Boże Narodzenie będzie dla dzieci traumą.

- Pamiętajmy, że dziecko przygląda się rodzicom i w dużej mierze w przyszłości powtarza wzorce wyniesione z domu - podsumowuje Krystyna Rek.

Zobacz: Świateczne ubranka dla dzieci - słodkie stroje dla niemowląt

TVP/x-news

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza