Jak leczyć katar? Krople, leki i domowe sposoby na nieżyt nosa

2020-09-16 9:49

Katar bywa dolegliwością uciążliwą. Zazwyczaj przemija po kilku dniach samoistnie, niektórym ludziom utrudnia jednak funkcjonowanie tak bardzo, że poszukują różnych sposobów na złagodzenie tej dolegliwości. Jak więc leczyć katar – po jakie leki sięgnąć i z jakich domowych metod leczenia można skorzystać?

Jak leczyć katar? Krople, leki i domowe sposoby na nieżyt nosa
Autor: Getty images

Jak leczyć katar (fachowo określany jako nieżyt nosa)? Wiele zależy od jego przyczyny. Do kataru mogą doprowadzić infekcje (zarówno bakteryjne, jak i wirusowe), ale i alergie. Katar może przybierać bardzo różną postać – zdarza się, że jest on wodnisty, czasami zaś bywa on wyjątkowo gęsty i utrudnia znacząco oddychanie.

Wyjaśniamy, jak leczyć katar, a także jakie krople leki i domowe sposoby leczą nieżyt nosa.

Spis treści

  1. Czy trzeba leczyć katar?
  2. Leki na katar – pomogą, ale mogą też zaszkodzić
  3. Jak leczyć katar w zależności od jego rodzaju?
  4. Jak leczyć katar domowymi metodami?

Czy trzeba leczyć katar?

Ogólnie różne rodzaje kataru łączy jeden wspólny mianownik – dolegliwość ta jest nierzadko wyjątkowo uciążliwa i utrudnia dotkniętemu nieżytem nosa człowiekowi zwyczajne funkcjonowanie. Z tego właśnie względu – pomimo tego, że katar typowo, po pewnym czasie, samoistnie ustępuje – pacjenci (i ich rodzice, w przypadku małych dzieci) poszukują informacji na temat leczenia kataru.

Sposobów na poradzenie sobie z tą dolegliwością jest co najmniej kilka, zawsze jednak należy pamiętać o zdrowym rozsądku – niewłaściwe postępowanie prowadzić może wręcz do nasilenia kataru.

Leki na katar – pomogą, ale mogą też zaszkodzić

W aptekach dostępnych do zakupienia bez recepty jest wiele różnych środków na katar – ich stosowanie jak najbardziej może pomóc w uporaniu się z tą dolegliwością, warto tutaj jednak podkreślić, iż korzystać z nich należy z zachowaniem ostrożności.

Dużą popularnością cieszą się krople do nosa, które zawierają oksymetazolinę lub ksylometazolinę. Ich działanie opiera się na obkurczaniu zlokalizowanych w obrębie błony śluzowej nosa naczyń krwionośnych, czego skutkiem jest zmniejszenie jej obrzęku i spadek produkcji wydzieliny. Leki te rzeczywiście są skuteczne, z ich stosowaniem związane jest jednak pewne zagrożenie.

Otóż ze środków zawierających ksylometazolinę czy jej pochodną powinno się korzystać jedynie przez kilka dni – ich nadużywanie grozi wystąpieniem polekowego nieżytu nosa, a nawet i perforacją przegrody nosowej czy utrwalonymi zaburzeniami węchu (z utratą powonienia włącznie).

W preparatach reklamowanych jako środki na katar znaleźć można również i pseudoefedrynę. Działanie tej substancji jest zasadniczo analogiczne jak opisanych wcześniej środków – prowadzi ona do obkurczenia naczyń krwionośnych i zahamowania produkcji wydzieliny.

Podobieństwo dotyczy również konieczności przyjmowania środków zawierających pseudoefedrynę z ostrożnością – w przypadku przyjęcia ich zbyt dużych ilości pojawiać się mogą skutki uboczne w postaci m.in. rozdrażnienia, kołatań serca czy pobudzenia psychoruchowego.

Warto tutaj nadmienić, iż wymienione powyżej środki nie nadają się do leczenia kataru u najmłodszych pacjentów – ksylometazoliny nie powinno się podawać dzieciom mającym poniżej 10 lat, a środków z pseudoefedryną dzieciom przed 12. rokiem życia.

Jak leczyć katar w zależności od jego rodzaju?

Bardzo istotnym aspektem jest to, iż w przypadku różnych rodzajów nieżytu nosa skuteczne mogą być całkowicie innego rodzaju farmaceutyki. Przykładowo wtedy, gdy katar związany jest z zapaleniem zatok, do zwalczenia infekcji – a jednocześnie do ustąpienia nieżytu nosa – konieczne może być przyjmowanie antybiotyku.

Jeszcze inne postępowanie pomagać może w przypadku kataru alergicznego, związanego np. z alergią wziewną – w takiej sytuacji ulgę chorym przynosić może przyjmowanie odpowiednich środków przeciwalergicznych (przede wszystkim leków przeciwhistaminowych).

W związku z tym, iż leczenie kataru przebiegać może bardzo różnie, czasami zdecydowanie zasadna staje się konsultacja z lekarzem – warto z niej skorzystać wtedy, gdy związane z katarem problemy nie nasuwają jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o to, jaki jest jego rodzaj.

Specjalistę trzeba odwiedzić również i wtedy, gdy poza nieżytem nosa u chorego pojawiają się jakieś jeszcze inne niepokojące dolegliwości, takie jak np. wysoka gorączka czy silny ból gardła.

Jak leczyć katar domowymi metodami?

W leczeniu kataru wykorzystywać można nie tylko farmaceutyki – sięgnąć można również i po sprawdzone, domowe metody na nieżyt nosa. Przede wszystkim warto rozważyć skorzystanie z wody morskiej czy soli fizjologicznej. Zawierające je roztwory można nabyć w formie do podawania bezpośrednio do jamy nosowej, a efektem ich użycia jest obkurczenie błony śluzowej nosa oraz ułatwienie usuwania z niego wydzieliny.

W walce z katarem pomóc mogą również inhalacje oraz olejki eteryczne. Do przygotowania pierwszych z wymienionych wykorzystać można np. rumianek czy szałwię – inhalowanie się naparami z nich może w dość krótkim nawet czasie doprowadzić do udrożnienia nosa.

W przypadku zaś olejków eterycznych – np. sosnowego czy eukaliptusowego – wystarczające jest zaaplikowanie kilku ich kropli na poduszkę czy ubranie, co powinno skutkować poprawą drożności nosa.

Warto tutaj jeszcze wspomnieć o podstawowych, choć często zapominanych lub bagatelizowanych sposobach na szybsze pokonanie nieżytu nosa. Pacjenci często zapominają o odpowiednim spożyciu płynów, tymczasem dobre nawodnienie organizmu sprzyja szybszemu usuwaniu wydzieliny z nosa poprzez zmniejszenie jej gęstości.

Osoby zmagające się z nieżytem nosa nie powinny także zapomnieć o diecie bogatej w składniki odżywcze i witaminy oraz o unikaniu stresu i o zapewnianiu sobie odpowiedniej ilości snu. Organizm człowieka wypoczętego, do którego dostarczane są wraz z pożywieniem wszystkie niezbędne mu składniki, ma sprawniej funkcjonujący układ odpornościowy, dzięki czemu drobnoustroje wywołujące nieżyt nosa będą mogły być z niego szybciej wyeliminowane.

Czytaj: Zioła na katar – 10 skutecznych ziół w walce z katarem

5 sposobów na katar u niemowlaka

Katar z krwią: przyczyny i leczenie. Co oznacza katar z krwią?

Kolor kataru - czy po kolorze kataru można rozpoznać rodzaj infekcji u dziecka?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza