Jak usunąć hemoroidy? Sposoby na ostateczne usunięcie żylaków

2021-04-30 8:37

Choroba hemoroidalna, często błędnie nazywana hemoroidami to jedna z najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych. Do przyczyn ich występowania zalicza się siedzący tryb życia, czy przewlekłe zaparcia. Powodują one dyskomfort, ból, a często są powodem wstydu, który powstrzymuje chorego przed wizytą u lekarza, a właśnie prawidłowe leczenie jest kluczowe dla pozbycia się tej choroby.

Jak usunąć hemoroidy? Sposoby na ostateczne usunięcie żylaków
Autor: Getty images

Powstawanie żylaków odbytu w dużej mierze związane są ze stylem życia. Gdy problem się pojawi ważne jest zmienienie dotychczasowych przyzwyczajeń związanych z trybem dnia codziennego czy z odżywianiem. Niekiedy pomagają domowe sposoby na hemoroidy, ale czasem niezbędna jest też ingerencja chirurgiczna. Zobacz wszystko, co warto wiedzieć o  usuwaniu hemoroidów, by sobie pomóc. 

Spis treści

  1. Czym są i czy warto usuwać hemoroidy?
  2. Objawy żylaków odbytu
  3. Usuwanie hemoroidów - leczenie farmakologiczne
  4. Zabiegowe usuwanie hemoroidów

Czym są i czy warto usuwać hemoroidy?

Usuwanie hemoroidów dotyczy osób cierpiących na chorobę hemoroidalną. To powiększenie hemoroidów, czyli fizjologicznie występujących w kanale odbytu poduszeczki o budowie ciał jamistych, odpowiadających za uszczelnienie kanału odbytu. Z tego względu określenie „hemoroidy” w odniesieniu do choroby hemoroidalnej jest niepoprawne, choć często używane, także przez lekarzy.

W obrębie kanału odbytu znajduje się linia grzebieniasta – jest to granica pomiędzy nabłonkiem przewodu pokarmowego, a nabłonkiem skóry. Jeśli powiększone hemoroidy znajdują się poniżej linii grzebieniastej rozpoznajemy zewnętrzne guzki krwawnicze, jeśli powyżej – guzki krwawnicze wewnętrzne.

Lokalizacja guzków krwawniczych wpływa na rodzaj występujących objawów – w przypadku guzków zewnętrznych dominującym objawem jest świąd lub ból okolicy odbytu, w przypadku wewnętrznych najczęściej spotykanym objawem jest nieznacznie nasilone krwawienie z odbytu.

Wyróżniamy IV stadia choroby hemoroidalnej. Od stopnia zaawansowania choroby zależy stopień nasilenia objawów oraz metody leczenia - w tym decyzja o zabiegowym usuwaniu hemoroidów.

Objawy żylaków odbytu

Hemoroidy zewnętrzne zwykle nie powodują nasilonych objawów – niekiedy może wystąpić świąd lub dyskomfort tej okolicy. Ból występuje rzadko, niemniej jednak może pojawić się kiedy dojdzie do zakrzepicy guzka zewnętrznego – wówczas pojawia się nagły, ostry ból, który wymaga pilnej wizyty lekarskiej.

W przypadku podejrzenia wystąpienia u chorego choroby hemoroidalnej koniecznie udaj się do lekarza – może być to lekarz rodzinny lub proktolog.

Rozpoznanie ustalane jest na podstawie objawów klinicznych oraz badaniu per rectum. Konieczne jest jednak wykluczenie innych schorzeń jelita grubego, szczególnie jeśli objawem jest krwawienie z odbytu. Wówczas konieczna jest kolonoskopia lub badanie kału na krew utajoną w stolcu.

Czytaj także: Czopki na hemoroidy w ciąży - czy są skuteczne i czy można stosować je oczekując na dziecko?

Co jeść na zaparcia? Z jakich produktów zrezygnować, a które wprowadzić na stałe do menu?

Gojenie krocza po porodzie - ta i inne dolegliwości w połogu

Usuwanie hemoroidów - leczenie farmakologiczne

W pierwszych dwóch stadiach choroby hemoroidalnej zalecane jest leczenie farmakologiczne (zachowawcze) oraz zmiana stylu życia. Przede wszystkim należy zastosować postępowanie mające na celu zapobieganie zaparciom – do działań niefarmakologicznych należy zwiększenie ilości błonnika pokarmowego w diecie oraz włączenie regularnej aktywności fizycznej.

Leki stosowane w początkowych stadiach choroby hemoroidalnej to preparaty doustne zawierające diosminę. Jest to substancja zwiększająca napięcie żył i działająca ochronnie na naczynia. Miejscowo w celu łagodzenia objawów stosuje się preparaty zawierające środki miejscowo znieczulające – lidokainę i benzokainę, oraz hydrokortyzon zmniejszający odczyn zapalny.

Zabiegowe usuwanie hemoroidów

Choroba hemoroidalna może być leczona także w sposób inwazyjny – jest to zalecane w przypadku choroby hemoroidalnej w stopniu II lub wyższym. Istnieje wiele metod leczenia zabiegowego żylaków odbytu, wiele z nich nie wymaga długiej rekonwalescencji ani specjalnego przygotowania.

  • Metoda Barrona – „gumkowanie”. Metoda ta polega na założeniu gumowego pierścienia u nasady guzka krwawniczego. Doprowadza to do zatrzymania krążenia krwi w obrębie guzka i obumarcie tkanek, które go tworzą. Po ok. 8 dniach guzek samoistnie odpada. Zabieg trwa niezwykle krótko i już następnego dnia można powrócić do codziennych czynności. Po zabiegu może wystąpić umiarkowanie nasilony ból, który ustępuje po lekach przeciwbólowych.
  • Laseroterapia – jest to zabieg polegający na wykorzystaniu promienia lasera, wysoka temperatura niszczy naczynia krwionośne tworzące guzek i zniszczenie tkanek go tworzących. Podobnie jak metoda Barrona jest to krótki, bezbolesny zabieg, niewymagający długotrwałej rekonwalescencji.
  • Metoda Morinagi – jest to metoda polegająca na założeniu wchłanialnych szwów na naczynia doprowadzające krew do guzków krwawniczych pod kontrolą sondy USG doppler, guzek pozbawiony ukrwienia w efekcie ulega martwicy. Jest to zabieg przeprowadzany bez znieczulenia, w zakresie tzw. chirurgii jednego dnia, krótko po zabiegu możliwy jest powrót do czynności dnia codziennego
  • Metoda Longo - W ramach chirurgii jednodniowej wykonuje się także zabieg metodą Longo. Jest to okrężne wycięcie guzka i zeszycie błony śluzowej staplerem hemoroidalnym. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym.
  • Metoda Milligan-Morgan i metoda Fergusona - należą do metod refundowanych przez NFZ. Jest to operacja przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym polegająca na wycięciu guzka i, w przypadku metody Milligana-Morgana pozostawienie otwartej rany, która zapobiega wtórnemu zwężeniu okrężnicy. Gojenie trwa ok. 7 dni, po tym czasie można powrócić do codziennych zajęć. Metoda Fergusona polega także na wycięciu guzka i następowym zeszyciu rany, dzięki czemu czas gojenia i rekonwalescencji jest krótszy.

Wszystkie powyższe metody są skuteczne w leczeniu choroby hemoroidalnej, najistotniejsze jest jednak, aby w przypadku podejrzenia choroby zgłosić się do lekarza, ponieważ wczesne rozpoznanie choroby pozwala na włączenie skutecznego leczenia.   

Czytaj także: Hemoroidy po porodzie - objawy i leczenie. Co na hemoroidy po porodzie?

Ginekologia estetyczna: kiedy można wykonać operację intymną po porodzie?

Czym są hemoroidy
Warto wiedzieć

Jakie są przyczyny występowania choroby hemoroidalnej i jak możemy jej zapobiec?

Przyczyny występowania żylaków odbytu związane są w głównej mierze ze stylem życia. Nalezą do nich:

  • zaburzenia rytmu wypróżnień (zaparcie lub biegunka),
  • brak aktywności fizycznej,
  • niska zawartość błonnika w diecie,
  • wzrost ciśnienia w jamie brzusznej (przedłużone parcie związane np. z zaparciami, masą w jamie brzusznej lub ciąża),
  • obciążeniami genetycznymi,
  • podeszły wiek,
  • otyłość,
  • długie przebywanie w pozycji siedzącej,
  • przewlekły kaszel
  • zaburzenia statyki mięśni dna miednicy

Do najskuteczniejszych metod zapobiegania chorobie hemoroidalnej należy aktywny tryb życia, zbilansowana dieta z dużą zawartością błonnika, zapobieganie zaparciom, unikanie długotrwałego siedzenia oraz podnoszenia ciężkich przedmiotów, a także unikanie długotrwałego napinania mięśni brzucha podczas wypróżniania. W przypadku osób otyłych niezwykle ważne jest obniżenie masy ciała, w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia żylaków odbytu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza