Ginekologia estetyczna: kiedy można wykonać operację intymną po porodzie?

2022-01-19 14:42

Poród naturalny ma swoje dobre strony, ale czasem zostają po nim przykre „pamiątki”: urazy krocza, luźna pochwa, nietrzymanie moczu. O tym, jak medycyna estetyczna może pomóc w takich sytuacjach, rozmawiamy z dr Małgorzatą Uchman-Musielak z kliniki Medicover w Warszawie.

Zabiegi ginekologii estetycznej po porodzie
Autor: Getty images Zabiegi ginekologii estetycznej po porodzie

Spis treści

  1. Po porodzie wiele kobiet skarży się na problemy, których wcześniej u nich nie było, na przykład mają poczucie, że pochwa jest zbyt luźna, co pogarsza jakość życia seksualnego. Czy można im pomóc? W jaki sposób?
  2. Jak wygląda zabieg plastyki pochwy?
  3. W jakim czasie po porodzie najlepiej wykonać operację intymną?
  4. Czy plastyka pochwy to operacja skuteczna na lata, czy trzeba ja powtarzać?
  5. Plastyka pochwy to zabieg bezpieczny? Jakie powikłania mogą wystąpić? Jak duże jest ryzyko?
  6. Czy przy luźnej pochwie skuteczne są również mniej inwazyjne zabiegi laserowe? Jakie są ich plusy i minusy w porównaniu z tradycyjną plastyką pochwy?
  7. Inny problem: kobieta zmaga się z nietrzymaniem moczu, które nie ustępuje samoistnie. Czy powinna iść od razu do chirurga, czy warto spróbować wcześniej innych metod?
  8. Jedna z naszych czytelniczek martwi się brzydką blizną po nacięciu krocza. Można coś zrobić, by poprawić jej wygląd?
  9. Jakie badania trzeba wykonać przed zabiegami ginekologii estetycznej?
  10. Czy za te zabiegi zawsze trzeba zapłacić prywatnie, z własnej kieszeni?

Po porodzie wiele kobiet skarży się na problemy, których wcześniej u nich nie było, na przykład mają poczucie, że pochwa jest zbyt luźna, co pogarsza jakość życia seksualnego. Czy można im pomóc? W jaki sposób?

Po pierwsze, trzeba zacząć wykonywać ćwiczenia mięśni Kegla całej przepony miednicznej. To nie mogą być ćwiczenia sporadyczne, musimy nadać im regularność i intensywność w wykonywaniu. Jeżeli jednak proces jest zaawansowany, pacjentkę czeka zabieg chirurgiczny. Jeśli dyskomfort dotyczy całej długości pochwy, będzie to plastyka pochwy, a jeśli chodzi tylko o przedsionek pochwy, wspaniale sprawdza się wtedy zabieg vaginal narrower, czyli zastosowanie specjalnych nici zwężających wejście do pochwy.

Zabiegi ginekologii estetycznej likwidujące wstydliwe problemy po porodzie

Jak wygląda zabieg plastyki pochwy?

Plastyka pochwy to operacja wykonywana w znieczuleniu dolędźwiowym lub ogólnym. W okolicach wejścia do pochwy i na jej tylnej ścianie wykonuje się nacięcie, pozbywając się zbędnej tkanki, a następnie zaszywa ranę w taki sposób, aby wejście do pochwy uzyskało wygląd zgodny z oczekiwaniami pacjentki. Z reguły wystarcza jednodobowy pobyt w szpitalu.

W jakim czasie po porodzie najlepiej wykonać operację intymną?

Jeśli pacjentka nie karmi piersią, zabieg można przeprowadzić po upływie trzech miesięcy od porodu. Jeśli zaś pacjentka karmi piersią, to albo po zakończeniu karmienia, albo również po trzech miesiącach – z zastrzeżeniem, że nie będzie mogła karmić przez 24 godziny po operacji intymnej.

Czy plastyka pochwy to operacja skuteczna na lata, czy trzeba ja powtarzać?

A czy lifting twarzy jest raz na zawsze? Tak samo jest niestety z plastyką pochwy. Może się zdarzyć, że problem powróci po latach. Zależy to trochę od stylu życia, dlatego po zabiegu trzeba ćwiczyć, pamiętać o zakazie dźwigania.

Plastyka pochwy to zabieg bezpieczny? Jakie powikłania mogą wystąpić? Jak duże jest ryzyko?

Najczęściej pojawiają się krwiaki, które się stopniowo wchłaniają. Najniebezpieczniejsza jest hiperkorekcja problemu, czyli mówiąc językiem laika, zbyt ciasne zszycie. Zbliznowacenie miejsc operowanych może z kolei skutkować problemami we współżyciu w przyszłości. Dlatego tak ważny jest rozsądek operatora.

Sprawdź: Co to jest waginoplastyka i na czym polega zabieg?

Czy przy luźnej pochwie skuteczne są również mniej inwazyjne zabiegi laserowe? Jakie są ich plusy i minusy w porównaniu z tradycyjną plastyką pochwy?

Oczywiście, że przy mało nasilonym problemie zawsze trzeba rozważyć odstąpienie od zabiegu operacyjnego i zaproponowanie zabiegu laserowego, który w przypadkach o niewielkim nasileniu naprawdę wystarcza. Taki zabieg praktycznie nie ma minusów – najwyżej zabieg może okazać się niewystarczający. Plusy zabiegów laserowych to mała inwazyjność i natychmiastowa rekonwalescencja pacjentki.

Inny problem: kobieta zmaga się z nietrzymaniem moczu, które nie ustępuje samoistnie. Czy powinna iść od razu do chirurga, czy warto spróbować wcześniej innych metod?

Przede wszystkim niezbędna jest wizyta u lekarza urologa lub ginekologa i kwalifikacja problemu. Obecnie metod leczenia nietrzymania moczu jest wiele, mamy do wyboru: leczenie farmakologiczne, ćwiczenia, biofeedback albo zabieg ostrzyknięcia zwieracza cewki moczowej specjalnym preparatem. Bardzo skuteczna jest także chirurgiczna operacja wysiłkowego nietrzymania moczu, która polega na założeniu podcewkowo specjalnej taśmy.

Jedna z naszych czytelniczek martwi się brzydką blizną po nacięciu krocza. Można coś zrobić, by poprawić jej wygląd?

Oczywiście, wycina się starą bliznę i ponownie zszywa, z zachowaniem standardów ginekologii estetycznej. To stosunkowo prosty zabieg. Można też próbować leczenia laserowego blizny lub ostrzyknięcia kwasem hialuronowym leczonej okolicy.

Jakie badania trzeba wykonać przed zabiegami ginekologii estetycznej?

Grupa krwi, morfologia, układ krzepnięcia, oprócz tego standardowe badania ginekologiczne – cytologia i USG. Musimy wiedzieć, że zajmując się ginekologią estetyczną, nie przeoczymy u pacjentki innych ważnych schorzeń.

Czy za te zabiegi zawsze trzeba zapłacić prywatnie, z własnej kieszeni?

Jeżeli jest to nietrzymanie moczu, operację jak najbardziej może sfinansować Narodowy Fundusz Zdrowia. Także plastyka pochwy może być przeprowadzona w ramach ubezpieczenia w NFZ, jeżeli rzeczywiście mamy widoczne obniżenie ścian pochwy, dające zaburzenia nietrzymania moczu. Ale jeżeli jest to tylko kwestia odczuć i niewielkiej estetyki, to niestety trzeba za to zapłacić. Za zabiegi małoinwazyjne lub nieinwazyjne (np. laserowe), także trzeba zapłacić.

Czytaj także: Operacja plastyczna piersi po ciąży i laktacji

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza