Hemoroidy w ciąży: przyczyny, objawy, leczenie hemoroidów

2021-03-19 13:52 Joanna Andrzejewska
Hemoroidy w ciąży: przyczyny, objawy, leczenie
Autor: photos.com

Hemoroidy w ciąży to wstydliwy problem, z którym boryka się wiele przyszłych mam. Czujesz ból w okolicach odbytu? A może na papierze toaletowym zauważyłaś krew? Dowiedz się, jakie choroba hemoroidalna ma przyczyny i objawy oraz jak leczyć hemoroidy w ciąży.

Hemoroidy w ciąży sprawiają kobietom wiele problemów. Powodują dyskmofort, swędzenie, a przede wszystkim utrudniają codzienne funkcjonowanie. Jak leczyć hemoroidy w ciąży i czy można jakoś zapobiegać hemoroidom?

Spis treści

 1. Czym są hemoroidy?
 2. Przyczyny hemoroidów w ciąży
 3. Objawy hemoroidów w ciąży
 4. Sposoby na hemoroidy w ciąży: dieta bogata w błonnik
 5. Domowe sposoby na hemoroidy w ciąży: napary i okłady
 6. Leki na hemoroidy w ciąży: czopki i kremy
 7. Zabiegi usuwania hemoroidów w ciąży

Czym są hemoroidy?

Kilka centymetrów powyżej odbytu znajdują się guzki, przypominające poduszeczki wypełnione krwią, czyli tzw. hemoroidy. Ich zadaniem jest blokowanie wydalania gazów. Razem z mięśniami odbytu kontrolują one też oddawanie stolca.

Gdy zbliża się moment wypróżnienia, krew z poduszeczek odpływa, by zrobić miejsce dla masy kałowej. Po wypróżnieniu miejsca te ponownie napełniają się krwią. Jednak te pożyteczne guzki czasem okazują się problematyczne. To właśnie one mogą rozrosnąć się i być przyczyną uciążliwych dolegliwości.

Przyczyny hemoroidów w ciąży

Gdy jesteś w ciąży, rosnąca macica uciska naczynia krwionośne jamy brzusznej, utrudniając odpływ krwi z żył z dolnych partii ciała. Ponadto hormony spowalniają proces trawienia, a co za tym idzie, zmniejszają częstotliwość wypróżniania, często powodując zaparcia. Te z kolei sprawiają, że wkładasz dużo wysiłku w oddawanie stolca.

Wówczas ciśnienie krwi w okolicach odbytu wzrasta. W efekcie hemoroidy napinają się, ulegając znacznemu powiększeniu. Ściany naczyń krwionośnych stają się coraz bardziej rozszczelnione i choroba hemoroidalna gotowa.

Czytaj również: Problemy z wypróżnianiem i oddawaniem moczu po porodzie: o czym pamiętać, by wizyta w toalecie nie stała się koszmarem

Hemoroidy po porodzie - objawy i leczenie. Co na hemoroidy po porodzie?

10 rad na czas połogu. O czym powinnaś pamiętać w czasie połogu?

materiał partnera
STOP hemoroidom!

Hemoroidy rozwijają się powoli, więc im wcześniej zaczniesz je leczyć, tym większe są szanse, że unikniesz zabiegu chirurgicznego. Szybką ulgę przyniesie zastosowanie preparatów o działaniu przeciwzapalnym, przeciwobrzękowym i przeciwświądowym, np. kremu lub czopków Procto-Glyvenol®*. Dzięki zawartej lidokainie i zastosowaniu tribenozydu, mają szybkie działanie i prawie natychmiast uwalniają od bólu. Co ważne, produkty te mogą być stosowane od 4. miesiąca ciąży oraz w okresie karmienia piersią.

Objawy hemoroidów w ciąży

Hemoroidy zwykle dają o sobie znać w III trymestrze ciąży. Nie są niebezpieczne dla dziecka, ale mogą przysporzyć ci wielu przykrych dolegliwości. Choroba zaczyna się niewinnie. Jednym z pierwszych sygnałów, że coś jest nie tak, jest swędzenie w okolicach odbytu. Potem, w wyniku otarć spowodowanych drapaniem, pojawia się pieczenie. Uszkodzeniu może także ulec skóra i śluzówka.

Im bliższy jest termin porodu, tym bardziej uciążliwe mogą się stawać objawy choroby hemoroidalnej. W późniejszej fazie choroba daje o sobie znać bólem. Pojawia się on zazwyczaj podczas wypróżniania. Do tego dochodzi krwawienie – ślady krwi możesz zobaczyć na papierze toaletowym czy bieliźnie.

Objawy te są związane z przeciążeniem i nadmiernym napięciem żył otaczających okolice zwieracza. Gdy naczynia krwionośne są już bardzo osłabione, hemoroidy pękają, co znów daje o sobie znać silnym bólem i krwawieniem.

Powiększone guzki czasem sprawiają też wrażenie niepełnego wypróżnienia. Wówczas próbujesz pozbyć się stolca, zwiększając ciśnienie w naczyniach krwionośnych, co zamyka błędne koło. Jeśli choroba się rozwinie, może dojść do wypadnięcia hemoroidów, co może powodować ból uniemożliwiający chodzenie. Ta sytuacja jest jednak na szczęście bardzo rzadka w przypadku hemoroidów spowodowanych ciążą.

Sposoby na hemoroidy w ciąży: dieta bogata w błonnik

W przypadku hemoroidów bardzo ważne jest unikanie zaparć. W tym celu musisz zwracać szczególną uwagę na swoją dietę. Jedz dużo pokarmów zawierających błonnik – kasze, makarony razowe, brązowy ryż i dużo warzyw w twoim jadłospisie szybko unormują metabolizm.

Zbawienne mogą okazać się także owoce: suszone śliwki, kiwi, figi mogą tylko pomóc. Poza tym pij dużo płynów, co najmniej 2 litry dziennie. Płyny rozluźniają masę kałową i ułatwiają jej wydalenie.

Domowe sposoby na hemoroidy w ciąży: napary i okłady

 • Ulgę w bólu przynieść mogą domowe sposoby na hemoroidy, np. przemywanie miejsc intymnych naparem z kory dębu. Ma on działanie przeciwzapalne, a wyciąg z kory dębu dostaniesz w każdej aptece.
 • Obolałe miejsca można też regularnie przemywać chłodną wodą z mydłem przeznaczonym dla kobiet w ciąży. Możesz się też zaopatrzyć w delikatny płyn do higieny intymnej zawierający wyciąg z kory dębowej. Podmywanie okolic intymnych złagodzi uczucie pieczenia.
 • Ulgę mogą przynieść także okłady z herbaty: ciepłą torebkę z herbatą lub wacik nasączony naparem przyłóż w obolałe miejsce. Zawarta w herbacie tanina łagodzi krwawienie i obrzęki oraz działa ściągająco.
 • W aptece możesz się także zaopatrzyć w specjalne nakładki, które po schłodzeniu przykłada się w okolice odbytu. Łagodzą one obrzęki i przynoszą ulgę w pieczeniu.
 • Staraj się też unikać podcierania się papierem toaletowym, może to wywołać dodatkowe podrażnienia. W takiej sytuacji lepiej zdecydować się na podmywanie się ciepłą wodą.
 • Dobrym rozwiązaniem może okazać się także maść nagietkowa – nawilży podrażnione okolice odbytu.

Leki na hemoroidy w ciąży: czopki i kremy

Jeśli te metody okażą się nieskuteczne, skonsultuj się ze swoim ginekologiem, który przepisze ci bezpieczne leki w postaci czopków lub maści. Wiele z nich zawiera substancje pochodzenia naturalnego, np. wyciąg z kasztanowca, nagietka czy arniki.

Leki te pomagają wzmocnić naczynia krwionośne i hamują krwawienie. Mają także działanie ściągające. Jedyny lek doustny, jaki może być podawany kobietom w ciąży, to preparat z ruszczykiem kolczystym.

Dobrze wiedzieć

Hemoroidy w ciąży to niegroźna, aczkolwiek bardzo nieprzyjemna dolegliwość. Dlatego już od pierwszych miesięcy dbaj o to, by choroba hemoroidalna cię ominęła. Wystarczy przestrzeganie kilku zasad.

 • Unikaj długiego przesiadywania i czytania w toalecie.
 • Jedz pokarmy bogate w błonnik: kasze, razowe pieczywo, brązowy ryż, suszone śliwki i morele.
 • Pij dużo płynów, co najmniej 2 litry dziennie.
 • W miarę możliwości bądź aktywna fizycznie: spaceruj lub pływaj.
 • Wykonuj ćwiczenia polegające na ściskaniu i rozluźnianiu pośladków – to poprawia krążenie krwi.
 • Noś bawełnianą bieliznę.
 • Dbaj o higienę intymną.
Czym są hemoroidy

Zabiegi usuwania hemoroidów w ciąży

Jeśli choroba jest na tyle zaawansowana, że leczenie hemoroidów farmakologiczne nie pomaga, udaj się do lekarza – proktologa. Po badaniu może on zalecić bardziej inwazyjne, ale zarazem bardzo skuteczne metody leczenia hemoroidów. Zabiegi na hemoroidy:

 • Fotokoagulacja – lekarz przykłada do tkanek laser emitujący podczerwień lub promienie ultrafioletowe. Ta metoda leczenia hemoroidów ma na celu zniszczenie naczyń, które doprowadzają krew do hemoroidów. Guzek obumiera. Za taką operację zapłacisz ok. 400 zł.
 • Skleroterapia – polega na wstrzyknięciu wokół guzka odbytu leku powodującego jego zwłóknienie. Zabieg kosztuje 150–300 zł.
 • Opaski uciskoweproktolog może też zalecić założenie na guzki gumowych opasek, które także blokują dopływ krwi, powodując obumarcie hemoroidów. Koszt takiego zabiegu to ok. 300 zł.
 • Krioterapia – polega na zniszczeniu guzka odbytu poprzez jego zamrożenie. Za tę metodę zapłacisz ok. 2000 zł.

Czytaj: Zaparcia po porodzie – jak zapobiegać zaparciom w połogu?

Błonnik w ciąży: 4 rzeczy, które musisz o nim wiedzieć

Zasady higieny intymnej w ciąży

Żylaki krocza i sromu w ciąży: przyczyny, objawy, leczenie żylaków okolic intymnych

Żylaki w ciąży - jak powstają i jak sobie z nimi radzić?

*Krem Procto-Glyvenol®

PROCTO-GLYVENOL® w kremie, dzięki zawartości lidokainy, przynosi szybką ulgę.

PROCTO-GLYVENOL® w kremie zawiera również tribenozyd, który zmniejsza obrzęk i stan zapalny oraz chroni przed dalszymi uszkodzeniami śródbłonka, lecząc chorobę hemoroidalną.

Może być stosowany od 4. miesiąca ciąży oraz w okresie karmienia piersią.

Nazwa produktu leczniczego: Procto-Glyvenol®, (50 mg + 20 mg)/g, krem doodbytniczy. Nazwa powszechnie stosowana substancji czynnej: Tribenozyd (Tribenosidum), lidokainy chlorowodorek (Lidocaini hydrochloridum). Dawka substancji czynnej: 1 g kremu doodbytniczego zawiera 50 mg tribenozydu (Tribenosidum) i 20 mg lidokainy chlorowodorku (Lidocaini hydrochloridum). Postać farmaceutyczna: Krem doodbytniczy. Biały, jednorodny krem o słabym, charakterystycznym zapachu. Wskazania do stosowania: Miejscowe leczenie zewnętrznych i wewnętrznych hemoroidów. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą lub na inne środki znieczulenia miejscowego o budowie amidowej. Podmiot odpowiedzialny: Recordati Ireland Ltd., Raheens East, Ringaskiddy, Co. Cork, Irlandia.

*Czopki Procto-Glyvenol®

PROCTO-GLYVENOL® w postaci czopków, dzięki zawartości lidokainy przynosi szybką ulgę.

PROCTO-GLYVENOL® w postaci czopków zawiera również tribenozyd, który zmniejsza obrzęk i stan zapalny oraz chroni przed dalszymi uszkodzeniami śródbłonka, lecząc chorobę hemoroidalną.

Może być stosowany od 4. miesiąca ciąży oraz w okresie karmienia piersią.

Nie zawiera środków konserwujących.

Nazwa produktu leczniczego: Procto-Glyvenol®, 400 mg + 40 mg, czopki. Nazwa powszechnie stosowana substancji czynnej: Tribenozyd (Tribenosidum), lidokaina (Lidocainum). Dawka substancji czynnej: 1 czopek zawiera 400 mg tribenozydu (Tribenosidum) i 40 mg lidokainy (Lidocainum). Postać farmaceutyczna: Czopki. Żółtawobiałe, stożkowatego kształtu czopki, jednolite, bez pęknięć, lekko tłuste, niemiękkie. Wskazania do stosowania: Miejscowe leczenie zewnętrznych i wewnętrznych hemoroidów. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą lub na inne środki znieczulenia miejscowego o budowie amidowej. Podmiot odpowiedzialny: Recordati Ireland Ltd., Raheens East, Ringaskiddy, Co. Cork, Irlandia.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE
klaudia_robertowicz
|

Tak tak to jest w formie naparu, ale wystarczy 10 minut to parzyć, więc nie ma tragedii. Można sobie to zalać i z rana zając się czymś innym i potem wrócić i sobie wypić

kara.pieczarek
|

A to jest w formie jakiegoś naparu czy coś, bo też bym sobie kupiła, ale nie chce mi się czekać aż to się z 40 minut zaparzy

Zuzanna Juchniewicz
|

Te zioła mamie kupowałam, bo ona ogólnie ma problem z hemoroidami i ogólnie na razie nie może chyba nic złego powiedzieć, bo widze że nie ma już aż takich problemów.

Antosia Czerwińska
|

moja mama ma hemoroidy i widze po niej, że jest to niesamowicie bolesne.

Edith
|

Na spokojnie tak myślę. Piłam i czasem sobie sypałam do jedzenie jak juz miałam dosyc tej mieszanki w formie herbaty. Mi pomogło ale to regularnie trzeba pić i poza tym to jeszcze dużo pić trzeba wody, zadbać o tę dietę i ruch. O tym też się często zapomina.

Owczi
|

Albo przez allegro albo przez stronę producenta z tego co wiem :D

Adam Suski
|

a gdzie można zamówić te proctovitale? może mamą nie jestem ale mam dość spory problem z hemoroidami.

Owczi
|

No te co pisalam :D To jest miks rdestu ptasiego, szałwi, skrzypu i prawoślazu :D

Agnieszka Kruczek
|

Np. jakie?

Owczi
|

Jak ktos ma dyskomfort do czopkow to przeciez mzoe po prostu pić zioła dzialajace od srodka. Na rynku sa przeciez mieszanki typu proctovitale ktore maja mocno łagodzący, osłonowy i przeciwzapalny sklad.