Diosmina na żylaki. Jakie zalety i skutki uboczne ma diosmina?

2019-12-27 14:52
Diosmina na żylaki. Jakie zalety i skutki uboczne ma diosmina?
Autor: Getty Images

Substancja o nazwie diosmina jest aktywnym składnikiem leków stosowanych przy niewydolności żylnej, leczeniu żylaków nóg i odbytu, przy obrzękach limfatycznych oraz wspomagająco przy leczeniu odleżyn. Jak działa diosmina i jakie są skutki uboczne zażywania leków z tą substancją?

Diosmina jest składnikiem leków, które nazywa się flebotropowymi lub flebotonicznymi, co oznacza, że korzystnie wpływają na naczynia żylne. Substancję tę wyizolowano w 1925 r., a pierwszy preparat zawierający niezmikronizowaną diosminę trafił do aptek w 1971 r. Był stosowany w leczeniu przewlekłej choroby żylnej i likwidowaniu objawów żylaków odbytu.

Pod koniec lat 80. pojawiły się leki zawierające diosminę zmikronizowaną, czyli o bardzo małych cząsteczkach. Tak wytwarzane leki dwa razy lepiej wchłaniają się z przewodu pokarmowego. Dzięki temu, pomimo stosowania niższych dawek leku, utrzymuje się odpowiedni efekt terapeutyczny.

Co to jest diosmina?

Diosmina to naturalny biflawonoid izolowany pierwotnie z owoców cytrusowych (miąższu, skórek i pestek) i roślin z rodziny rutowatych (np. trędownik bulwiasty). Obecnie otrzymywany jest syntetycznie.

Zalety preparatów z diosminą

Pozytywne działanie diosminy zostało potwierdzone w badaniach klinicznych. Ma ona właściwości przeciwobrzękowe, zmniejsza przepuszczalność ścian naczyń krwionośnych, wzmacnia tonus żylny, poprawia krążenie w naczyniach włosowatych, działa przeciwzapalnie.

Zwiększa drenaż limfatyczny, nasilając ruchy (perystaltykę) naczyń chłonnych i przepływ limfy. Dzięki temu zmniejsza obrzęki, uczucie ciężkości i zmęczenia nóg, pieczenie, dokuczliwy świąd i nocne kurcze.

Diosmina korzystnie wpływa na elastyczność naczyń i dlatego jest stosowana w leczeniu niewydolności krążenia żylnego i żylakach odbytu (hemoroidach).

Kolejną cechą diosminy jest powstrzymywanie wydzielania histaminy – substancji, która rozszerza naczynia żylne i zwiększa ich przepuszczalność, czyli sprzyja powstawaniu obrzęków.

Przeczytaj także: Żylaki w ciąży - jak powstają i jak sobie z nimi radzić?

Najlepsze efekty lecznicze przynosi stosowanie diosminy zmikronizowanej, czyli takiej o istotnie zmniejszonych cząsteczkach. Efektem mikronizacji jest skuteczniejsze przyswajanie substancji czynnej. Diosmina w takiej formie wchłania się z przewodu pokarmowego prawie w 60 proc., podczas gdy ta sama substancja nie poddana takiemu procesowi, zaledwie w 32 proc.

Diosmina: przeciwwskazania

Leki zawierające diosminę są w większości przypadków dobrze tolerowane. Jednak u niektórych osób mogą być przyczyną bólu brzucha, nudności, a niekiedy także wymiotów.  Dlatego należy zachować ostrożność i nie przekraczać dawek podanych przez producenta.

Kobiety spodziewające się dziecka mogą przyjmować preparaty z diosminą tylko pod kontrolą lekarza i na jego zalecenie. Natomiast ze względu na brak danych medycznych należy odstawić je w okresie karmienia piersią. Nie ma pewności czy substancja czynna przenika do mleka matki.

Ostrożność powinny zachować także osoby, które są uczulone lub nadwrażliwe nie tylko na samą diosminę, ale także na pozostałe składniki, które znajdują się w konkretnych preparatach.

Sprawdź: Czym objawiają się niedobory magnezu? Jakie produkty są bogate w ten pierwiastek?

Źródło: www.mowimyjak.se.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Nowy numer magazynu Dziecko Zakupy i My już w sprzedaży! A w nim ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży a także inspiracje i porady dla całej rodziny! 164 strony za 4,99 zł.

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE