Domowe sposoby na hemoroidy. Jak skutecznie zwalczyć hemoroidy?

2021-03-19 11:15
Leczenie hemoroidów po porodzie: jak je skutecznie zwalczyć?
Autor: Getty Images

Domowe sposoby na hemoroidy pomagają złagodzić objawy żylaków odbytu. Zmniejszają ból, swędzenie i krwawienie. Warto stosować domowe sposoby na hemoroidy w okresie ciąży, ale i po niej, ponieważ leczenie hemoroidów jest konieczne. Poznaj domowe sposoby na hemoroidy.

Domowe sposoby na hemoroidy, zwane również żylakami odbytu, to sposób na leczenie hemoroidów w ciąży i hemoroidów po porodzie. Hemoroidy to nabrzmiałe, mocno powiększone żyły znajdujące się w błonie śluzowej odbytu. Czasem pojawiają się już w ciąży (u ok. 20 proc. kobiet), wskutek zaparć i mało aktywnego trybu życia.

Jednak najczęstsze są hemoroidy po porodzie, zwłaszcza gdy faza parcia trwała długo i spowodowała znaczny wzrost ciśnienia w odbytniczych splotach żylnych. Jak leczyć hemoroidy i jakie są domowe sposoby na hemoroidy?

Spis treści

 1. Jak rozpoznać hemoroidy?
 2. Jakie są domowe sposoby na hemoroidy?
 3. Zasady przy domowych sposobach na hemoroidy
 4. Co oprócz domowych sposobów na hemoroidy? 

Jak rozpoznać hemoroidy?

Hemoroidy można podzielić na dwie grupy. Hemoroidy zewnętrzne są widoczne jako sinawe guzki w pobliżu odbytu, natomiast hemoroidów wewnętrznych nie da się zobaczyć (można je wyczuć palcem podczas badania przez odbyt).

Podczas parcia na stolec hemoroidy wewnętrzne mogą wypadać na zewnątrz i cofać się samoistnie do kanału odbytu. Objawy hemoroidów po porodzie to: świąd i pieczenie w okolicy odbytu, uczucie niecałkowitego wypróżnienia, podrażnienie i ból. Jednak najbardziej charakterystycznym objawem jest krwawienie z odbytu towarzyszące wypróżnieniu. Rozpoznasz je po pasemkach krwi powlekających stolec lub śladach krwi na papierze toaletowym.

Jakie są domowe sposoby na hemoroidy?

Domowe leczenie hemoroidów zależy od stopnia jej zaawansowania i dokuczliwości objawów. Jeśli hemoroidy są łagodne, nie uniemożliwiają ci normalnego funkcjonowania, możesz pozbyć się ich sama, stosując się do poniższych wskazówek i zaleceń. Przeczytaj, co ci pomoże i jakie są domowe sposoby na hemoroidy.

 • Stosuj dietę przeciw zaparciom na hemoroidy

Choroba hemoroidalna wymaga bezwzględnego unikania zaparć, dlatego bardzo ważnym elementem leczenia jest właściwa dieta. Domowym sposobem na hemoroidy jest wprowadzenie do niej dużej ilości błonnika i wody. Źródłami błonnika są: śliwki, jabłka, maliny, owoce kiwi, żywność pełnoziarnista, otręby, orzechy, nasiona (dyni, słonecznika, sezamu). W aptece można też kupić preparaty z błonnikiem. 

 • Lecz hemoroidy zimnymi okładami

To znany od wieków domowy sposób na hemoroidy i na łagodzenie związanego z nimi bólu. W chwili gdy hemoroidy po porodzie mocno dokuczają, warto więc przyłożyć do odbytu zawiniętą w tetrową pieluchę kostkę lodu lub okład żelowy. W aptece można też kupić specjalny sztyft doodbytniczy do domowej krioterapii. Schłodzony w zamrażalniku sztyft należy wkładać do odbytu na kilka minut (dwa razy dziennie).

 • Stosuj ziołowe nasiadówki i kompresy na hemoroidy

Warto także skorzystać z leczniczych właściwości niektórych roślin. Wyciągi z rumianku, nagietka, aloesu, skrzypu czy kory dębu mają działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przyśpieszają gojenie, dlatego dobrze jest przemywać chore miejsca wacikiem nasączonym takim ekstraktem. Ulgę przyniosą również krótkie nasiadówki. Nalej do wanny letniej wody (do 40°C) na wysokość około 10 cm, dodaj wywar z kory dębu albo rumianku i usiądź z podkurczonymi nogami na 10 minut.

Zasady przy domowych sposobach na hemoroidy

 1. unikaj zaparć po porodzie, czyli jadaj jak najwięcej warzyw, owoców i produktów pełnoziarnistych, a zrezygnuj z produktów wzdymających, czekolady, mocnej herbaty, kawy, tłuszczów zwierzęcych
 2. codziennie wypijaj co najmniej 2 litry płynów
 3. codziennie spaceruj albo wykonuj gimnastykę – umiarkowany wysiłek fizyczny jest równie ważny jak dieta
 4. nie powstrzymuj oddawania stolca – idź do toalety, gdy tylko poczujesz taką potrzebę
 5. myj okolicę odbytu po każdym wypróżnieniu
 6. unikaj dźwigania i innych sytuacji prowadzących do wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej.

UWAGA!

Po zastosowaniu domowego leczenia łagodne hemoroidy zazwyczaj wchłaniają się w ciągu kilku tygodni, zwłaszcza po pierwszym porodzie (przy kolejnych ciążach problem może się pogłębić). Jeśli w twoim przypadku jest inaczej i hemoroidy nie zniknęły, powinnaś zgłosić się z tą przypadłością do lekarza proktologa (specjalista od chorób odbytu).

Czym są hemoroidy

Co oprócz domowych sposobów na hemoroidy? 

Hemoroidy można też leczyć środkami dostępnymi w aptece bez recepty (maści, czopki, żele). Gdy okolica odbytu jest bardzo podrażniona, lepiej stosować maść, jeśli dolegliwości są łagodne – czopki.

Podstawowym składnikiem większości preparatów są wyciągi roślinne, np. z kasztanowca, arniki czy ruszczyka kolczastego.

Zazwyczaj leki składają się z kilku rozmaitych substancji, co zwiększa efekt ich działania. Na przykład diosmina zmniejsza napięcie ścian żył i hamuje krwawienie, hydrokortyzon działa przeciwzapalnie, a chlorowodorek tetrakainy – błyskawicznie znieczula bolące miejsca. Regularne stosowanie maści leczniczych pozwala uporać się z hemoroidami zwykle w ciągu kilku tygodni.

Czytaj: 10 objawów, które powinny Cię zaniepokoić podczas połogu

Krwawienie z odbytu w ciąży a żylaki odbytu. Przyczyny, objawy, domowe sposoby

Problemy z wypróżnianiem i oddawaniem moczu po porodzie: o czym pamiętać, by wizyta w toalecie nie stała się koszmarem

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE