Kiedy dostałaś pierwszej miesiączki? To wiele mówi o twoim zdrowiu i długości życia

2023-09-26 13:40

Wiek, w którym zaczęłaś miesiączkować może mieć wpływ na długość życia i twój stan zdrowia. Badacze widzą zależności pomiędzy datą pierwszego okresu, a tym, jak starzeć się będzie organizm, a nawet prawdopodobieństwem zapadnięcia na poszczególne choroby.

wiek pierwszej miesiączki
Autor: Getty Images Wiek pierwszej miesiączki może wiele powiedzieć o zdrowiu kobiety.

Najbardziej typowy dla rozpoczęcia miesiączkowania wiek to współcześnie okres pomiędzy 10., a 14. rokiem życia. Zdarzają się jednak wyjątki. Wczesne miesiączkowanie może pojawić się już u dziewczynek 8-9-letnich, a późne u 14-16-latek. Wpływ na to ma wiele czynników, jak chociażby genetyka, a nawet sam sposób odżywiania. 

Młode pokolenie dziewczynek, miesiączkuje coraz wcześniej. To niepokojące, bo jak pokazują najnowsze badania, wystąpienie pierwszego okresu przed 12. rokiem życia może zapowiadać problemy zdrowotne w późniejszym życiu.

Dowiedz się: Tego nie mów swojej dorastającej córce! Psycholog radzi, jak rozmawiać z córką o pierwszej miesiączce

Miesiączka w ciąży. Czy to możliwe?

Przeczytaj: Ma 7 lat, a od dwóch walczy z rakiem piersi. "To przypadek 1 na 400 milionów"

Pierwsza miesiączka, a ryzyko raka piersi

Badania nad cyklem menstruacyjnym u kobiet przez ponad 10 lat prowadzili naukowcy z Uniwersytetu w Oksfordzie. Przez ten czas przeanalizowali oni 117 różnych badań przeprowadzanych na całym świecie. Wśród ogółu respondentek znalazło się 120 tys. kobiet chorujących na raka piersi i 300 tys. kobiet, które nie przeszły w swoim życiu historii tej choroby. 

Analizując wszystkie te dane, naukowcy doszli do wniosku, że wczesne pojawienie się miesiączki może zwiększać tendencję do chorowania na raka piersi w dalszych latach życia. Według ich interpretacji, winowajcą może tu być większa ekspozycja na hormony poprzez zwiększenie liczby cykli miesiączkowych. 

Późne rozpoczęcie miesiączkowania jest zdrowsze

Naukowcy z Oksfordu nie są tu jednak odosobnieni. Do podobnych wniosków doszli naukowcy pracujący dla Susan G. Komen Breast Cancer Foundation. Według ich oceny, ryzyko zachorowania na raka piersi rośnie o 15 do nawet 20 proc u kobiet, które przeszły pierwszą miesiączkę przed 11. rokiem życia. Z kolei kobiety, które późno rozpoczęły miesiączkowanie, bo po 15. roku życia, miały to ryzyko znacznie osłabione. 

Według jeszcze innych naukowców, wiek rozpoczęcia miesiączkowania może także wiązać sie z długością życia. Badacze pracujący na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego zauważyli, że późnie miesiączkowanie daje większe szanse na dłuższe życie u kobiety. Wiąże się ono między innymi z mniejszym ryzykiem wystąpienia cukrzycy czy chorób serca. 

Źródło:

yourtango.com

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza