Kiedy dostałaś pierwszej miesiączki? To wiele mówi o twoim zdrowiu i długości życia

2023-09-26 13:40

Wiek, w którym zaczęłaś miesiączkować może mieć wpływ na długość życia i twój stan zdrowia. Badacze widzą zależności pomiędzy datą pierwszego okresu, a tym, jak starzeć się będzie organizm, a nawet prawdopodobieństwem zapadnięcia na poszczególne choroby.

wiek pierwszej miesiączki
Autor: Getty Images Wiek pierwszej miesiączki może wiele powiedzieć o zdrowiu kobiety.

Najbardziej typowy dla rozpoczęcia miesiączkowania wiek to współcześnie okres pomiędzy 10., a 14. rokiem życia. Zdarzają się jednak wyjątki. Wczesne miesiączkowanie może pojawić się już u dziewczynek 8-9-letnich, a późne u 14-16-latek. Wpływ na to ma wiele czynników, jak chociażby genetyka, a nawet sam sposób odżywiania. 

Młode pokolenie dziewczynek, miesiączkuje coraz wcześniej. To niepokojące, bo jak pokazują najnowsze badania, wystąpienie pierwszego okresu przed 12. rokiem życia może zapowiadać problemy zdrowotne w późniejszym życiu.

Dowiedz się: Tego nie mów swojej dorastającej córce! Psycholog radzi, jak rozmawiać z córką o pierwszej miesiączce

Miesiączka w ciąży. Czy to możliwe?

Przeczytaj: Ma 7 lat, a od dwóch walczy z rakiem piersi. "To przypadek 1 na 400 milionów"

Pierwsza miesiączka, a ryzyko raka piersi

Badania nad cyklem menstruacyjnym u kobiet przez ponad 10 lat prowadzili naukowcy z Uniwersytetu w Oksfordzie. Przez ten czas przeanalizowali oni 117 różnych badań przeprowadzanych na całym świecie. Wśród ogółu respondentek znalazło się 120 tys. kobiet chorujących na raka piersi i 300 tys. kobiet, które nie przeszły w swoim życiu historii tej choroby. 

Analizując wszystkie te dane, naukowcy doszli do wniosku, że wczesne pojawienie się miesiączki może zwiększać tendencję do chorowania na raka piersi w dalszych latach życia. Według ich interpretacji, winowajcą może tu być większa ekspozycja na hormony poprzez zwiększenie liczby cykli miesiączkowych. 

Późne rozpoczęcie miesiączkowania jest zdrowsze

Naukowcy z Oksfordu nie są tu jednak odosobnieni. Do podobnych wniosków doszli naukowcy pracujący dla Susan G. Komen Breast Cancer Foundation. Według ich oceny, ryzyko zachorowania na raka piersi rośnie o 15 do nawet 20 proc u kobiet, które przeszły pierwszą miesiączkę przed 11. rokiem życia. Z kolei kobiety, które późno rozpoczęły miesiączkowanie, bo po 15. roku życia, miały to ryzyko znacznie osłabione. 

Według jeszcze innych naukowców, wiek rozpoczęcia miesiączkowania może także wiązać sie z długością życia. Badacze pracujący na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego zauważyli, że późnie miesiączkowanie daje większe szanse na dłuższe życie u kobiety. Wiąże się ono między innymi z mniejszym ryzykiem wystąpienia cukrzycy czy chorób serca. 

Źródło:

yourtango.com

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza