Mięśniaki macicy: rodzaje, objawy i leczenie mięśniaków macicy

2020-07-29 10:39

Mięśniaki macicy mogą powodować wiele dolegliwości zdrowotnych i zmniejszyć szanse na macierzyństwo. Jakie rodzaje mięśniaków macicy wyróżniamy, jak wyglądają objawy i leczenie mięśniaków macicy w zależności od poszczególnych typów guzów?

Mięśniaki macicy: rodzaje, objawy i leczenie mięśniaków macicy
Autor: Getty images

Mięśniaki macicy to łagodne guzy, które namnażają się w wyniku nieprawidłowego wzrostu komórek. Do ich powstawania przyczyniają się zaburzenia hormonalne oraz skłonności genetyczne.

Mięśniaki macicy dzieli się w zależności od ich położenia na 3 rodzaje: pośluzówkowe, śródścienne oraz podsurowicówkowe.

Mięśniaki macicy ma co piąta kobieta po 35. roku życia i co druga po 50., która nie wkroczyła jeszcze w okres menopauzy. W pierwszej fazie wzrostu mięśniaki macicy nie muszą powodować żadnych dolegliwości, dlatego bez dokładnych badań często nie da się ich rozpoznać.

Spis treści

  1. Mięśniaki macicy: objawy
  2. Leczenie mięśniaków macicy
  3. Rodzaje mięśniaków macicy

Mięśniaki macicy: objawy

Objawy zależne są od rodzaju guza oraz jego usytuowania (sprawdź, jakie rodzaje mięśniaków macicy wyróżniają lekarze i jakie powodują dolegliwości zdrowotne).

W zależności od lokalizacji mięśniaki macicy mogą powodować: obfite i bolesne miesiączki, krwawienia międzymiesiączkowe, nieregularne miesiączki, plamienia oraz bóle w dolnej części brzucha. Guzy mogą również naciskać narządy sąsiednie i przyczyniać się do problemów z oddawaniem moczu czy zaparć.

Leczenie mięśniaków macicy

Mięśniaki macicy, choć są guzami łagodnymi, trzeba leczyć. Nieleczone ulegają martwicy i zmiękczeniu, co powoduje bardzo duże dolegliwości bólowe. Najczęściej w takiej sytuacji trafia się do szpitala z tzw. ostrym brzuchem.

Leczenie mięśniaków macicy zależy od ich rodzaju oraz wielkości. Może ono wyglądać dwojako: poprzez terapię farmakologiczną oraz zabiegi chirurgiczne. Jeśli kobieta jeszcze nie rodziła dziecka, powinno się najpierw skorzystać ze środków farmakologicznych albo wykonać zabieg oszczędzający macicę.

W innych przypadkach wykonuje się zabiegi chirurgiczne - zwłaszcza wtedy gdy guzy szybko rosną, jest ich dużo lub gdy powodują poronienia bądź niepłodność.

Operacja nie daje całkowitej pewności wyleczenia choroby. Mięśniaki macicy często wracają i rosną ze zdwojonym tempem w okresie burz hormonalnych - ciąży lub zaburzeń.

Zobacz także:

Macica - jak jest zbudowana? Najczęstsze choroby macicy

Co oznacza powiększona macica?

Mięśniaki macicy zmniejszają szansę na ciążę?

Rodzaje mięśniaków macicy

  • Mięśniaki macicy podśluzówkowe

Guzy podśluzówkowe rosną do jamy macicy i przypominają balonik. Mogą być one uszypułowane, a więc rosnąć na zewnętrznej lub wewnętrznej ścianie macicy. Są połączone z macicią wąską szypułą naczyniową.

W zależności od wielkości oraz umiejscowienia te mięśniaki macicy mogą być niebezpieczne w ciąży. Nierzadko przeszkadzają one dziecku w prawidłowym rozwoju, zabierając mu miejsce i prowadząc do tzw. hipotrofii płodu.

Mięśniaki macicy podśluzówkowe mogą być usuwane endoskopowo. W przypadku dużego guza może być konieczne usunięcie trzonu macicy.

  • Mięśniaki macicy śródścienne

To guzy, które rosną w ścianie macicy, powodując jej powiększanie. Mięśniaki macicy śródścienne mogą wywoływać nieprawidłowe krwawienia, plamienia i uciskać na odbytnicę, powodując duże dolegliwości bólowe.

Jeśli guz nie jest duży, można go usunąć laparoskopowo. W innych przypadkach najczęściej usuwa się je operacyjnie.

  • Mięśniaki macicy podsurowicówkowe

To guzy, które rosną na zewnątrz macicy, w kierunku błony surowiczej. Mięśniaki macicy podsurowicówkowe nie przeszkadzają one w rozwoju płodu i najczęściej nie stanowią żadnej przeszkody do zajścia w ciążę. Mięśniaki macicy należy jednak kontrolować u lekarza i sprawdzać, czy nie zaczynają gwałtownie rosnąć.

Czytaj: Endometrium - budowa, funkcje, choroby endometrium

Zespół Ashermana a ciąża. Przyczyny i leczenie zrostów

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza