Anatomia

Pęcherz moczowy to zbiornik moczu, który spływa z moczowodów. Pusty pęcherz moczowy budową przypomina lejek i jest wielkości cytryny. Wypełniony moczem przybiera kształt  i rozmiar pomarańczy. Jakie funkcje pełni pęcherz moczowy i jakie choroby mu grożą?
Wiedza o tym, kiedy są dni niepłodne jest niezbędna, gdy chcesz uniknąć ciąży. Przeczytaj albo posłuchaj, jak wyliczyć dni niepłodne, w czasie których możesz współżyć bez ryzyka, że zajdziesz w ciążę? 
Małe piersi nie oznaczają małej ilości mleka. To dobra wiadomość dla przyszłych mam, które często słyszą, że przez mały biust będą miały problemy z laktacją. Czy to prawda, że ilość mleka zależy od wielkości piersi? Konsultant laktacyjny wyjaśnia.
Macica znajduje się w jamie miednicy, jest silnie umięśniona. "Macica dwurożna, tyłozgięcie macicy, trzon macicy, szyjka macicy..." Pewnie słyszałaś już te pojęcia. Zastanawiasz się jednak jak właściwie zbudowana jest macica, że jest w stanie utrzymać dziecko przez kilka miesięcy? Przeczytaj wszystko o macicy i o jej chorobach.
Przedsionek pochwy to właściwie jej zakończenie, znajdujące się w sromie, czyli w części zewnętrznej narządów płciowych kobiety. Ten niewielki fragment żeńskiego układu płciowego nie pełni w organizmie znaczącej roli, a jednak może sprawiać kobiecie wiele problemów. Zobacz, jakie są jego najczęstsze choroby.
Miednica to ważny element kośćca człowieka, który utrzymuje ciężar górnej części ciała, przenosząc go na kończyny dolne. W przypadku kobiet, miednica pełni również istotną funkcję w trakcie porodu. Sprawdź, jak zbudowana jest miednica i jaką pełni rolę.
Kanał rodny to droga, którą musi pokonać noworodek, by przyjść na świat. Warto wiedzieć, jak jest zbudowany, co się dzieje w trakcie schodzenia dziecka do kanału rodnego i jakie znaczenie dla noworodka ma przejście przez kanał rodny.
Dowiedz się, na czym polega nieprawidłowa budowa macicy i jaki to ma wpływ na ciążę oraz poród. To macica jest miejscem, w którym zagnieżdża się i rozwija zarodek, a później płód. Macica jest pierwszym domem dziecka, w którym spędza ono najważniejsze 9 miesięcy swego życia. Ważne by była zdrowa. W przeciwnym razie mogą pojawić się komplikację. 
Pochwa (wagina) jest położonym wewnątrz organizmu elementem żeńskich narządów rozrodczych. Pełni wiele różnych funkcji. Jakie to funkcje i jaka jest w związku z tym dokładna budowa pochwy?
Jajowód łączy jajniki z macicą i w dużej mierze to dzięki nim możliwe jest zapłodnienie. To nie jedyna funkcja jajowodów. Jak zbudowane są  jajowody, gdzie się znajdują i dlaczego są tak ważne dla prokreacji?  
Endometrium, czyli błona śluzowa macicy, w okresie rozrodczym podlega intensywnym przemianom – to właśnie za sprawą procesów, które dotyczą endometrium, u kobiet regularnie pojawiają się miesiączki. Jak jest jednak zbudowane endometrium i w jakim celu zachodzą w nim te cykliczne przemiany? Jakie mogą być choroby endometrium i czym jest endometrioza?
Błona dziewicza – gdzie dokładnie jest i jak ją przebić? Choć znaczenie błony dziewiczej, czyli tak naprawdę cienkiego fałdu błony śluzowej znajdującego się u wejścia do pochwy, z anatomicznego punktu widzenia jest niewielkie, w wymiarze symbolicznym, religijnym, kulturowym a nawet psychologicznym – dla wielu kobiet może być ogromne. Sprawdź, co warto o niej wiedzieć.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza