Anatomia

Wiedza o tym, kiedy są dni niepłodne jest niezbędna, gdy chcesz uniknąć ciąży. Przeczytaj albo posłuchaj, jak wyliczyć dni niepłodne, w czasie których możesz współżyć bez ryzyka, że zajdziesz w ciążę? 
Przedsionek pochwy to właściwie jej zakończenie, znajdujące się w sromie, czyli w części zewnętrznej narządów płciowych kobiety. Ten niewielki fragment żeńskiego układu płciowego nie pełni w organizmie znaczącej roli, a jednak może sprawiać kobiecie wiele problemów. Zobacz, jakie są jego najczęstsze choroby.
Miednica to ważny element kośćca człowieka, który utrzymuje ciężar górnej części ciała, przenosząc go na kończyny dolne. W przypadku kobiet, miednica pełni również istotną funkcję w trakcie porodu. Sprawdź, jak zbudowana jest miednica i jaką pełni rolę.
Kanał rodny to droga, którą musi pokonać noworodek, by przyjść na świat. Warto wiedzieć, jak jest zbudowany, co się dzieje w trakcie schodzenia dziecka do kanału rodnego i jakie znaczenie dla noworodka ma przejście przez kanał rodny.
Dowiedz się, na czym polega nieprawidłowa budowa macicy i jaki to ma wpływ na ciążę oraz poród. To macica jest miejscem, w którym zagnieżdża się i rozwija zarodek, a później płód. Macica jest pierwszym domem dziecka, w którym spędza ono najważniejsze 9 miesięcy swego życia. Ważne by była zdrowa. W przeciwnym razie mogą pojawić się komplikację. 
Macica znajduje się w jamie miednicy, jest silnie umięśniona. "Macica dwurożna, tyłozgięcie macicy, trzon macicy, szyjka macicy..." Pewnie słyszałaś już te pojęcia. Zastanawiasz się jednak jak właściwie zbudowana jest macica, że jest w stanie utrzymać dziecko przez kilka miesięcy? Przeczytaj wszystko o macicy i o jej chorobach.
Pochwa (wagina) jest położonym wewnątrz organizmu elementem żeńskich narządów rozrodczych. Pełni wiele różnych funkcji. Jakie to funkcje i jaka jest w związku z tym dokładna budowa pochwy?
Pęcherz moczowy to zbiornik moczu, który spływa z moczowodów. Pusty pęcherz moczowy budową przypomina lejek i jest wielkości cytryny. Wypełniony moczem przybiera kształt  i rozmiar pomarańczy. Jakie funkcje pełni pęcherz moczowy i jakie choroby mu grożą?
Jajowód łączy jajniki z macicą i w dużej mierze to dzięki nim możliwe jest zapłodnienie. To nie jedyna funkcja jajowodów. Jak zbudowane są  jajowody, gdzie się znajdują i dlaczego są tak ważne dla prokreacji?  
Endometrium, czyli błona śluzowa macicy, w okresie rozrodczym podlega intensywnym przemianom – to właśnie za sprawą procesów, które dotyczą endometrium, u kobiet regularnie pojawiają się miesiączki. Jak jest jednak zbudowane endometrium i w jakim celu zachodzą w nim te cykliczne przemiany? Jakie mogą być choroby endometrium i czym jest endometrioza?
Błona dziewicza – gdzie dokładnie jest i jak ją przebić? Choć znaczenie błony dziewiczej, czyli tak naprawdę cienkiego fałdu błony śluzowej znajdującego się u wejścia do pochwy, z anatomicznego punktu widzenia jest niewielkie, w wymiarze symbolicznym, religijnym, kulturowym a nawet psychologicznym – dla wielu kobiet może być ogromne. Sprawdź, co warto o niej wiedzieć.
Współczesne dwudziestolatki często określa się mianem wyzwolonych czy niezależnych. Okazuje się jednak, że, wbrew pozorom, nie zawsze tak jest. Przynajmniej w kwestii świadomości ciała - wiele z nich nie posiada wystarczającej wiedzy o antykoncepcji, a nawet - swojej anatomii! Przeczytajcie, co wykazały badania na ten temat, przeprowadzone przez Bayer HealthCare!

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka