Jak walczyć z nerwami? Domowe sposoby na stres

2019-12-27 14:45
Jak walczyć z nerwami?
Autor: Getty Images

Dławiący stres i zżerające nerwy prowadzą do poważnych schorzeń, dlatego warto zapobiegać im jak najwcześniej. Jak radzić sobie ze stresem domowymi sposobami?

Każdy choć raz znalazł się pod wpływem stresu, a z wiekiem sytuacji stresogennych zwykle przybywa. Stres to główna przyczyna coraz częściej spotykanej nerwicy.

Nerwicą nazywamy zespół wielu zaburzeń nerwicowych, które objawiają się stanem lękowym, trudnym do uzasadnienia strachem lub gonitwą myśli. Ludzie znerwicowani zmagają się z licznymi dolegliwościami fizycznymi, tj. biegunką, tikami, problemami z zasypianiem i bezsennością, jąkaniem, suchością w ustach, a nawet z trudnościami w oddychaniu.

Jeśli osoba znerwicowana jest permanentnie wystawiona na działanie czynników stresogennych, zaburzenia mają charakter przewlekły, a w konsekwencji mogą doprowadzić do napadu stanów lękowych i ataków paniki trwających nawet do kilku godzin!

Nerwica – lepiej zapobiegać niż leczyć

Stres jest odpowiedzialny za blisko 70 procent wizyt u lekarzy. Osoby dotknięte nerwicą muszą wiedzieć, że stres może być przyczyną wielu poważniejszych chorób somatycznych. Długotrwałe działanie stresu skraca życie, dlatego warto znać sposoby walki z nadmiernymi emocjami.

Stres – jak mu przeciwdziałać?

Wbrew pozorom bardzo ważna jest w tym aspekcie dieta. Już wiele lat temu lekarze dostrzegli u osób znerwicowanych poważne braki magnezu, dlatego uzupełnianie jego niedoboru powinno wejść każdemu w nawyk. Magnez wspomaga rozwój mięśni, a także zapewnia prawidłowe działanie układu nerwowego. Dzienna dawka tego cennego pierwiastka to 300-400 mg.

Produkty zawierające magnez:

 • Pieczywo z pełnego przemiału
 • Kasza gryczana
 • Brązowy ryż
 • Płatki owsiane
 • Brokuły
 • Kapusta
 • Sałata
 • Cykoria
 • Pietruszka
 • Seler naciowy
 • Kiełki
 • Fasola

Podczas domowej walki ze stresem nie możemy zapominać o właściwym relaksie, np. w ziołowej kąpieli.

Także olejki eteryczne, głównie lawendowy, mogą pozytywnie wpłynąć na samopoczucie, a jeśli jego działanie połączymy z relaksującą muzyką to efekt gwarantowany.

Ponadto zioła powinno się przyjmować również w postaci herbatek ziołowych. Najlepszy w wypadku nerwicy jest rumianek, który koi nerwy lepiej niż farmaceutyki oraz melisa o przyjemnym, lekko słodkawym smaku.

Czytaj także: Zespół lęku uogólnionego, czyli gdy martwisz się cały czas

Czego unikać przy nadmiernym stresie?

Przede wszystkim używek, które powodują wzmożone wytwarzanie hormonu stresu oraz zaburzają stężenie glukozy we krwi. Należą do nich: kofeina, papierosy, napoje energetyczne, alkohol, cukier i narkotyki.

Zrób quiz i sprawdź: Jak reagujesz na stres?

Źródło: www.mowimyjak.se.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

NOWY NUMER! W magazynie Dziecko Zakupy i My: mnóstwo inspiracji dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży – nie tylko na Święta! W najnowszym numerze przeczytasz o wirusach, o dobrym śnie, diecie alergika i życiu bez telewizora.

Czytaj więcej
DZiM 12/20
KOMENTARZE