Najlepsze książki o dojrzewaniu

2021-10-01 10:43

Dojrzewanie to trudny okres zarówno dla nastolatków, jak i ich rodziców. W tym czasie warto więc wspomóc siebie i swoje dziecko odpowiednimi książkami o dojrzewaniu, które w przystępny sposób wyjaśnią ten proces. Oto najlepsze z nich.

Najlepsze książki o dojrzewaniu
Autor: Getty images Najlepsze książki o dojrzewaniu

Dojrzewanie to jeden z najtrudniejszych momentów i to nie tylko dla nastolatków, ale również ich rodziców. W dzieciach zachodzi wiele przemian zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Pojawiają się problemy z zachowaniem, wyrazy buntu i braku pokory, co nie zawsze rodzice przyjmują z wyrozumiałością. Warto więc w tym czasie sięgnąć po odpowiednie książki, które pozwolą rodzicom i ich pociechom przejść przez okres dojrzewania bez większego szwanku.

Spis treści

  1. Po co kupować książki o dojrzewaniu?
  2. Co powinny zawierać dobre książki o dojrzewaniu?
  3. Najlepsze książki o dojrzewaniu dla dziewczyn
  4. Najlepsze książki o dojrzewaniu dla chłopaków
  5. Najlepsze książki o dojrzewaniu dla rodziców
M jak mama - Jak przetrwać okres dojrzewania dziecka?

Po co kupować książki o dojrzewaniu?

Etap dojrzewania to nowe wyzwanie w życiu całej rodziny. Ciało i psychika dziecka zaczynają się zmieniać, co nie zawsze może być dla niego zrozumiałe. Nastolatki doskonale potrafią wyszukiwać informacje w internecie, ale one niekoniecznie bywają rzetelne i godne zaufania. Mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku! Właśnie dlatego warto zainwestować w książki o dojrzewaniu, które zostały napisane przez specjalistów - np. psychologów.

Taka lektura może stać się doskonałym przygotowaniem do rozmowy z rodzicami i zadawania im pytań. Warto podkreślić, że książki z pewnością nie zastąpią rozmowy z rodzicami, dlatego dobrze, gdy oni również sięgną po odpowiednie pozycje przygotowujące ich do rozmów z dzieckiem o dojrzewaniu. 

Co powinny zawierać dobre książki o dojrzewaniu?

Wybierając książki o dojrzewaniu, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim lektura musi być dostosowana do wieku dziecka. Inne treści będą potrzebne i zrozumiałe dla 10-latka, a inne dla 16-latka. Nie mniej ważny jest także język i styl publikacji. Wybierz książkę napisaną przystępnym językiem, ciekawą.

Nudna, naukowa książka nie podbije serca dziecka i na pewno nie będzie chętnie po nią sięgać. Oczywiście za „wciągającym” stylem musi iść merytoryka. Warto więc wybierać książki napisane przez specjalistów, np. psychologów. Zawsze przed zakupem przejrzyj książkę i oceń, czy nadaje się dla twojego dziecka. Dobrze by było, gdybyś też ją przeczytała i mogła razem z dzieckiem przedyskutować lub omówić wybrane kwestie. Taka lektura na pewno też pomoże ci zrozumieć dorastające dziecko. 

Zobacz: Zaburzenia dojrzewania płciowego u chłopców i u dziewczynek

Najlepsze książki o dojrzewaniu dla dziewczyn

Dziewczynki mogą zauważyć pierwsze oznaki dojrzewania już w wieku 10 lat! Są to przede wszystkim fizyczne zmiany w ciele, które zaczyna zmieniać swój wygląd. Pojawia się owłosienie w miejscach intymnych i pod pachami, zaokrąglają się uda i biodra, rosną piersi, pojawia się pierwsza miesiączka. Warto wprowadzić córkę w świat dojrzewania zanim te zmiany nastąpią, żeby się nie przestraszyła i ich nie wstydziła. Dzieci reagują różnie i trzeba być gotowym na wszelkie możliwe zachowania. Trzeba porozmawiać z córką i można jej sprezentować wartościowe książki o dojrzewaniu, które ułatwią jej zrozumienie zachodzących zmian. 

Wśród polecanych pozycji dla dojrzewających dziewczynek znalazła się książka „Maja dorasta. Niezbędnik dorastającej dziewczynki” Monici Peitx. Ta lektura jest stworzona dla młodych czytelniczek w wieku 8-10 lat. Została napisana prostym i przystępnym językiem. Tytułową bohaterkę poznajemy, gdy ma 9 lat i wkracza w dojrzewanie. Towarzyszymy jej w zachodzących zmianach do momentu aż dostaje pierwszej miesiączki w wieku lat 13. 

Polecana jest także książka „Ciało-śmiało. Przewodnik po dojrzewaniu”, której autorką jest Sonya Renee Taylor. Ta pozycja zawiera wiele przydatnych informacji o dojrzewaniu, a także praktycznych porad -  np. jak używać podpasek czy tamponów, jak dobrać pierwszy stanik lub jak przygotować się do zmian, jak radzić sobie z emocjami. Co ważne, porusza też tematy związane ze zmianami w psychice. 

Czytaj: Dojrzewanie dziewczynki - jak wygląda pokwitanie u dziewcząt i kiedy się zaczyna?

Najlepsze książki o dojrzewaniu dla chłopaków

Dojrzewanie u chłopców przebiega znacznie inaczej niż u dziewczyn. Może się zdarzyć, że zbuntowany nastolatek nie będzie wcale miał ochoty zagłębiać się w lektury na ten temat. Warto więc wybrać pozycję, która zaciekawi młodego czytelnika. Może być w formie komiksu lub pisana z perspektywy dorastającego rówieśnika.

Dojrzewanie psychiczne chłopców zachodzi nieco później niż dziewczynek, dlatego w tym wypadku również należy dostosować lekturę do wieku syna. Większość z nich skierowana jest do nieco starszych nastolatków. 

Dobrym przykładem książki, która może spodobać się synowi, jest „O dojrzewaniu dla chłopaków” autorstwa Felicity Brooks i Alex Frith. Poradnik w przystępny i ciekawy sposób wyjaśnia zachodzące zmiany w chłopięcym ciele i umyśle. 

Monica Peitx stworzyła także analogiczną wersję książki dla chłopców. Mowa o „Kacper dorasta. Niezbędnik dorastającego chłopca”. Ta pozycja skierowana jest do czytelników +7 lat. Książka porusza takie tematy, jak mutacja, pojawienie się owłosienia, pierwsze golenie. Autorka zachęca także do zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej. 

Czytaj: Dojrzewanie chłopców - kiedy zaczyna się okres pokwitania u chłopców?

Najlepsze książki o dojrzewaniu dla rodziców

Rodzice dojrzewających dzieci zdecydowanie najpierw powinni przeczytać książki, które dopiero później trafią w ręce ich dzieci. Przede wszystkim pozwoli im to zapoznać się z problemami, z którymi pociechy zaczynają się borykać, a także ułatwi prowadzenie rozmów. Na rynku wydawniczym istnieją jednak również książki, które powstały z myślą o rodzicach.

Jeśli więc chcesz lepiej zrozumieć swoje dziecko, możesz sięgnąć po książkę „Nastolatki szczerze o sobie. Wyjątkowy poradnik dla rodziców”, autorstwa Megan Lovegrove i Louise Bedwell. Ta pozycja opisuje, jak wygląda świat z pozycji nastolatka. Pozwoli rodzicom lepiej zrozumieć zachowania dziecka. Książka zawiera też praktyczne porady - jak komunikować się z nastolatkiem, z jakimi problemami dziecko musi się mierzyć, jak radzić sobie z agresją dorastającego dziecka. 

Inną lekturą, która może zainteresować rodziców, jest „Burza w mózgu nastolatka” Daniel J. Siegel. Pozycja zawiera nie tylko ciekawe informacje o dojrzewaniu dzieci, ale także praktyczne ćwiczenia. 

„Nastolatki. Kiedy kończy się wychowanie?” , autorstwa Jesper Juula, to pozycja, która składa się z dwóch części i jest kolejną wartościową książką dla rodziców. Pierwsza część jest zbiorem porad i poglądów autora na wychowanie nastolatków. Druga to studium przypadków. 

Polecamy: "Moja 12-letnia córka oświadczyła, że przechodzi na dietę, bo jest... za gruba"

Czy twoja córka wkracza w wiek dojrzewania?

Pytanie 1 z 9
Ile lat ma twoja córka?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza