KOLKA U NIEMOWLAKA – najczęstsze pytania na temat kolki u niemowlaka

2017-12-13 10:29

Kolka u niemowlaka przysparza rodzicom udręki. Można próbować jej zapobiegać, a jeśli już się pojawi, można skutecznie złagodzić dolegliwości z nią związane. Poznaj odpowiedzi na najczęstsze pytania na temat kolki u niemowlaka.

Kolka u niemowlaka - co warto wiedzieć o kolce u niemowlaka
Autor: _photos.com|photos.com

Spis treści

  1. Kolka u niemowlaka - po czym poznać, że to kolka?
  2. Czy z powodu kolki u niemowlaka trzeba iść do lekarza?
  3. Czy kolka stanowi zagrożenie dla życia niemowlaka?
  4. Czy można jakoś zapobiec wystapieniu kolki?
  5. Czy kolka wymaga rezygnacji z karmienia piersią?
  6. Jak złagodzić ból brzuszka podczas ataku kolki?
  7. Czy wprowadzenie stałego rytmu dnia ma znaczenie dla dziecka?
  8. Kiedy kolka minie?
  9. Czy na wystąpienie kolki u dziecka ma wpływ stan psychiczny mamy?

Nie do końca wiadomo skąd się bierze kolka u niemowlaka, ale z najnowszych badań wynika, że występuje u co drugiego dziecka. Częściej pojawia się w rodzinach o wyższym statusie ekonomicznym, u dzieci kobiet po trzydziestce i u pierwszego dziecka w rodzinie. Pierwszy atak kolki u niemowlaka pojawia się zwykle ok. 3. tygodnia życia, choć u niektórych niemowląt może to nastąpić wcześniej.

Czytaj także: Objawy kolki: jak rozpoznać kolkę u niemowlaka?

Kolka u niemowlaka - po czym poznać, że to kolka?

Po czym poznać, że to kolka? Niemowlę zaczyna płakać wyjątkowo głośno, ma napięty brzuszek, czerwoną i spoconą buzię, zgina nóżki, a następnie gwałtownie je prostuje. Może wydalać gazy, oddawać zielonkawe stolce podbarwione śluzem. Przytulenie go nie uspokaja. Ataki kolki u niemowlaka mogą powtarzać się codziennie. U większości niemowląt dochodzi do nich kilka razy w tygodniu.

Czy z powodu kolki u niemowlaka trzeba iść do lekarza?

Tak, bo podobne objawy może dawać kilka chorób – przepuklina, niedrożność albo wgłobienie jelit, infekcja oraz alergia pokarmowa.

Czy kolka stanowi zagrożenie dla życia niemowlaka?

Choć bolesna, jest niegroźna. Nie odbije się na zdrowiu maluszka.

Czy można jakoś zapobiec wystapieniu kolki?

Warto próbować. Lekarze zalecają odpowiednią technikę karmienia piersią – malca przed każdym karmieniem trzeba położyć na chwilę na brzuszku, by odeszły gazy, a potem pilnować, by nie nałykał się za dużo powietrza, układając go tak, by jego główka była nieco wyżej niż reszta ciała, i robiąc przerwy na odbicie. Mamom karmiącym sztucznie specjaliści doradzają zakup butelki antykolkowej, czasem – w porozumieniu z pediatrą – konieczna jest też zmiana mieszanki na taką o obniżonej zawartości laktozy.

Czytaj też: Kolka u niemowlaka: przyczyny, zapobieganie kolce

Czy kolka wymaga rezygnacji z karmienia piersią?

Nie, trzeba jednak zmodyfikować nieco swoje menu, najlepiej w porozumieniu z lekarzem. Lepiej zrezygnować z mocnej kawy i herbaty, ostrych przypraw, cebuli i czosnku, potraw tłustych i ciężkostrawnych, a także wzdymających warzyw. Warto ograniczyć spożywanie produktów, które najczęściej wywołują alergie u dzieci: jajek, truskawek, czekolady, pikantnych przekąsek.

Jak złagodzić ból brzuszka podczas ataku kolki?

Za skuteczny lekarze uznają masaż, sprawdza się też ogrzanie brzuszka ciepłym kompresem (trzeba uważać, żeby nie poparzyć malca). Sprawdza się też ogrzanie brzuszka ciepłym kompresem (trzeba uważać, by nie poparzyć malca). Dziecko można także położyć na brzuszku, na zwiniętym kocyku (to również pobudza perystaltykę jelit) albo nosić je na rękach, tak aby brzuszkiem przylegało do ciała rodzica. W aptekach są farmaceutyki łagodzące objawy kolki. Bez recepty można kupić preparaty o działaniu wiatropędnym i rozkurczowym na bazie rumianku. Niektóre zawierają również simetikon albo dimetikon – związki ułatwiające odprowadzanie z jelit pęcherzyków gazu.

Czy wprowadzenie stałego rytmu dnia ma znaczenie dla dziecka?

Tak. Niemowlęta czują się bezpiecznie, jeśli każdego dnia o tej samej porze, mamy wykonują przy nich określone czynności. Zadbaj więc, by spacery, drzemki, zabawy, kąpiel, odbywały się codziennie w tym samym czasie. Popołudniami nie angażuj dziecko do żadnych aktywności, tylko stopniowo je wyciszaj. Nie przyjmuj również gości, nie wychodź z dzieckiem do miejsc, w których będzie dużo ludzi. Zbyt duża ilość bodźców nadmiernie pobudza niemowlę. Może to potęgować płacz i problemy z zaśnięciem.

Kiedy kolka minie?

Z badań wynika, że u większości niemowląt kolka ustępuje około 3. miesiąca życia, u niektórych może się jednak utrzymywać nawet do 9. miesiąca. Prawdą jest jednak, że gdy układ pokarmowy maluszka dojrzeje, kolki miną. Czasem nawet z dnia na dzień wszystkie dolegliwości ustępują, a kolka staje się tylko złym wspomnieniem.

Czy na wystąpienie kolki u dziecka ma wpływ stan psychiczny mamy?

Z badań wynika, że tak, kondycja psychiczna mamy może odbijać się na zdrowiu maluszka. Jeśli mama miała ciężki poród, cierpi na depresję poporodową, jest zmęczona, osamotniona i czuje się przytłoczona nowymi obowiązkami - jest większe prawdopodobieństwo, że jej dziecko będzie miało kolki. Dlatego tak ważna jest umiejętność proszenia bliskich o pomoc. Poród i połóg to szczególny i wymagający czas w życiu kobiety, dlatego pozwól sobie nie być perfekcyjną. Nie sprzątaj mieszkania, nie zapraszaj krewnych, jeśli czujesz, że jeszcze nie masz siły na przyjmowanie wizyt. Śpij gdy dziecko śpi i jak najwięcej odpoczywaj. Po kilku tygodniach przyzwyczaisz się do nowej roli, odnajdziesz w nowym rytmie dnia i poczujesz się lepiej.

Zobacz film: Kolka u niemowlaka: objawy, jak pomóc?

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza