Ślad po szczepionce przeciw gruźlicy: jak powinien wyglądać?

Ślad po szczepionce przeciw gruźlicy
Autor: Getty images Jak powinien wyglądać ślad po szczepionce przeciw gruźlicy?

Szczepienie przeciwko gruźlicy zostawia ślad. Zauważyłaś u swojego noworodka dziwną rankę na lewym ramieniu? To może być właśnie to. Zobacz, jak powinien wyglądać ślad po szczepionce przeciw gruźlicy, a kiedy pokazać go pediatrze.

Ślad po szczepionce przeciwko gruźlicy to normalny objaw, mimo to często wywołuje niepokój rodziców. Szczepienie przeciwko gruźlicy dzieci dostają jeszcze w szpitalu, w pierwszej dobie życia. Mogłaś więc tego nie zauważyć, ale informacja o szczepieniu przeciwko gruźlicy wpisywana jest do książeczki zdrowia dziecka. Szczepienie podaje się śródskórnie w lewe ramię noworodka.

Spis treści

  1. Ślad po szczepionce przeciwko gruźlicy: jak wygląda?
  2. Brak śladu po szczepieniu przeciwko gruźlicy
  3. Jak pielęgnować ślad po szczepionce przeciw gruźlicy?

Czytaj również: Poznaj aktualny kalendarz szczepień na 2021 rok

Od stycznia zmiany w kalendarzu szczepień. Będą nowe OBOWIĄZKOWE szczepienia na rotawirusy

Czy szczepić dziecko w czasie pandemii koronawirusa?

Ślad po szczepionce przeciwko gruźlicy: jak wygląda?

Reakcja na szczepienie przeciwko gruźlicy to normalny objaw, dlatego nie zalicza się go do niepożądanych objawów poszczepiennych. Zmiany po szczepieniu mają kilka etapów.

Zaraz po podaniu szczepionki na rączce dziecka pojawia się niewielki pęcherzyk o białym zabarwieniu, który znika po kilku minutach.

Podobny pęcherzyk może pojawić się ponownie po 2-3 dniach od szczepienia. Naciek ma kilka milimetrów średnicy i szybko się goi, zamieniając w niewielki strupek. 

Pęcherzyk szybko goi, zamieniając w niewielki strupek
Autor: Getty images Pęcherzyk szybko goi, zamieniając w niewielki strupek

To jednak nie koniec. Gdy malec ma 2-5 tygodni, ślad po szczepieniu znów staje widoczny - przyjmuje postać rumienia i nacieku z krostą na szczycie, która następnie zamienia się w pęcherzyk wypełniony ropą. Pęcherzyk pęka tworząc owrzodzenie, które (gdy przyschnie) zamienia się w strupek. 

Ten naciek jest często badany przez pediatrów - powinien mieć maksymalnie ok. 10 mm średnicy.  

Kolejny etap to naciek, na szczycie którego pojawia się pęcherzyk wypełniony ropą.
Autor: Getty images Kolejny etap to naciek, na szczycie którego pojawia się pęcherzyk wypełniony ropą.

U większości dzieci w wieku 3 miesięcy owrzodzenie goi się (strupek powinien odpaść po ok. 8–10 tygodniach), a w jego miejscu powstaje widoczna do końca życia różowa blizna o średnicy do 6–8 mm.

Po odpadnięciu strupka pozostaje blizna widoczna do końca życia
Autor: Getty images Po odpadnięciu strupka pozostaje blizna widoczna do końca życia

Brak śladu po szczepieniu przeciwko gruźlicy

U części dzieci (statystyki pokazują, że u ponad 5 proc maluchów) opisywane zmiany w ogóle się nie pojawiają. Kiedyś uważano to za brak efektywności szczepionki, dziś wiadomo, że obecność lub brak śladu po szczepieniu nie ma związku z odpornością poszczepienną. Dlatego, jeśli malec nie ma blizny lub jest ona prawie niewidoczna, nie trzeba się tym przejmować.

Jak pielęgnować ślad po szczepionce przeciw gruźlicy?

Zmiany, które pojawiły się po szczepieniu, czy to w formie pęcherzyka, czy ropnego owrzodzenia, nie powinno się oczyszczać, wyciskać ani zaklejać plastrem. Nie trzeba też smarować jej żadnymi preparatami. Rana po szczepieniu powinna goić się samodzielnie.

Ponieważ pierwsze miesiące życia dziecka to okres częstych wizyt u pediatry, specjalista zawsze ogląda ślad po szczepionce. Jeśli jest nieprawidłowy lub rana nie goi się tak, jak powinna, wyda odpowiednie zalecenia. 

Czytaj również:  Będą badania przesiewowe dla noworodków w kierunku SMA!

Bilans zdrowia dziecka czyli badania profilaktyczne

Pierwsza wizyta u pediatry: o co pytać na pierwszej wizycie u lekarza z noworodkiem?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE