Ślad po szczepionce przeciw gruźlicy: jak powinien wyglądać?

Szczepienie przeciwko gruźlicy zostawia ślad. Zauważyłaś u swojego noworodka dziwną rankę na lewym ramieniu? To może być właśnie to. Zobacz, jak powinien wyglądać ślad po szczepionce przeciw gruźlicy, a kiedy pokazać go pediatrze.
Ślad po szczepionce przeciwko gruźlicy to normalny objaw, mimo to często wywołuje niepokój rodziców. Szczepienie przeciwko gruźlicy dzieci dostają jeszcze w szpitalu, w pierwszej dobie życia. Mogłaś więc tego nie zauważyć, ale informacja o szczepieniu przeciwko gruźlicy wpisywana jest do książeczki zdrowia dziecka. Szczepienie podaje się śródskórnie w lewe ramię noworodka.
Spis treści
- Ślad po szczepionce przeciwko gruźlicy: jak wygląda?
- Brak śladu po szczepieniu przeciwko gruźlicy
- Jak pielęgnować ślad po szczepionce przeciw gruźlicy?
Czytaj również: Poznaj aktualny kalendarz szczepień na 2021 rok
Od stycznia zmiany w kalendarzu szczepień. Będą nowe OBOWIĄZKOWE szczepienia na rotawirusy
Czy szczepić dziecko w czasie pandemii koronawirusa?
Ślad po szczepionce przeciwko gruźlicy: jak wygląda?
Reakcja na szczepienie przeciwko gruźlicy to normalny objaw, dlatego nie zalicza się go do niepożądanych objawów poszczepiennych. Zmiany po szczepieniu mają kilka etapów.
Zaraz po podaniu szczepionki na rączce dziecka pojawia się niewielki pęcherzyk o białym zabarwieniu, który znika po kilku minutach.
Podobny pęcherzyk może pojawić się ponownie po 2-3 dniach od szczepienia. Naciek ma kilka milimetrów średnicy i szybko się goi, zamieniając w niewielki strupek.

To jednak nie koniec. Gdy malec ma 2-5 tygodni, ślad po szczepieniu znów staje widoczny - przyjmuje postać rumienia i nacieku z krostą na szczycie, która następnie zamienia się w pęcherzyk wypełniony ropą. Pęcherzyk pęka tworząc owrzodzenie, które (gdy przyschnie) zamienia się w strupek.
Ten naciek jest często badany przez pediatrów - powinien mieć maksymalnie ok. 10 mm średnicy.

U większości dzieci w wieku 3 miesięcy owrzodzenie goi się (strupek powinien odpaść po ok. 8–10 tygodniach), a w jego miejscu powstaje widoczna do końca życia różowa blizna o średnicy do 6–8 mm.

Brak śladu po szczepieniu przeciwko gruźlicy
U części dzieci (statystyki pokazują, że u ponad 5 proc maluchów) opisywane zmiany w ogóle się nie pojawiają. Kiedyś uważano to za brak efektywności szczepionki, dziś wiadomo, że obecność lub brak śladu po szczepieniu nie ma związku z odpornością poszczepienną. Dlatego, jeśli malec nie ma blizny lub jest ona prawie niewidoczna, nie trzeba się tym przejmować.
Jak pielęgnować ślad po szczepionce przeciw gruźlicy?
Zmiany, które pojawiły się po szczepieniu, czy to w formie pęcherzyka, czy ropnego owrzodzenia, nie powinno się oczyszczać, wyciskać ani zaklejać plastrem. Nie trzeba też smarować jej żadnymi preparatami. Rana po szczepieniu powinna goić się samodzielnie.
Ponieważ pierwsze miesiące życia dziecka to okres częstych wizyt u pediatry, specjalista zawsze ogląda ślad po szczepionce. Jeśli jest nieprawidłowy lub rana nie goi się tak, jak powinna, wyda odpowiednie zalecenia.
Czytaj również: Będą badania przesiewowe dla noworodków w kierunku SMA!
Bilans zdrowia dziecka czyli badania profilaktyczne
Pierwsza wizyta u pediatry: o co pytać na pierwszej wizycie u lekarza z noworodkiem?