Stoliki edukacyjne - czy warto je kupować i które są najlepsze?

2021-08-05 12:52

Stoliki edukacyjne to obecnie popularne zabawki interaktywne. Są chętnie kupowane przez rodziców, ale i przez rodzinę, jako prezent na chrzest czy pierwsze urodziny. Jakie zalety mają stoliki edukacyjne i które z nich warto kupić dziecku?

Stoliki edukacyjne - czy warto je kupować i które są najlepsze?
Autor: Getty images Stoliki edukacyjne - czy warto je kupować i które są najlepsze?

Stoliki edukacyjne to tzw. mądre zabawki, które nie tylko bawią, ale i uczą. Zasada ich działania jest prosta - stoliki edukacyjne są zabawkami interaktywnymi, co oznacza, że wymuszają od malucha wykonanie jakiejś akcji, ale również działają na zmysły, dostarczając niemowlęciu w czasie zabawy nowej porcji doświadczeń. Stoliki edukacyjne przeznaczone są  w większości dla dzieci od 6 miesiąca życia.

Spis treści

  1. Czy stolik edukacyjny wspiera rozwój dziecka?
  2. Co potrafi stolik edukacyjny?
  3. Rodzaje stolików edukacyjnych
  4. Stoliki edukacyjne - nasz wybór
M jak Mama - Jak ćwiczyć sprawność małych rączek?

Czy stolik edukacyjny wspiera rozwój dziecka?

Każde działanie dziecka - naciśnięcie guziczka, przesunięcie jakiegoś elementu na panelu stolika edukacyjnego, a także wszystkie bodźce zmysłowe, takie jak dźwięk czy kolory, które docierają do mózgu dziecka, są tam zapisywane, co sprzyja jego szybszemu rozwojowi.

Dzięki interaktywnej zabawie coraz sprawniejsze są też mięśnie niemowlęcia - szczególnie te odpowiedzialne za tzw. motorykę małą - czyli ruchy dłoni i paluszków. To doskonały trening przed nauką samodzielnego jedzenia łyżeczką, układaniem klocków czy w przyszłości - przed nauką pisania.

Stoliki edukacyjne wspierają również pamięć dziecka o raz rozwój logicznego myślenia czy koordynacji ruchowo-wzrokowej. To umiejętności niezbędne do prawidłowego funkcjonowania i do nauki. Dodatkowa zaletą stoików edukacyjnych jest to, że skupiają w sobie wiele elementów oddziałujących na różne zmysły czy mięśnie. Dlatego kupno stolika edukacyjnego dla dziecka to jakby kupno zabawki typu "2 w 1" - w tym przypadku nawet "10 w 1".

Zobaczcie, jakie możliwości mają stoliki edukacyjne i wybierzcie najlepszy z nich dla swojego dziecka.

Czytaj również: Rozwój pamięci dziecka - od kiedy dziecko pamięta?

Rozwój ruchowy dziecka: motoryka małej ręki czyli ćwiczenia dłoni i paluszków

Co potrafi stolik edukacyjny?

Stoliki edukacyjne to zabawki na baterie - dzięki temu świecą i grają. Panele stolików wyposażone są w przyciski, elementy do przesuwania, otwierania, dopasowywania, ciągnięcia itd - wszystko, aby rozruszać male rączki.

Niektóre stoliki mają małe pianinka pozwalające na wygranie kilku dźwięków, inne słuchawkę telefoniczną czy mikrofon, wiatraczki, koraliki do przesuwania, lusterko, jeszcze inne kierownicę z klaksonem.

Rodzaj atrakcji na stoliku edukacyjnym warto dobrać do zainteresowań malca, zawsze jednak można jednak być pewnym, że każdy stolik edukacyjny zapewni dziecku rozwój motoryczny i zmysłowy.

Rodzaje stolików edukacyjnych

Najczęściej stolik edukacyjny wygląda tak, jak sugeruje to jego nazwa. To niski, plastikowy stolik z panelem, na którym znajdują się kolorowe, podświetlane, grające przyciski i inne elementy. Taki stolik można postawić na ziemi, aby malec bawił się nim siedząc na dywanie.

Ale są też stoliki "bogatsze" o siedziska zamontowane na ruchomym ramieniu, które pozwala malcowi poruszać się bezpiecznie wokół stolika. To oczywiście droższa wersja, która głównie przeznaczona jest dla dzieci, które jeszcze nie poruszają się na własnych nóżkach.

Dla miłośników ekologicznych zabawek przeznaczone są stoliki edukacyjne drewniane. Nie mają baterii i świecących elementów, ale nie umniejsza to ich walorów edukacyjnych.

Jak myć zabawki dla niemowlaka? Czy zabawki trzeba dezynfekować?

Zabawki dla rocznego dziecka. Pomysł na prezent na roczek

Stoliki edukacyjne - nasz wybór

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza