11 gadżetów i akcesoriów dla niemowlaka, które pomogą rodzicom

2020-12-23 11:21
Gadżety dla niemowlaka
Autor: DOZ.pl Akcesoria ułatwiające opiekę nad niemowlakiem i pielęgnację dziecka

Pierwsze tygodnie opieki nad niemowlakiem to wyzwanie, szczególnie dla niedoświadczonych rodziców. Są jednak gadżety i akcesoria, które mogą pomóc w pielęgnacji i opiece nad dzieckiem, w dodatku są łatwo dostępne - w większości aptek. Nadają się też na prezent dla rodziców niemowlaka, szczególnie tych, którzy cenią praktyczne upominki.

Przejrzyj pomysły na gadżety i akcesoria, które ułatwiają pielęgnację dziecka. Wybraliśmy je z oferty apteki internetowej, co oznacza że większość z nich kupisz od ręki online. Pamiętaj jednak, że zakupy dla niemowlaka warto konsultować z rodzicami, bo to oni najlepiej znają potrzeby dziecka i swoje, a praktyczny prezent dla niemowlaka jest często przedmiotem, z którego będzie korzystać jego opiekun. 

Śliniaki dla dzieci

Nauka samodzielnego jedzenia to jeden z ważnych kroków milowych rozwoju małego dziecka. W tym okresie zdarza się mnóstwo wpadek, plam, rozbryzgów przed którymi warto się zabezpieczyć. Jeden śliniak to za mało na aktywnego malucha, który będzie testował jedzenie (i cierpliwość rodzica) wiele razy dziennie.

Dla najbardziej wymagających i brudzących maluchów dobrym prezentem będzie zmywalny śliniak, który nie tylko można szybko wyczyścić ale też ponownie uprać. Kieszonka zbierze wszystko to co dziecko rozleje nie trafiając do buzi

WYPRÓBUJ: Zmywalny śliniak z kieszonką Canpol Wild Nature
Canpol Wild Nature, zmywalny śliniak z kieszonką

Autor: DOZ.pl

Czytaj również: Zbędne gadżety dla niemowlaka: lista tych, które naprawdę są niepotrzebne [GALERIA]

Wyprawka dla niemowlaka - lista rzeczy dla noworodka [DO POBRANIA]

Akcesoria do karmienia [TOP 9]

Co na ząbkowanie?

Ząbkowanie spędza sen z powiek rodziców i dzieci – i to dosłownie. W okresie ząbkowania dziecko może mniej spać, być rozdrażnione, wymagać więcej uwagi i opieki. Ulgę w objawach ząbkowania przyniesie gryzak, szczególnie taki, który schładza podrażnione dziąsełka.

Gryzak może też bawić – w chwilach, kiedy nie potrzebny jest do łagodzenia bólu, będzie rozrywką dla dziecka i będzie stymulowało zmysły dziecka: chwytanie i dotykanie, słuch, kolorowe elementy przykują wzrok, a wypustki gryzaka można przecież smakować!

Ukojenie może przynieść dziecku również zwykły smoczek. Odpowiednia budowa smoczka nie spowoduje późniejszych problemów z zębami czy wymową.

Akcesoria do pielęgnacji niemowląt

Pierwsze ząbki to czas na pierwszą szczoteczkę. Nawet jeżeli dziecko nie ma jeszcze rozszerzonej diety, trzeba dbać o higienę jego jamy ustnej.  Szczoteczki zakładane na palec mogą być dobre na początek, ale warto przyzwyczajać dziecko do zwykłych – dostosowanych do potrzeb dziecka – szczoteczek.

Po kąpieli, nawet najprzyjemniejszej, dziecko z chęcią wtuli się w ciepły ręcznik czy kocyk. Ręczniki kąpielowe dla niemowląt często mają wszyty kapturek, aby dokładnie osłonić głowę dziecka. Miły dla oka gadżet ucieszy i dziecko i rodzica.

Jak pielęgnować paznokcie niemowlaka?

Od pierwszych dni życia należy dbać o paznokcie dziecka. Regularna pielęgnacja sprawi, że dziecko nie będzie potrzebowało (odradzanych obecnie przez specjalistów) rękawiczek niedrapek. Zaraz po wyjściu ze szpitala przydadzą się specjalne bezpieczne nożyczki, małe obcinacze czy pilniczek.

Nieco większy zestaw pielęgnacyjny uzupełniają zwykle grzebień, szczotka, zakraplacz i aspirator z gruszką. Warto pomyśleć też o kosmetyczce do przechowywania tych drobiazgów.

Jak pomóc choremu niemowlakowi?

Aspirator to najlepszy przyjaciel małego dziecka. Katar u malucha, który nie umie jeszcze wydmuchać nosa może powodować poważne powikłania: zapalenie ucha, oskrzeli i płuc. Aspirator – doustny lub podłączany do odkurzacza - odsysa wydzielinę z nosa. Ułatwia to dziecku oddychanie, a opiekunom skuteczne podawanie leków do nosa.

W przypadku dzieci ważne jest aby wychwycić już pierwsze objawy infekcji. Termometr douszny ma tę zaletę, że na jego odczyty nie wpływa tak bardzo temperatura otoczenia. Warto też zwrócić uwagę na to czy w termometrze można wyciszyć dźwięk, aby nie obudzić śpiącego dziecka, lub czy termometrem można mierzyć temperaturę nie tylko w uchu ale też na czole.

Ile przybiera dziecko?

Jednym z najważniejszych wskaźników prawidłowego rozwoju dziecka jest jego przyrost wagi. Warto monitorować wagę dziecka nie tylko przy okazji wizyt okresowych u lekarza, szczególnie w przypadku wcześniaków. Rozwiązaniem może być domowa waga, mierząca przyrost masy dziecka z dużą dokładnością.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE