Do kiedy dziecko powinno pić mleko modyfikowane?

2021-09-30 15:23

Czy to prawda, że mleko modyfikowane można podawać tylko niemowlętom? Czy na bazie mleka modyfikowanego możesz przygotować kaszkę? Zobacz jak długo można podawać dziecku mleko modyfikowane, a kiedy rozszerzać dietę malucha.

Do kiedy dziecko powinno pić mleko modyfikowane?
Autor: Getty images Do kiedy dziecko powinno pić mleko modyfikowane?

Tak naprawdę nie ma górnej granicy wieku, w której należy przestać podawać mleko modyfikowane dziecku. Wszystko zależy od upodobań malca. Ważny jest jedynie moment w okresie około 2. roku życia dziecka, kiedy to możemy wprowadzić mleko krowie do diety.

Czas, jaki będziesz karmić mlekiem modyfikowanym malucha zależy tylko od ciebie. Nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby nawet kilkuletnie dziecko nadal karmić mieszanką.

Spis treści

  1. Mleko modyfikowane, czyli jakie?
  2. Kiedy wprowadzić mleko krowie do diety?
  3. A inne mleko?
  4. Do kiedy podawać mleko modyfikowane typu junior?
  5. Mleko – tak, ale nie z butelki!
  6. Mleko modyfikowane a rozszerzanie diety
Mleko modyfikowane

Mleko modyfikowane, czyli jakie?

Mleko początkowe

Mleko modyfikowane, czyli przeznaczone do żywienia niemowląt i małych dzieci podlega przepisom prawa żywnościowego jeśli chodzi o jego skład. Przepisy określają bardzo szczegółowo wymogi, jakie muszą spełniać preparaty dostępne na rynku. Obecnie uznaje się, że mleko kobiecie jest najlepszym pokarmem dla dziecka, ale jeśli nie ma możliwości, aby dziecko było karmione piersią trzeba stosować preparaty do początkowego żywienia niemowląt, czyli mleko (modyfikowane) początkowe. Należy je podawać do szóstego miesiąca życia dziecka. Tego typu preparaty oznaczone są jedynką na opakowaniu.

Mleko następne

Po szóstym miesiącu życia dziecka podaje się preparaty do dalszego żywienia niemowląt, czyli mleko (modyfikowane) następne. Oba preparaty różnią się pod względem składu i jakości – pamiętaj jednak, że nie ma przeciwwskazań, aby podawać mleko początkowe w drugim półroczu życia dziecka, chociaż taką decyzję warto skonsultować z lekarzem. Mleko początkowe ma skład zbliżony do pokarmu kobiecego – możliwie najbardziej, chociaż głównym składnikiem jest mleko krowie lub kozie po odpowiednich modyfikacjach.

Mleko następne odpowiada zapotrzebowaniu dziecka na składniki mineralne i witaminy w drugim półroczu życia. Takie mleka oznaczone są zazwyczaj dwójką.

Mleko dla juniora

Kolejną grupą są mleka modyfikowane przeznaczone dla dzieci od 1. roku życia. Według ekspertów zajmujących się żywieniem dzieci nie są one niezbędne w żywieniu, jednak ze względu na często stwierdzane niedobory witaminy D, wapnia czy DHA mogą okazać się pomocne w uzupełnieniu diety malucha. Mleko dla juniora ma oznaczenie trzy, cztery, pięć – w zależności od producenta.

Zobacz: Jak sprawdzić, czy dziecko się najada?

Kiedy wprowadzić mleko krowie do diety?

Jeśli zastanawiacie się, kiedy wprowadzić mleko krowie do diety dziecka, to musicie wiedzieć, że lekarze pediatrzy nie zalecają, aby mleko krowie było głównym napojem dzieci w 1. roku życia. Powodem jest zbyt mała ilość żelaza, a zbyt duża ilość białka, co może wywołać niedokrwistość i obciążać nerki. Wprowadzenie mleka krowie zbyt szybko może skutkować także rozwojem alergii na białka mleka krowiego.

Niewielkie ilości krowiego mleka można podawać dziecku przed ukończeniem 2. roku życia, ale raczej przy przygotowywaniu posiłków uzupełniających. Zdecydowanie nie powinno się podawać mleka krowiego jako osobnego posiłku z racji jego odmiennego składu i ciężkostrawności.

A inne mleko?

Należy także pamiętać, aby nie podawać dziecku innego rodzaju mleka, np. owczego czy sojowego (mlek roślinnych ogólnie), co może wywołać dolegliwości żołądkowe i nie tylko. Skład tego typu produktów znacznie różni się od zapotrzebowania organizmu malucha. U starszych dzieci (powyżej 2. – 3. roku życia) nie ma przeciwwskazań do stosowania tych produktów, na przykład w wyniku diety eliminacyjnej.

Przed zakupem tego typu produktów zawsze warto skonsultować się z lekarzem. Podobnie, jak przy wyborze mleka modyfikowanego – czytajmy składy, nie bójmy się pytać. Warto porównywać etykiety np. zwykłego krowiego mleka modyfikowanego a koziego.

Zobacz: Propozycje dań dla niemowlaka w metodzie BLW

Do kiedy podawać mleko modyfikowane typu junior?

Choć nie ma odgórnych zaleceń, to przyjmuje się, że takie mleko piją dzieci do 3. roku życia. Oczywiście można podawać je dalej, zwłaszcza, że jest ono bogate witaminy i minerały oraz kwasy tłuszczowe. Pomaga uzupełniać niedobory jodu, żelaza, witaminy D, kwasów omega-3.

Zdarza się, że nawet 4 – 5 letnie maluchy piją takie mleko (oczywiście w rozsądnych ilościach, nie może być ono głównym składnikiem pokarmowym ich diety). Ważne, aby mleko modyfikowane przygotowywać według instrukcji zawartej na opakowaniu. Takiego preparatu nie można gotować, traci bowiem wszystkie cenne właściwości. Nie powinno się także dodawać za dużo lub zbyt mało miarek na odpowiednią ilość wody.

Mleko – tak, ale nie z butelki!

Najważniejsze, aby oduczyć dziecko picia z butelki. To ważne, bowiem zbyt długie ssanie może przyczynić się do rozwoju wad zgryzu. Picie mleka na noc musi zostać także odpowiednio „uprzątnięte”, czyli trzeba umyć dziecku zęby po fakcie. Mleko modyfikowane także może powodować próchnicę, zwłaszcza pite na noc, kiedy język nie pracuje i w ustach jest mniej śliny.

Złotą zasadą jest to, aby dziecko piło z kubeczka już na pierwsze urodziny. Trochę inaczej ma się sprawa ze słomką. Tutaj wielu logopedów sugeruje, że picie przez słomkę trenuje aparat mowy i język poprawiając pracę mięśni w jamie ustnej. Może to być ciekawa alternatywa dla malucha, ale pamiętaj, aby nie zmienić nawyków ze smoczka na słomkę.

Czytaj: Słodycze w diecie dziecka - od kiedy można je podawać?

Mleko modyfikowane a rozszerzanie diety

Rozszerzanie diety i żywienie dziecka powinno być zbilansowane. Wtedy mamy gwarancję, że dziecko otrzymuje wszystkie niezbędne składniki mineralne, witaminy i kwasy tłuszczowe. W przypadku problemów lub „małego niejadka” dobrze porozmawiać z lekarzem, co nam radzi. Może okazać się, że mleko modyfikowane będzie potrzebne w diecie.

Ważne, aby rozszerzać dietę dziecka zgodnie z zaleceniami lekarzy i dietetyków, unikać soli, cukru w diecie oraz produktów wysoko przetworzonych i tłustych. Wyrobienie dobrych nawyków już od maleńkości zaowocuje w przyszłości.

Nietypowe butelki do karmienia - zobacz, jakie mają funkcje:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza