Propozycje dań dla niemowlaka w metodzie BLW - przykłady potraw dla malca

2021-06-29 14:12

Metoda BLW, czyli w języku angielskim „Baby-Led Weaning” staje się coraz bardziej popularna. Wielu rodziców chcących wypróbować metodę BLW zastanawia się jednak, jak dobrze skomponować dziecku taki posiłek. Oto propozycje konkretnych dań w metodzie BWL.

Propozycje dań dla niemowlaka w metodzie BLW -  przykłady potraw dla malca
Autor: Getty images Przykłady potraw BLW dla malca

Metoda BLW w Polsce nosi nazwę „Bobas lubi wybór”. Zgodnie z nią podczas rozszerzania diety maluszka odchodzi się od tradycyjnych zupek, przecierów czy musów podawanych przez rodzica łyżeczką.

Niemowlę ma samo wybierać nowe pokarmy z tych, które stawia przed nim rodzic. Oto propozycje dań dla niemowlaka w metodzie BLW.

Spis treści

  1. Na czym polega metoda BLW?
  2. Przykłady potraw w metodzie BLW 
  3. Czego unikać stosując BLW?
  4. Metoda BLW - ważne informacje

Na czym polega metoda BLW?

Aby dziecko mogło złapać jedzenie w rączkę i włożyć do buzi, musi oczywiście otrzymać pokarmy stałe, takie jak pokrojone warzywa, owoce, ugotowane na gęsto płatki czy makarony. Należy uzbroić się również w cierpliwość, gdyż dziecko dopiero uczy się jeść i początkowo dużo więcej jedzenia może lądować na podłodze niż w buzi.

Czytaj również: Jak wychować geniusza? Baby Led Weaning, czytanie z tablic i słuchanie muzyki czyli wczesna edukacja dziecka

Co może jeść dziecko w 4. miesiącu, a co w kolejnych miesiącach życia?

Przykłady potraw w metodzie BLW 

Na początku nowe pokarmy warto wprowadzać do diety dziecka pojedynczo, dzięki czemu łatwo zauważyć jeśli coś maluchowi zaszkodzi.

W wieku 6-7 miesięcy można proponować dziecku pokarmy miękkie, niewymagające pogryzienia. Przykładami takich pokarmów mogą być gotowana marchewka, dojrzała gruszka, banan, awokado lub ugotowane na gęsto, tak aby łatwo było wziąć je w rączkę kaszki i płatki.

Między 8 a 10 miesiąca dzieci zaczynają coraz lepiej radzić sobie z gryzieniem, więc podawane pokarmy mogą mieć twardszą konsystencję, jednak wciąż powinny być pokrojone na niewielkie kawałki. Pociecha powinna poradzić już sobie z obranym ze skórki jabłkiem czy chrupkami kukurydzianymi.

Po 10 miesiące życia można próbować podawać dziecku pokarmy różnej konsystencji i wielkości. W tym wieku dziecko zazwyczaj jest w stanie pogryźć kawałek gotowanego mięsa, bułki czy placuszka.

W przypadku starszych dzieci, u których można już próbować łączyć pokarmy, posiłki mogą wyglądać następująco:

1.Gotowany na parze indyk oraz ziemniak z marchewką

2. Gotowane jajko, świeży pomidor

3. Ryż z groszkiem, gotowana na parze pierś z kurczaka

4. Makaron penne z pesto, gotowanym brokułem i suszonymi pomidorami

5. Placuszki z mąki pszennej z jabłkiem i z dodatkiem jogurtu naturalnego

6. Pieczony filet z łososia, fasolka szparagowa i marchewka

7. Kluski leniwe z kaszy manny z truskawkami

8. Pulpeciki drobiowe z kaszą i kalafiorem

9. Kotleciki jajeczne z gotowaną cukinią

10. Ugotowane na gęsto płatki owsiane z gruszką i bananem

11. Gotowany filet z dorsza, brokuł i kulki ryżowe

12. Bułeczka z masłem orzechowym i bananem

Rozszerzanie diety małych dzieci

Czego unikać stosując BLW?

Niektóre pokarmy, nie powinny być podawane maluszkom do samodzielnego jedzenia ze względu na duże ryzyko zadławienia. Należą do nich orzechy, surowe i twarde warzywa i owoce, ryby z ośćmi, nieprzekrojone winogrona i pomidorki koktajlowe, cukierki.

Koniecznie trzeba też pamiętać, że niektóre pokarmy można wprowadzać dopiero po osiągnięciu odpowiedniego wieku. Dopiero po 12 miesiącu życia można podawać dziecku pełne mleko krowie i miód, po 3 roku życia podroby, po 5 roku mleko ryżowe i po 6 roku grzyby. Zaleca się także ograniczenie w pokarmach dziecięcych soli i cukru.

Czytaj również: Jadłospis 7-miesięcznego dziecka - co i ile może jeść 7-miesięczne niemowlę

Grzyby w diecie dziecka: czy można i warto podawać dzieciom grzyby?

Karmienie w leżaczku - czy wolno karmić malca, który nie siedzi w pozycji półleżącej?

Metoda BLW - ważne informacje

Zakłada się, że rozszerzanie diety metodą BLW można rozpocząć od 6 miesiąca życia. Jednak jest to tylko umowna granica wieku, gdyż najistotniejszym warunkiem jest zdolność samodzielnego utrzymania przez dziecko pozycji siedzącej.

Nie wolno podawać dziecku pokarmów do samodzielnego jedzenia w innej pozycji, gdyż znacznie zwiększa to ryzyko zadławienia. Nie można też zapominać, iż do ukończenia przez dziecko roku, podstawę jego diety stanowi mleko! Jedzenie stałe, wybierane przez malucha jest tylko dodatkiem i dziecko wciąż wymaga dokarmiania.

Co wiesz o rozszerzaniu diety dziecka? Zrób quiz i sprawdź swoją wiedzę

Sonda
Czy Małgorzata Rozenek-Majdan pospieszyła się z marchewką?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza