Twój maluch zasypia tylko podczas karmienia? Tak łatwo i łagodnie przełamiesz ten nawyk

2023-02-21 9:49

Pierwsze dni, tygodnie, a nawet miesiące, gdy noworodek zasypia karmiony piersią, to bezcenny i uroczy czas. Dzięki takim chwilom nawiązuje się między matką i dzieckiem niezwykła więź. Z czasem może to jednak zmienić się w nawyk, bez którego maluch po prostu nie jest w stanie zasnąć.

Twój maluch zasypia tylko podczas karmienia? Tak łatwo i łagodnie przełamiesz ten nawyk
Autor: Getty Images Twój maluch zasypia tylko podczas karmienia? Tak łatwo i łagodnie przełamiesz ten nawyk

Podczas karmienia niemowlę się uspokaja, wycisza i z każdą chwilą robi się coraz bardziej senne. Zamyka powoli oczy, a my tulimy je do swojego ciała, głaszczemy i tym samym bez problemu zasypia.

Problem może pojawić się w momencie, gdy dziecko wybudza się i nie potrafi już samo zasnąć. Ponownie szuka maminej piersi lub butelki mleka, która ukoi je do snu. Chce bowiem znowu poczuć to ciepło i ten spokój.

W takim przypadku warto wprowadzić nowe nawyki i harmonogram snu, które nauczą malucha samouspokajania. Te wskazówki pomogą zrobić to łatwo i łagodnie.

Zobacz także: Usypianie noworodka — jak usypiać noworodka bez kołysania?

Spis treści

  1. Związek między karmieniem a zasypianiem
  2. O tym pamiętaj
  3. Tak przełamiesz ten nawyk
  4. Początki mogą być trudne
Co zrobić, by niemowlę przespało całą noc: błędy rodziców

Związek między karmieniem a zasypianiem

Specjaliści tłumaczą, że zasypianie podczas karmienia jest całkowicie normalne. Niekiedy jednak u dziecka występuje pewnego rodzaju uzależnienie od karmienia. Niemowlę nie potrafi bowiem zasnąć w inny sposób, niż otrzymując porcję ciepłego mleka mamy.

Niemowlę zaczyna wówczas kojarzyć zasypianie jedynie z karmieniem. Oznacza to, że za każdym razem, gdy obudzi się w nocy, będzie potrzebowało karmienia, aby ponownie zasnąć. Pierwsze objawy takiego uzależnienia są widoczne około 4.-6. miesiąca życia dziecka.

Warto tu podkreślić, że niemowlę nie odczuwa wówczas głodu. Potrzebuje jedynie formy uspokojenia, do którego się przyzwyczaiło.

O tym pamiętaj

Pamiętajmy jednak, że zmniejszenie ilości nocnych karmień jest kwestią indywidualną. Specjaliści podkreślają, że zazwyczaj około 6. miesiąca życia jedno kamienie w nocy zupełnie wystarcza.

Zawsze jednak warto pamiętać, żeby przed redukcją ilości karmień spytać o zdanie pediatrę. Szczególnie jeżeli dziecko miało problemy z przybieraniem na wadze lub mogą istnieć inne przesłanki medyczne.

Tak przełamiesz ten nawyk

Niestety związek między karmieniem a zasypianiem bardzo łatwo zbudować. Nieco trudniej go przełamać. Jeżeli masz wrażenie, że wpadłaś w cykl ciągłego karmienia w nocy i wybudzania co kilka godzin, warto spróbować zwalczyć ten nawyk. Wiąże się to ze zmianą harmonogramu zasypiania, ale na dłuższą metę – naprawdę warto.

Po pierwsze chcąc coś zmienić, nie należy się denerwować, że za pierwszym razem maluch znów zasnął w twoich ramionach. Ustalenie nowej rutyny zasypiania wymaga czasu, cierpliwości i spokoju.

Po drugie nie róbmy nic na siłę. Maluch wybudza się nawet sześć razy w ciągu nocy, wprowadzaj zmiany stopniowo i zrezygnuj tylko z kilku posiłków, a nie ze wszystkich.

Po trzecie ustalamy nową porę karmienia na noc i odkładamy niemowlę do łóżeczka senne, ale nie śpiące. Maluch nie powinien kojarzyć karmienia jako ostatniej rzeczy przed snem. Jednym z pomysłów może być zastąpienie dotychczasowej rutyny głaskaniem po główce lub plecach, a także śpiewaniem kołysanek.

Można również przenieść czas karmienia niemowlęcia na tuż przed kąpielą. Ciepła woda dodatkowo wyciszy i uspokoi niemowlę.

Początki mogą być trudne

Zmiany w harmonogramie snu nie przychodzą łatwo. Dlatego tak ważna jest cierpliwość i wewnętrzny spokój rodziców. Dziecko z pewnością będzie się buntowało, krzyczało i płakało. To zwykły objaw protestu, że zmieniło się to, do czego wcześniej się przyzwyczaiło.

Stopniowe i konsekwentne wprowadzanie zmian zaowocuje szybciej, niż myślisz.

Czytaj także: Spał "jak złoto", a teraz nie może zasnąć i często się wybudza? Trenerka snu mówi, jak sobie z poradzić

Największy błąd, jaki popełniają rodzice odkładając śpiące niemowlę do łóżeczka. Sprawdź, czy go nie popełniasz

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza