Twój maluszek płacze podczas karmienia butelką? Może za tym stać coś poważnego

2023-02-16 9:59

Wydaje ci się, że niemowlę jest głodne i podajesz mu butelkę pełną ciepłego mleka. Po chwili rozlega się wrzask i płacz. Dziecko wypluwa smoczek i staje się coraz bardziej niespokojne. Próbujesz raz jeszcze je przystawić, ale sytuacja się powtarza. Takie zachowanie niemowlaka może oznaczać coś poważnego.

Płaczące niemowlę przy karmieniu
Autor: Getti Images Twój maluszek płacze podczas karmienia butelką? Może za tym stać coś poważnego

Dziecko, które nie mówi, komunikuje się z rodzicami za pomocą różnej intonacji płaczu i krzyku. Początkowo może to być bardzo frustrujące, ale po jakimś czasie wiemy, kiedy płacze z bólu, strachu, a kiedy z głodu. Niekiedy możemy się pomylić i choć nam się wydaje, że już wiemy, o co chodzi, to jednak szukać przyczyny musimy dalej.

Podobnie może być podczas karmienia butelką. Wydaje nam się, że dziecko jest głodne, ale zamiast spokojnie pić mleko, zaczyna płakać i wrzeszczeć. Odpowiedzi na pytanie, skąd takie zachowanie, jest przynajmniej kilka. Niektóre z nich mogą oznaczać problemy.

Zobacz także: 10 zasad karmienia butelką noworodka. Poradnik dla mam karmiących sztucznie

Spis treści

  1. Oznaki kolki
  2. Alergia na mleko krowie
  3. Ból brzucha i gazy
  4. Refluks niemowlęcy
  5. Uszkodzony smoczek od butelki
Mleko kobiece a mleko modyfikowane

Oznaki kolki

Płacz podczas karmienia butelką może oznaczać dolegliwości spowodowane kolką. Niemowlę jest wtedy niespokojne, wierci się, napina i często nie chce w ogóle się przytulić. Maluch nie ma innych objawów chorobowych oprócz przedłużającego się, intensywnego płaczu.

Płacz spowodowany kolką nie trwa zbyt długo, choć rodzicom może się wydawać, że mijają całe godziny. Objawy te ustępują samoistnie około 3. lub 4. miesiąca życia dziecka. Główną przyczyną kolki niemowlęcej jest rozwijający się układ pokarmowy maluszka.

Poza intensywnym płaczem kolka objawia się zaczerwienioną twarzą, napięciem ciała, napiętym brzuchem i wygiętymi do tyłu plecami.

Alergia na mleko krowie

Poważną przyczyną płaczu podczas karmienia butelką może być alergia na mleko krowie. Układ odpornościowy w ten sposób reaguje na białko zawarte w mleku modyfikowanym. Uznaje bowiem, że zawarte w nim białko jest szkodliwe.

Warto tu podkreślić, że większość mieszanek jest oparta na białku mleka krowiego. Choć producenci dążą do stworzenie pokarmu zbliżonego jak najbardziej do mleka kobiecego, to podczas produkcji mleka modyfikowanego bazują na modyfikowaniu składu mleka krowiego.

Alergia tego typu może się również objawić u niemowląt karmionych piersią, jeżeli ich matka sama spożywa mleko krowie.

Poza płaczem podczas karmienia, alergia na mleko krowie może objawiać się kaszlem, skurczami brzucha, biegunką, napięciem w gardle, wymiotami, spuchniętymi lub łzawiącymi oczami, obrzękiem języka, rumieńcami na twarzy, a nawet spadkiem ciśnienia krwi.

W tym przypadku należy natychmiast skonsultować się z lekarzem, który zaproponuje inne mleko modyfikowane. Jeżeli zauważysz u niemowlaka oznaki ciężkiej reakcji alergicznej w postaci obrzęku i trudności z oddychaniem, nie zwlekaj, tylko zgłoś się do szpitala lub wezwij pogotowie.

Ból brzucha i gazy

Inną przyczyną płaczu podczas karmienia butelką może być ból brzucha, spowodowany nałykaniem się powietrza. Sytuacji tej mogą towarzyszyć liczne gazy. Warto jednak zaznaczyć, że gazy to także objaw: problemów z trawieniem, wprowadzenia nowych pokarmów, rozwijającego się układu pokarmowego lub wirusa żołądkowo-jelitowego.

Refluks niemowlęcy

Jeżeli niemowlę odpycha butelkę, płacze, ale wyraźnie widać, że wciąż jest głodne, może to oznaczać, że to refluks niemowlęcy. Przyczyną jest wówczas niedojrzały przełyk, gdyż zawartość żołądka przesuwa się do przewodu pokarmowego.

Innym objawem wskazującym, że to refluks niemowlęcy lub czkawka podczas karmienia.

Uszkodzony smoczek od butelki

Inną przyczyną płaczu niemowlęcia podczas karmienia jest uszkodzony smoczek do butelki. Przepływ mleka może być zbyt mały i dziecko zaczyna się denerwować. Płacze, bo jest głodne, wysila się podczas ssania, a pokarmu otrzymuje, jak na lekarstwo.

Warto regularnie sprawdzać przepływ w smoczkach od butelek i dopasować go do wieku dziecka.

Pamiętajmy także, że płacz może sugerować także, że dziecko znajduje się w niewygodnej pozycji lub jest już zmęczone i ma pełny brzuszek. Jeżeli jednak jakiekolwiek objawy nas niepokoją, nie jesteśmy pewni, co oznaczają, warto skonsultować się ze specjalistą.

Czytaj także: To nie kolka, a jednak niemowlak płacze i nie można go uspokoić. Czym jest napad purpurowego płaczu?

Dziecko płacze, a ty razem z nim. Oto 5 sposobów, które pomogą ci uspokoić siebie i dziecko

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza