Jak przywrócić laktację po przerwie - sposoby na relaktację

2013-06-21 23:38 Agata Nowicka

Laktację można przywrócić po nawet kilkumiesięcznej przerwie. Sprawdzone porady dotyczące relaktacji przydadzą się, gdy doszło np. do przedwczesnej rezygnacji z karmienia piersią lub laktację przerwała choroba matki lub dziecka. 

Przywrócenie laktacji jest możliwe, ale pod pewnymi warunkami:

  • dobry stan zdrowia matki i dziecka
  • odruch ssania u dziecka
  • silna motywacja ze strony matki i wsparcie najbliższych.

Relaktacja wymaga od kobiety całkowitego niemal poświęcenia się temu zadaniu. Zajmuje ono dużo czasu, można więc zapomnieć o sprzątaniu, gotowaniu, robieniu zakupów czy innych czynnościach. Potrzebna jest osoba, która w czasie przywracania laktacji zajmie się domem.

>>Czy można przywrócić laktację po kilku miesiącach przerwy? Relaktacja krok po kroku

Jak przywrócić laktację - zasady

Chcąc wrócić do karmienia piersią, należy wiedzieć jak pobudzić laktację. W tym celu warto pamiętać o kilku zasadach. Należy przystawiać dziecko przynajmniej 10-12 razy na dobę (co 1,5 godziny, w nocy co 3 godziny). Szczególnie ważne jest nocne przystawianie dziecka do piersi, to wtedy właśnie jest najwyższy poziom stymulującej laktację prolaktyny. Każdą pierś dziecko musi ssać 10-15 minut. Jeśli przerwa w laktacji była dłuższa, a pokarmu jest mało lub wcale, dziecko nie będzie chętnie ssać. Dlatego trzeba wiedzieć jak pobudzić laktację laktatorem, zwłaszcza w pierwszych dniach. Pokarm odciągaj przez kilkanaście minut po każdym odstawieniu dziecka od piersi. Nie zrażaj się tym, że w ciągu pierwszych 4-5 dni pokarmu nie będzie w ogóle albo będzie go bardzo mało. Wkrótce się pojawi. Laktację da się rozbudzić nawet u tych kobiet, które nigdy nie rodziły!

>>Laktacja. Gdy masz za mało pokarmu

Jak karmić dziecko w okresie przywracania laktacji?

W tym czasie należy przestawić się na karmienie butelką, ale bez smoczka(zaburza prawidłowy odruch ssania). Mleko modyfikowane trzeba podawać strzykawką, łyżeczką, w kubeczku lub systemem karmienia zastępczego SNS. Składa się on z butelki, do której wlewa się mleko odciągnięte lub modyfikowane, z nasadką, od której wychodzi długa rurka. Przylepia się ją do piersi, by jej koniec był przy brodawce. Dziecko ssie pierś, jednocześnie pobierając pokarm z butelki. Dzięki temu niemowlę chętnie ssie, ponieważ kojarzy pierś z jedzeniem. Do tego gruczoły sutkowe są pobudzane do produkcji mleka.

>>Jak zwiększyć laktację. Zobacz, co powinnaś zrobić, żeby karmić jak najdłużej

www.dlarodzinki.pl
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 2/2020 "Zdrowia": co pomoże na ból głowy, sztuczne hormony wokół nas, dźwięczny głos na lata, stopy bez odcisków, eko zwierzak w domu, chudnij z wyobraźnią, hity zdrowej kuchni. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych rad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 2/2020
KOMENTARZE