Jednorazowe koszule do porodu i bielizna do połogu - czy są lepsze od zwykłych? Przegląd

2021-02-26 7:43

Koszula do porodu i bielizna do połogu to dwa istotne elementy wyprawki do szpitala. Każda ciężarna kobieta z pewnością zastanawia się jednak, co wybrać - jednorazową koszulę i jednorazową bieliznę, których szybko się pozbędzie, czy może zwykłe bawełniane ubrania?

Jednorazowe koszule do porodu i bielizna do połogu - czy są lepsze od zwykłych?
Autor: Getty images Jednorazowe koszule do porodu i bielizna do połogu

Przyszła mama może zdecydować, czy chce rodzić w jednorazowej koszuli do porodu, czy może pragnie kupić specjalną bawełnianą koszulę do porodu. Warto także zastanowić się, jaką bieliznę do połogu wybrać - w sklepach również dostaniesz również dwie wersję bielizny połogowej: jednorazową i zwykłą, bawełnianą.

Pamiętaj, że wybierając koszulę do porodu jednorazową lub bawełnianą na drugi plan schodzi jej wygląd: ma być przede wszystkim komfortowa i funkcjonalna. Podobnie jest z bielizną do połogu.

Spis treści

 1. Jaka powinna być koszula do porodu?
 2. Koszula jednorazowa do porodu czy zwykła - co lepsze?
 3. Gdzie kupić koszulę do porodu?
 4. Jaka powinna być bielizna do połogu?
 5. Jednorazowa bielizna do połogu czy zwykła - co wybrać?
 6. Gdzie kupić bieliznę do połogu?
 7. Zobacz przegląd jednorazowych koszul do porodu i bielizny połogowej

Jaka powinna być koszula do porodu?

W trakcie porodu można mieć na sobie jednorazową szpitalną koszulę lub zakupić własną, specjalnie stworzoną do tego celu. Obecnie istnieje właściwie nieograniczony wybór modeli koszul do porodu. Przed zakupem warto jednak zastanowić się, jaką koszulę wybrać i dlaczego.

Mimo że koszule dostępne w ofercie wielu sklepów zachwycają wzorami, kolorami czy fasonem, to jednak trzeba mieć na uwadze, że w trakcie porodu koszula może bardzo się zniszczyć i po wszystkim nie da się jej już wyczyścić.

Z koszulą jednorazową tego problemu nie ma, bo jak sama jej nazwa wskazuje, jest jednorazowa i po akcji porodowej można, a nawet trzeba ją wyrzucić bez wyrzutów sumienia.

To oczywiście nie wszystko, bo wybierając koszulę do porodu, trzeba mieć także na uwadze kilka innych aspektów. Koszula do porodu powinna: 

 • mieć odpowiedni krój, który nie będzie krępować ruchów, zmieści duży brzuch. Nie wystarczy jednak wybrać po prostu luźnego, oversize'owego t-shirtu. Koszula do porodu jest zaprojektowana w odpowiedni sposób pod kątem czynności porodowych, dzięki czemu jest wygodna i spełnia swoją funkcję,
 • powinna mieć rozpinany tył, żeby szybko można było podać znieczulenie zewnątrzoponowe,
 • powinna mieć odpowiednią długość. Nie może być ani za krótka, ani za długa. Ta pierwsza opcja może być krępująca dla przyszłej mamy, natomiast druga przeszkadzać w trakcie akcji porodowej. Koszula powinna sięgać do połowy uda,
 • dobrze, żeby miała rozpinany przód, który ułatwi bezpośredni kontakt skóra do skóry z noworodkiem tuż po porodzie, a także ułatwi karmienie dziecka. W tym celu warto poszukać koszuli zarówno do porodu, jak i do karmienia piersią,
 • powinna być uszyta z komfortowego i naturalnego materiału, który jest oddychający. Sztuczne materiały mogą być bardzo niekomfortowe - zwiększać potliwość, a przy tym powodować podrażnienia skóry.

Koszula jednorazowa do porodu czy zwykła - co lepsze?

Koszulę jednorazową do porodu można zarówno dostać w szpitalu, jak i wcześniej kupić podczas kompletowania wyprawki. Jednorazowe koszule kosztują kilkanaście złotych i z pewnością wyglądają o wiele bardziej atrakcyjnie od tych, które są oferowane przez szpitale.

Zwykłe bawełniane koszule to często koszt kilkudziesięciu złotych. Oczywiście nie da się ukryć, że są o wiele ładniejsze, często mają ciekawe wzory i kolory, a do tego ładne fasony. Nie brakuje także takich, które niemal przypominają zwykłe sukienki, są udekorowane np. falbankami.

Takie modele mogą oczywiście kusić każdą przyszłą mamę, ale trzeba pamiętać, że podczas porodu koszula może bardzo się zabrudzić i zniszczyć, więc i tak trzeba będzie ją wrzucić.

Dobrym rozwiązaniem jest posiadanie w szpitalu dwóch koszul - jednej zwykłej bawełnianej przed porodem, a także jednorazowej, którą założy się już na samą akcję porodową. Potem po urodzeniu dziecka i wyrzuceniu koszuli jednorazowej znów można ubrać się w koszulę zwykłą i bawełnianą.

Dlatego też kupując zwykłą koszulę, trzeba zwrócić uwagę, by miała odpowiedni fason i krój przeznaczony do porodu oraz karmienia. Dzięki temu będzie wygodna i niekrępująca ruchów, co również jest istotne już po zakończeniu akcji porodowej.

Gdzie kupić koszulę do porodu?

Koszulę do porodu zarówno jednorazową, jak i zwykłą bawełnianą można kupić w sklepach stacjonarnych i internetowych. Warto zajrzeć zwłaszcza do tych sklepów, które oferują produkty dla przyszłych mam.

5 błędów, których nie można popełnić na porodówce

Jaka powinna być bielizna do połogu?

Odpowiednia bielizna po porodzie i w czasie połogu jest bardzo istotna, więc nie może jej zabraknąć w szpitalnej wyprawce. Bielizna powinna być wygodna, zapewniać komfort kobiecie, a także dostęp powietrza do miejsc intymnych. Kupując majtki do połogu, trzeba mieć przede wszystkim na uwadze, żeby:

 • były przewiewne. Najlepsze są więc majtki jednorazowe lub z naturalnych materiałów, takich jak bawełna. Bawełna przepuszcza powietrze, co jest ważne w przypadku gojącego się krocza.
 • były wygodne, nie mogą więc być zbyt wycięte, uciskające. Dobrze, żeby miały wyższy stan. Taki fason sprawdzi się także po porodzie przy pomocy cesarskiego cięcia, ponieważ nie będzie drażnić blizny.

Jednorazowa bielizna do połogu czy zwykła - co wybrać?

Po porodzie siłami natury, jak również przy pomocy cesarskiego cięcia zalecane jest stosowanie majtek siateczkowych. Są to specjalne majtki poporodowe, wielorazowe lub jednorazowe, które są bardzo przewiewne, a jednocześnie umożliwiają założenie podkładów poporodowych.

Zdecydowanie warto postawić na nie przez pierwsze dni po porodzie. To właśnie w tym czasie organizm wydala największe ilości odchodów połogowych, więc zwykła bielizna bawełniana może być niepraktyczna, szybko się brudzić i niszczyć.

Jednorazowe lub nawet wielorazowe majtki poporodowe są specjalnie przystosowane do połogu. Dzięki temu, że bielizna taka jest wykonana z siateczki z drobnymi oczkami to wspomaga proces gojenia się ran poporodowych. Częste wietrzenie ich sprzyja szybszej regeneracji skóry.

Do tego takie majtki zapewniają swobodę ruchów, nie uciskają krocza, nie powodują obtarć czy odparzeń. Za tym rodzajem bielizny przemawia także cena. Są niedrogie, można, a czasem nawet trzeba zmieniać je kilka razy dziennie.

Gdzie kupić bieliznę do połogu?

Jednorazowe lub wielorazowe majtki do połogu bez problemu można kupić w aptekach. Zazwyczaj kosztują od kilku do kilkunastu złotych. Jeśli natomiast preferuje się bieliznę zwykłą z wysokiej jakości bawełny lub innych naturalnych materiałów, to trzeba liczyć się z kosztami sięgającymi nawet kilkudziesięciu złotych. Taką bieliznę bez problemu można kupić w sklepach internetowych oraz stacjonarnych.

Zobacz przegląd jednorazowych koszul do porodu i bielizny połogowej