Pępek noworodka: jak go pielęgnować?

2019-10-01 9:42 Janina Blumka

Troska o pępek noworodka wymaga od rodziców wiedzy. Na szczęście właściwa pielęgnacja pępka jest prosta. Na pępek u noworodka zakłada się plastikową zapinkę, którą po dwóch dobach zdejmuje lekarz. Kikut pępowiny zasycha i twardnieje, zmienia kolor z niebieskawego na szary, potem na czarny, aż w końcu odpada. Zobacz, jak w tym czasie pielęgnować pępek niemowlaka.

Kikut pępowiny to pozostałość po pępowinie – żyle, którą płód połączony jest z łożyskiem matki. Za jej pośrednictwem do rozwijającego się w brzuchu przyszłej mamy płodu dostarczane jest pożywienie i tlen, a usuwane są produkty przemiany materii. Po porodzie pępowina nie jest już potrzebna, więc odcina się ją parę centymetrów od skóry maluszka, a na brzuchu niemowlęcia pozostaje kikut. Proces gojenia pępka u noworodka trwa zwykle od 10 do 14 dni, choć zdarza się, że trwa to nawet 3 tygodnie.

Pępek noworodka: jak pielęgnować pępek?

Przez cały ten czas okolice pępka niemowlaka musisz starannie pielęgnować, by do gojącej się rany nie wdało się zakażenie. Lekarze zalecają, by pępek noworodka myć wodą z mydłem, a potem dokładnie osuszyć jednorazowym ręcznikiem. Na pępek stosujemy także preparat antyseptyczny o jak najszerszym spektrum działania (np. Oktaseptal).

Kiedyś nie można było pępka moczyć wodą, zalecane było za to przecieranie 70-procentowym roztworem spirytusu. Dziś wiadomo, że takie postępowanie nie tylko wydłuża czas, po jakim odpada kikut pępowiny (specjaliści wyliczyli, że nawet o kilka dni), ale może być również przyczyną poważnych podrażnień (a nawet oparzeń) szczególnie delikatnej skóry wokół pępka.

Bez wyraźnego zalecenia położnej nie smaruj pępka żadnym kremem, maścią, nie zasypuj pudrem. Nie używaj też gencjany – nie jest zalecana, gdyż barwiąc na fioletowo kikut (a przy okazji pępka wszystko wokół), nie pozwala ocenić stanu pępka noworodka: tego, czy się dobrze goi i czy nic się z niego nie sączy.

Dobrze wiedzieć

Pamiętaj! Pod żadnym pozorem nie odrywaj na siłę kikuta pępowiny, nawet jeśli sam długo nie odpada - to grozi infekcją!

Pępek noworodka: ważne, by nie podrażniać kikuta pępowiny

Równie ważna jak pielęgnacja, jest wygoda. Kikuta pępowiny nic nie powinno uciskać ani ocierać. Dlatego zakładając dziecku pieluszkę, wywiń jej górną część na zewnątrz lub wytnij w niej duży otwór na pępek. W sklepach znajdziesz także pieluszki, które mają specjalne wycięcie na pępek. Dzięki temu, zapobiegamy otarciom, poza tym stały dostęp powietrza sprawi, że kikut szybciej zaschnie i odpadnie. Nie obwiązuj pępuszka opatrunkiem ani nie oklejaj plastrem, bo w ten sposób możesz doprowadzić do infekcji.

Pępek noworodka: jak poznać, że dzieje się coś złego?

Kikut pępowiny i skórę wokół niego oglądaj uważnie przy każdej kąpieli i zmianie pieluszki. Parę kropel krwi to nic takiego, ale obfitsze krwawienie, ropna wydzielina czy brzydki zapach to znak, że nie goi się on prawidłowo i mogło wdać się zakażenie. Niepokojące są także: obrzęk, zaczerwienienie i znacznie cieplejsza skóra wokół pępka. Jeśli zauważysz którykolwiek z wymienionych objawów, odwiedź z dzieckiem lekarza pediatrę. Prawdopodobnie przepisze on miejscowy antybiotyk w kremie lub zasypce. Szybko zdiagnozowaną infekcję można łatwo wyleczyć i nie jest ona niebezpieczna dla dziecka.

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 3/2020 "Zdrowia": odchudzanie według typu sylwetki, chorobę poznasz po zapachu, ból można leczyć, życie ze schizofrenią, siarka w pielęgnacji urody, jak przechowywać żywność. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 3/2020
KOMENTARZE