Skóra do skóry - pierwszy kontakt z noworodkiem jest ważniejszy niż myślisz

2019-11-06 12:14

Pierwszy bezpośredni kontakt z dzieckiem tzw, kontakt "skóra do skóry" to rzecz bardzo istotna przy budowaniu relacji pomiędzy matką a dzieckiem. Bliskość mamy – tego noworodek potrzebuje najbardziej i to powinno być mu zapewnione! Dlatego każda mama po porodzie dostaje dziecko nie na parę minut, ale aż na dwie godziny.

Skóra do skóry
Autor: Getty images

Spis treści

  1. Pierwszy kontakt z dzieckiem po porodzie
  2. Kontakt z noworodkiem w pierwszej godzinie po porodzie ma same zalety

Wszyscy znamy ten obrazek: po porodzie maluszek zostaje przez chwilę przy mamie, a potem jest zabierany. Bo trzeba go zmierzyć, zważyć, zbadać, wykąpać etc. Przez lata właśnie tak były witane na świecie dzieci urodzone w szpitalu.

Takie porody to już przeszłość. Okazuje się bowiem, że te wszystkie czynności, którym poddawano noworodka, mogą poczekać, bo nie są tak ważne jak kontakt z noworodkiem, który ma matka.

Dwugodzinny, stały kontakt z dzieckiem „skóra do skóry” gwarantuje rozporządzenie ministra zdrowia (tzw. standard opieki okołoporodowej), dlatego warto upominać się o swoje prawa, jeśli szpital ich nie przestrzega.

Czytaj: Oddychanie w czasie porodu - jak oddychać podczas pierwszej i drugiej fazy porodu

Warto wiedzieć

Może się zdarzyć, że kontakt skóra do skóry zaraz po porodzie nie jest możliwy ze względu na stan zdrowia matki lub dziecka. Jeżeli malec wymaga natychmiastowej pomocy medycznej lub podłączenia do aparatury ratującej życie - trzeba zrezygnować z kangurowania. Jeżeli to zdrowie kobiety jest zagrożone, wówczas przytulaniem noworodka skóra do skóry może zająć się tata dziecka.

Pierwszy kontakt z dzieckiem po porodzie

Zaraz po urodzeniu nagi maluszek zostaje położony bezpośrednio na brzuchu mamy i okryty ogrzaną pieluszką lub kocykiem. Ten pierwszy kontakt powinien trwać do zakończenia pierwszego karmienia.

Jeśli dziecko urodziło się o czasie i jest w dobrym stanie (ocena w skali Apgar ma być dokonywana, gdy leży ono na brzuchu mamy), nic nie uzasadnia przerwania tego kontaktu. Dokładne badanie malca przez pediatrę, ważenie, mierzenie i inne czynności tego typu mają poczekać.

Także rodzenie łożyska, oględziny krocza i jego szycie nie mogą być powodem rozdzielenia. Może ono nastąpić tylko wtedy, istnieje rzeczywiste zagrożenie dla zdrowia lub życia. Również po cesarskim cięciu w znieczuleniu przewodowym (bez usypiania), personel powinien podać dziecko matce już na sali operacyjnej i umożliwić przystawienie go do piersi. Dlaczego ten pierwszy kontakt jest taki ważny?

Czytaj: Noworodek w domu: 19 porad dla mamy

Kontakt z noworodkiem w pierwszej godzinie po porodzie ma same zalety

O wielu jego zaletach wiadomo od dawna. Na przykład o tym, że od wczesnego rozpoczęcia karmienia piersią – w pierwszej godzinie po porodzie – zależy, czy karmienie piersią będzie udane lub w ogóle możliwe.

Wczesne karmienie wzmacnia u malca odruch ssania, a u matki odruchy wyzwalające laktację. Poza tym chroni przed infekcjami pokarmowymi, bo wypicie już kilku łyków siary sprawia, że mikroflora jelit dziecka jest zasiedlana przez pożyteczne bifidobakterie.

Dzięki bezpośredniemu kontaktowi z mamą na skórze dziecka osiedlają się też bakterie ze skóry matki, dające odporność na zakażenia.

Ale to nie wszystko. Z badań wynika, że jakość pierwszego kontaktu przekłada się na sposób funkcjonowania człowieka w przyszłości. Według badaczy, zaraz po urodzeniu, pod wpływem m.in. hormonów, następuje moment, gdy matka i dziecko są maksymalnie wrażliwi na siebie i zaspokajanie wzajemnych potrzeb (tzw. faza chłonności).

Rodzi się wtedy przywiązanie, uznawane za jeden z najważniejszych czynników rozwoju. Ta bliska więź przekłada się pozytywnie na strukturę i budowę mózgu dziecka, a w efekcie sprzyja rozwojowi emocjonalnemu i jest prapoczątkiem relacji społecznych.

W tej krótkiej chwili dziecko zaczyna utrwalać sobie wzorzec świata poprzez kontakt z mamą. Jeśli wita się je z miłością, ono reaguje – jest spokojniejsze, mniej płacze, więcej śpi, ma dobre napięcie mięśniowe... A w przyszłości lepiej radzi sobie z emocjami, budowaniem więzi i funkcjonowaniem w świecie.

Oczywiście, jeśli z ważnego powodu matka i dziecko zostali rozdzieleni, nie oznacza to, że nie będzie między nimi więzi. Jednak będą musieli się tego nauczyć, podczas gdy po porodzie jest to naturalny proces fizjologiczny.

Czytaj: Badania noworodka: pierwsze badania niemowlaka po narodzinach

Mikrobiom skóry – czym jest i jak o niego dbać?

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza