Badania noworodka: jak wyglądają pierwsze badania po narodzinach

2021-11-05 9:58

Badania noworodka to pierwsze, ważne badanie w życiu każdego dziecka, wykonywane tuż po jego przyjściu na świat. Na czym polega ocena stanu zdrowia twojego nowo narodzonego dziecka? Położna wyjaśnia, jakie badania czekają niemowlę w pierwszych godzinach i pierwszych dniach życia.

Badania przesiewowe
Autor: thinkstockphotos.com Badanie serca u noworodka przeprowadza się w trakcie badań przesiewowych.

Twoje dziecko jest już na świecie! Możesz je wreszcie przytulić i nakarmić. Jednak w międzyczasie będziesz musiała oddać go na chwilę w ręce lekarzy, aby przeprowadzili badania noworodka, mogli go zważyć i zmierzyć. Sprawdź, na czym dokładnie polegają badania noworodka? Co oceniają specjaliści i po co w ogóle wykonuje się badania noworodka.

Spis treści

 1. Badania noworodka w pierwszych 2 godzinach
 2. Badania noworodka po kontakcie skóra do skóry
 3. Badania przesiewowe noworodka w pierwszych dobach życia
 4. Badania przesiewowe noworodków w kierunku chorób wrodzonych
 5. Badanie słuchu u noworodków
 6. Inne badania noworodków
Skala Apgar - ile punktów i za co dostaje noworodek?

Badania noworodka w pierwszych 2 godzinach

Tuż po porodzie naturalnym położna układa malucha twoją klatkę piersiową i tak rozpoczynacie kangurowanie, czyli kontakt skóra do skóry, który powinien trwać przynajmniej dwie godziny. W tym czasie przystawiamy malucha do swojej piersi, zaspokajając jego potrzebę bliskości oraz pozwalamy naszym emocjom wziąć górę, chyba to znacie prawda?

Obok emocji, karmienia, bliskości podczas tego kontaktu udaje się nam przeprowadzić szereg badań i co najważniejsze ocenić dobrostan malucha oraz mamy.

Pierwszą oceną, którą przeprowadzamy od razu po narodzinach dziecka już w pierwszej minucie jego życia jest ocena noworodka w skali Apgar – przeprowadzamy ją właśnie podczas kontaktu skóra do skóry i nie potrzebujemy do tego żadnych narzędzi. Jest to ocena subiektywna i punktacja zwykle różni się w zależności od położnej/lekarza, który dokonywał oceny, ale co oceniamy?

 • reakcje na bodźce,
 • napięcie mięśni,
 • wygląd skóry,
 • akcję serca,
 • oddech (krzyk).

Za każdy z wymienionych parametrów możemy dać 0/1/2 punkty. 10/10 punków oznacza bardzo dobry stan dziecka. Ocenę powtarzamy w trzeciej, piątej i dziesiątej minucie życia noworodka, a w razie konieczności powtarzamy badanie w kolejnych minutach.

Czytaj również: Jak wygląda noworodek po porodzie? To nie powinno cię dziwić w wyglądzie noworodka

Pierwsze godziny po porodzie - co się dzieje kilka godzin po urodzeniu dziecka?

Badania noworodka po kontakcie skóra do skóry

Po zakończeniu kangurowania (bądź podczas III okresu porodu, przy zaopatrywaniu ran po porodzie) osoba zajmująca się noworodkiem na sali porodowej waży malucha i dokonuje pomiaru długości ciemieniowo-siedzeniowej, obwodów głowy, klatki piersiowej i brzucha. Wszystkie te czynniki również mają wpływ na ocenę zdrowia nowo narodzonego dziecka. 

Pobyt na sali porodowej kończy się po dwóch godzinach od urodzenia dziecka. Wówczas pacjentka przewożona jest na oddział położniczy, gdzie wraz z noworodkiem pozostaje do wypisu ze szpitala. W ciągu 24h od porodu z pewnością odwiedzi Was neonatolog, który przeprowadzi pierwsze badanie noworodka, jeśli nie zostało ono wykonane wcześniej.

Badania przesiewowe noworodka w pierwszych dobach życia

W kolejnych dniach jednym z najważniejszych badań przeprowadzanych w szpitalu są badania przesiewowe noworodka. Badania przesiewowe wykonuje się u wszystkich nowo narodzonych dzieci. Badania te mają pokazać dzieci z ryzykiem groźnych chorób i wad wrodzonych. Dzięki temu wszystkie wymagające tego noworodki szybko otrzymają odpowiednią opiekę i leczenie.

Wczesne rozpoznanie sprawia, że choroba nie rozwinie się albo będzie przebiegała łagodniej. W ten sposób przeprowadza się badania na:

Badania przesiewowe noworodków w kierunku chorób wrodzonych

Takie badania przesiewowe noworodków wykonuje się z krwi, a dokładniej z krwi pobranej z piętki malucha. Umieszcza się je na specjalnej bibule i wysyła do laboratorium diagnostycznego. Krew jest pobierana zwykle w drugiej dobie po narodzinach. Mama przed badaniem dostaję wcześniej bibułę do wypełnienia swoimi danymi.

Nadzór nad badaniami sprawuje Instytut Matki i Dziecka w Warszawie. Rodzice, którzy opuszczą szpital wcześniej, otrzymują bibułę wraz ze specjalnym kodem i adresem laboratorium i muszą sami zadbać o pobranie dziecku krwi do badania.

Jeśli wynik jest nieprawidłowy bądź wątpliwy dostaniecie zawiadomienie o konieczności powtórnego pobrania krwi bądź konieczności konsultacji z lekarzem.

Fakt, że dziecko miało pobieraną krew do badań przesiewowych, można sprawdzić w książeczce zdrowia dziecka. Wkleja się tam etykietki z kodem identyfikacyjnym i datą pobrania krwi. Identyczne są wysyłane razem z próbkami do laboratorium.

Badanie słuchu u noworodków

Jednym z ostatnich omawianych w tym artykule badań jest przesiewowe badanie słuchu u noworodków. Program realizowany jest dzięki Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i jest największym profilaktycznym programem zdrowotnym w Polsce.

Jego podstawowym celem jest objęcie badaniem każdego nowo narodzonego dziecka pod kątem uszkodzenia słuchu oraz analiza czynników ryzyka predysponujących do wystąpienia uszkodzenia słuchu.

Jak takie badanie się wykonuje? Specjalista w zakresie badań słuchu wykonuje badanie przy łóżeczku malucha lub w cichym pomieszczeniu. Do zewnętrznej części ucha dziecka przymocowana zostaje niewielka i miękko zakończona słuchawka, z której emitowane są do ucha trzaski.

Gdy dźwięk dotrze do wewnętrznej części ucha, zazwyczaj tworzy się echo. Obserwując ekran komputera, prowadzący badanie sprawdza, w jaki sposób ucho dziecka reaguje na przesłany dźwięk.

Dziecko, którego wynik badania słuchu jest prawidłowy, otrzyma NIEBIESKI CERTYFIKAT, który zostanie wklejony do Książeczki Zdrowia Dziecka, którą również dostaniecie w szpitalu.

W przypadku nieprawidłowego wyniku, braku wykonanego badania bądź wystąpienia czynników ryzyka niedosłuchu, do Książeczki Zdrowia Dziecka zostanie wklejony ŻÓŁTY CERTYFIKAT, który po powtórnych badaniach i określeniu prawidłowego wyniku może zostać zamieniony na niebieski certyfikat.

Czytaj również: Jakie badania robi się dziecku do 6 miesiąca życia?

Kalendarz szczepień - jakie szczepienia są obowiązkowe

Inne badania noworodków

Kolejnym z przeprowadzanych w szpitalu w pierwszych dobach życia badań jest badanie pulsoksymetryczne. Na dłoni, następnie na stopie umieszczany jest specjalny czujnik (pulsoksymetr), który przez skórę mierzy poziom utlenowania krwi.

Badanie jest proste, niebolesne i co najważniejsze – pozwala nam wykryć niektóre poważne wady serca u noworodka, zanim jeszcze wystąpią pierwsze objawy.

Oczywiście Wasze maluchy mogą mieć wykonywane też inne badania profilaktyczne m.in. badania USG głowy, brzucha czy specjalistyczne badania krwi w zależności od historii chorób w rodzinie, innych nieprawidłowości, bądź po prostu w zależności od danego szpitala, który takie badania wykonuje wszystkim urodzonym tam noworodkom.