Katar u niemowlaka. Co na katar u noworodka?

2020-03-16 13:35
Katar u niemowlaka
Autor: Getty Images Katar dla niemowlaka jest szczególnie męczacy, ponieważ tak małe dziecko nie jest w stanie samodzielnie pozbyć się wydzieliny, ktora gromadzi się w jego nosku.

Katar u niemowlaka jest uciążliwy zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. Jakie są objawy kataru u noworodka? Jak go leczyć? Co podawać dziecku? Jaki lek na katar jest bezpieczny dla niemowlaka - krople, sól morska, inhalacje czy może maść? O to co robić, gdy niemowlę ma katar i jak go zwalczyć, zapytaliśmy pediatrę.

Katar u niemowlaka to częsta dolegliwość. Jest wyjątkowo zaraźliwą infekcją wirusową, która przenosi się drogą kropelkową. Katar nie ominie żadnego dziecka. Nawet, jeśli nie wpuścisz do domu żadnego zakatarzonego gościa, sama możesz przecież zarazić malca.

Katar u niemowlaka najczęściej przebiega bez gorączki, jednak pozostałe objawy kataru wystarczą, by niedoświadczeni rodzice wpadli w panikę. Dlatego warto zawczasu wiedzieć, jak postępować, gdy niemowlę ma katar. 

Problem w tym, że wokół kataru u niemowląt narosło wiele nieprawdziwych opinii. Które z nich są prawdziwe, a o których lepiej zapomnieć? Prezentujemy prawdy i mity na temat kataru u niemowlaka. Zobacz, jak postępować, by pozbyć się kataru. Jak zwalczyć katar u noworodka domowymi sposobami?

W artykule przeczytasz:

 1. Jakie są objawy kataru?
 2. Ile trwa katar u niemowlaka?
 3. Czy katar u niemowlaka można leczyć antybiotykami?
 4. Czy przewlekły katar u niemowlaka jest objawem alergii?
 5. Czy inhalacja na katar pomoże niemowlęciu?
 6. Jak zrobić inhalację w domu?
 7. Czy sól fizjologiczna i woda morska są dobre na katar niemowlaka?
 8. Czego używać do czyszczenia nosa niemowlaka?
 9. Jak oczyścić nos przy pomocy aspiratora do nosa?
 10. Czy zatkany nosek to powód do cieplejszego ubrania niemowlaka?
 11. Czy zakatarzone dziecko można karmić piersią?
 12. Czy można kąpać niemowlaka, gdy ma katar?
 13. Czy większa wilgotność powietrza to dobry sposób na katar?
 14. Czy niemowlaka z zatkanym nosem można układać na brzuszku?
 15. Czym dopajać niemowlaka, gdy ma katar?
Posłuchaj, jakie są jego objawy kataru u niemowlaka i jak go leczyć. To materiał z cyklu, dobrze posłuchać. Podcasty z poradami

Jakie są objawy kataru?

Niestety, gdy niemowlę ma katar, jego samopoczucie pogarsza się. Pierwszym objawem kataru jest zazwyczaj rozdrażnienie. Dziecko boli główka, może być niespokojne, odmawiać ssania piersi. Dopiero potem z nosa zaczyna ciec przezroczysta, gęsta wydzielina, która oznacza, że niemowlę dostało kataru.

Ile trwa katar u niemowlaka?

Katar u niemowlaka może wywołać bolesne zapalenie ucha  – jest tak, gdyż u niemowląt nos, gardło i ucho środkowe znajdują się bardzo blisko siebie. Wydzielina, nieusunięta w porę z noska, spływa do uszu, gdzie zasycha, tworząc pożywkę dla bakterii. Dlatego kataru u niemowląt nigdy nie należy bagatelizować, zwłaszcza gdy jest nasilony i towarzyszą mu jeszcze inne objawy. To zawsze jest powód, by iść z dzieckiem do lekarza.

Czytaj: Dlaczego katar trwa 7 dni?

Czy katar u niemowlaka można leczyć antybiotykami?

Kataru u niemowlaka nie leczy się antybiotykami. Zresztą kataru u dorosłych też to dotyczy. Antybiotyki leczą choroby bakteryjne, zaś katar jest wywoływany przez wirusy.

Sposób leczenia kataru u małych dzieci zawsze ustala pediatra. Może zalecić witaminy, które pomogą zwalczyć infekcję, oraz silniejsze leki, jeśli katar jest wyjątkowo dokuczliwy.

Sprawdź: Infekcje u dzieci – kalendarz dziecięcych infekcji wirusowych

Czy przewlekły katar u niemowlaka jest objawem alergii?

Przewlekły katar u niemowlaka może być jednym z objawów alergii, dlatego w takim przypadku warto skonsultować się z alergologiem.

Kichanie, sapka czy przezroczysta wydzielina sącząca się z noska niemowlaka mogą świadczyć o tym, że malec jest uczulony np. na roztocza kurzu domowego. Testy skórne mają jednak sens dopiero po skończeniu przez dziecko 3. roku życia.

Czytaj: Kolory kataru: co oznacza katar żółty, a co zielony?

Czy inhalacja na katar pomoże niemowlęciu?

Gdy niemowlak ma katar, możesz zrobić inhalację. Inhalacje udrażniają zatkany nosek, bo zmniejszają obrzęk błon śluzowych i ułatwiają odpływanie wydzieliny. 

Dobrze wiedzieć

Jak zrobić inhalację w domu?

Jeśli nie masz specjalnego inhalatora, wlej do płaskiego garnka z gorącą wodą napar z rumianku, szałwii czy olejek eteryczny polecony przez lekarza.

Potem posadź sobie dziecko na kolanach (jeśli nie potrafi jeszcze siedzieć samodzielnie, przytrzymaj je tak, by było wyprostowane) i podstaw mu pod nosek naczynie. Powinno być w takiej odległości, by unosząca się para nie oparzyła malca.

Preparaty do inhalacji można też rozpylać za pomocą nawilżacza powietrza, pod warunkiem że producent urządzenia dopuszcza taką możliwość (sprawdź w instrukcji).

Czy sól fizjologiczna i woda morska są dobre na katar niemowlaka?

Dobrym sposobem na katar u niemowlaka i czyszczenie nosa z wydzieliny jest aplikacja soli fizjologicznej lub morskiej wody w sprayu. 

Obie rozpuszczają gęsty katar, co udrażnia i oczyszcza nos niemowlaka i ułatwia oddychanie. W aptece można kupić sól w ampułkach, polecaną zwykle dla najmłodszych dzieci. Sposób aplikacji jest prosty. Z chusteczki higienicznej zrób kilka malutkich ruloników. Potem do każdej dziurki zatkanego nosa niemowlaka wlej dwie krople soli i wysusz ją przygotowanym uprzednio rulonikiem.

Inaczej aplikuje się niemowlakom morską wodę w sprayu. Jest ona zamknięta w próżniowym opakowaniu i rozpylana pod ciśnieniem. Taki preparat podczas jednej aplikacji wpuszcza się do każdej dziurki tylko raz.

Podczas zabiegu główka niemowlęcia powinna być wyżej niż reszta ciała, bo nadmiar wody spłynie do gardła – jeśli dziecko będzie leżeć, może się zadławić. Niezależnie od tego, którą metodę wybierzesz, pamiętaj, by zapuszczać preparat delikatnie, by dziecko pozwoliło na kolejne zapuszczenie soli.

Czytaj: Zakrztuszenie, zadławienie u niemowlęcia - co robić?

Czego używać do czyszczenia nosa niemowlaka?

Wydzieliny z noska nie wolno usuwać patyczkami do uszu. W ten sposób można bowiem uszkodzić delikatną błonę śluzową noska. Do czyszczenia nosa niemowlaka i usuwania wydzieliny służą specjalne aspiratory – takie aparaty można kupić w aptekach.

Warto sięgnąć po aspiratory podłączane do odkurzacza, które dzięki jednostajnej sile ssącej usuwają wydzielinę z głębszych partii noska, zapobiegając możliwości pojawienia się powikłań w postaci zapalenia uszu czy zapalenia płuc.

W komorze aspiratora znajduje się reduktor siły, który obniża moc ssąca odkurzacza do poziomu bezpiecznego nawet dla noworodków w pierwszych dniach życia.

Jak oczyścić nos przy pomocy aspiratora do nosa?

Należy pamiętać, aby nie wkładać końcówki aspiratora do noska dziecka, a jedynie przyłożyć do dziurki, jest to wystarczające, żeby skutecznie pozbyć się zalegającej wydzieliny. Aby właściwie przeprowadzić zabieg oczyszczania nosa przed aspiracją i po należy użyć fizjologicznego roztworu soli zgodnie z metodą 3 kroków.

 1. W pierwszym kroku solą fizjologiczną rozrzedzamy wydzielinę

 2. W drugim kroku odciągamy ją za pomocą aspiratora

 3. W trzecim kroku nawilżamy śluzówkę używając ponownie roztworu soli.

Dla noworodków do 1. roku życia wskazana jest sól w ampułkach, która jest delikatniejsza dla małego noska i lepiej penetruje nosek. Jeśli dziecko ma powyżej 1. roku po odciąganiu wydzieliny zamiast soli możesz użyć specjalnej maści nawilżającej do nosa.

Ważne aby był to produkt przeznaczony nie tylko za zewnątrz ale i wewnątrz nosa np. Katarek nawilżająca maść do nosa z prebiotykiem. Maści używaj także zapobiegawczo już na początku infekcji. Unikniesz w ten sposób pojawiających się w trakcie kataru otarć, zaczerwienień, strupków czy suchości błony śluzowej. Prebiotyk zawarty w maści wspomaga odbudowę naturalnej mikroflory nosa, skracając czas trwania infekcji.

Czy można wychodzić z zakatarzonym niemowlęciem na spacer?

Gdy niemowlę ma katar, wolno wychodzić z nim na dwór. Zakatarzone dziecko (pod warunkiem, że nie ma gorączki) na spacerze lepiej się poczuje – chłodne powietrze obkurcza błonę śluzową zatkanego noska, a więc niemowlakowi lżej się oddycha.

Ważne jednak, by na dworze była w miarę ładna, bezwietrzna pogoda i by nie padało.

Czy zatkany nosek to powód do cieplejszego ubrania niemowlaka?

Katar u niemowlaka nie jest powodem, by ubrać dziecko cieplej. Nawet podczas infekcji trzeba ubierać niemowlaka stosownie do pogody – nie za ciepło, gdyż przegrzewanie malucha osłabia jego układ odpornościowy.

By sprawdzić, czy dziecku nie jest za ciepło ani za zimno, nie dotykaj jego dłoni czy nóżek (to, że są chłodne, jest zupełnie normalne), lecz przyłóż rękę do jego karku. Jeśli będzie chłodny, załóż niemowlakowi dodatkowe ubranko lub okryj go kocem, jeśli spocony – rozbierz go.

Czytaj: W co ubierać niemowlę do snu?

Czy zakatarzone dziecko można karmić piersią?

Zakatarzone dziecko można karmić piersią. Nie ma powodu, by katar u niemowlaka był przeszkodą w karmieniu piersią. W mleku mamy znajdują się przeciwciała, które pomogą niemowlakowi szybciej zwalczyć przeziębienie.

Niemowlę, zwłaszcza jeśli ma temperaturę, należy przystawiać do piersi częściej - po to, by mogło się napić (na początku karmienia mleko jest rzadsze, dzięki czemu zaspokaja pragnienie).

Tuż przed karmieniem trzeba oczyścić dziecku zatkany nosek z zalegającej w nim wydzieliny. Inaczej niemowlę może mieć kłopoty ze ssaniem, gdyż nie da się ssać piersi, jednocześnie odychając przez usta. Jeśli dziecko zdecydowanie odmawia ssania piersi, odciągaj pokarm i podawaj mu go łyżeczką.

Czytaj: Ile powinien jeść noworodek. Jak często karmić niemowlaka?

Czy można kąpać niemowlaka, gdy ma katar?

Kichającego i przeziębionego niemowlaka, który ma katar, nie wolno kąpać. Jeśli niemowlę nie ma wysokiej temperatury, nie ma żadnych przeciwwskazań, aby nie kąpać dziecka. W łazience podczas kąpieli panuje bowiem wilgoć, która rozrzedza wydzielinę w nosku, dzięki czemu łatwiej ją usunąć. Kąpiel niemowlaka nie powinna trwać jednak dłużej niż pięć, dziesięć minut, a w łazience powinno być ciepło.

Czy większa wilgotność powietrza to dobry sposób na katar?

W pokoju, w którym przebywa niemowlę, które ma katar, trzeba nawilżać powietrze. Zbyt suche powietrze w pokoju niemowlaka wysusza śluzówki w nosku i gardle dziecka, co może nasilać dolegliwości.

Powietrze możesz nawilżać na kilka sposobów. Najłatwiej położyć na grzejniku wilgotny ręcznik bądź ustawić tuż przy nim miskę z wodą.

Skuteczniejszy będzie jednak specjalny nawilżacz powietrza. Takie urządzenia można kupić w sklepie z artykułami gospodarstwa domowego. Tańsze nawilżacze mają ograniczony zasięg, dlatego przed zakupem zmierz pokój, w którym zamierzasz go ustawić.

Czy niemowlaka z zatkanym nosem można układać na brzuszku?

Na katar u niemowlaka i na zatkany nosek dobrze robi układanie dziecka na brzuchu. 

Nie zlikwiduje to kataru, ale w tej pozycji wydzielina łatwiej spływa z zatkanego noska. Na brzuszku układaj niemowlę, kiedy nie śpi. Pamiętaj jednak, że niemowlaka nie można zostawiać w tej pozycji bez opieki!

Czym dopajać niemowlaka, gdy ma katar?

Gdy zakatarzone niemowlę jest karmione mieszanką, trzeba je dopajać. 

Niemowlęta karmione sztucznie trzeba dopajać nawet wtedy, gdy są zdrowe. Dziecku najlepiej jest podawać do picia wodę źródlaną, przeznaczoną dla niemowląt (większość ze sprzedawanych w sklepach wód trzeba przegotować).

Starszym niemowlętom można dawać do picia soki owocowe, dostosowane do wieku (są one słodkie, dlatego dziecko nie powinno ich wypijać więcej niż 150 ml dziennie).

Czytaj: Laktator elektryczny czy ręczny? TOP 5 laktatorów polecanych przez mamy. RANKING 2020

Kup e-poradnik
Kalendarz rozwoju dziecka

Autor: Wiemiwybieram.pl

Z poradnika dowiesz się:

 • co potrafi zrobić dziecko w kolejnych miesiącach życia
 • kiedy zaczyna samo siadać, raczkować, chodzić
 • jak rodzice mogą wspierać malucha w rozwoju
 • jakie zachowania dziecka są niepokojące i wymagają konsultacji ze specjalistą
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Nowy numer magazynu Dziecko Zakupy i My już w sprzedaży! A w nim ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży a także inspiracje i porady dla całej rodziny! 164 strony za 4,99 zł.

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE
refleks szachisty
|

Myślę, że po 2 latach katar już przeszedł i te odpowiedzi niewiele pomogą...