Ile pieluch zużyje dziecko przez pierwsze 3 miesiące? Policzyliśmy to dla ciebie

2022-12-28 11:13

Jeśli właśnie oczekujesz dziecka, na pewno zastanawiasz się też nad kosztami utrzymania noworodka. To normalne: w dzisiejszych czasach trzeba dobrze przygotować rodzinny budżet na pojawienie się nowego członka rodziny. Podpowiadamy, ile pieluch zużyje niemowlę w pierwszych 3 miesiącach życia.

mama zmieniająca pieluchę noworodkowi
Autor: Getty images Ile pieluch potrzebujesz dla dziecka w pierwszych 3 miesiącach jego życia? Odpowiedź może cię zaskoczyć

Gdy oczekujesz dziecka, lista spraw do załatwienia wydaje się nie mieć końca. Nic dziwnego, że starasz się oszacować koszty wyprawki dla noworodka i wydatków związanych z pojawieniem się maleństwa.

Najwięcej pieniędzy pochłaniają sprzęty, takie jak wózek czy fotelik samochodowy, ale również mleko modyfikowane, jeśli nie karmisz piersią i oczywiście pieluchy. Ale ile to będzie kosztowało? Podpowiadamy, ile pieluch w pierwszych trzech miesiącach życia zużyje twoje dziecko.

Ile pieluch jednorazowych potrzebuje niemowlę?

Noworodek wypróżnia się często, ponieważ jego żołądek jest maleńki, a pokarm, który spożywa malec, łatwo się trawi.

Oblicza się, że w pierwszym miesiącu życia potrzebuje więc od 10 do 12 pieluch jednorazowych dziennie. Oznacza to od 300 do 360 pieluch w miesiącu. Po tym czasie liczba wypróżnień maleje, ale nadal maluszek potrzebuje 8 do 10 pieluch dziennie czyli ok. 240-300. Jeśli zsumujemy te liczby otrzymamy wynik: w pierwszych trzech miesiącach życia niemowlę zużyje około 780-960 pieluszek.

Przewijanie dziewczynki

Warto pamiętać

Chociaż badania USG pomagają oszacować wagę dziecka, to jednak czasem trudno trafić w prawidłowy rozmiar pieluchy. Zdarza się też, że konkretna marka pieluch nie pasuje mamie lub uczula maluszka, dlatego przed porodem nie warto gromadzić zbyt wielkiego zapasu pieluch.

Kup kilka paczek jednorazówek dla noworodków z różnych firm i sprawdź, które są dla was najlepsze i najwygodniejsze. Potem dopiero możesz zrobić wiesze zapasy, ale też niezbyt duże – pamiętaj bowiem że dziecko bardzo szybko rośnie i może się okazać, że po tygodniu lub dwóch będziesz musiała zmienić rozmiar pieluch na większe.

Czytaj również: Przewijanie dziecka: 3 rzeczy, o których musisz pamiętać

Zmiana pieluchy w miejscu publicznym - jak to zrobić dyskretnie i sprawnie

Ile pieluch wielorazowych potrzebuje noworodek?

Pieluchy jednorazowe to wielka wygoda, ale i duży koszt. I niestety, poważny problem ekologiczny. Szacuje się, że co roku na wysypiska śmieci w Stanach Zjednoczonych trafia 20 miliardów jednorazowych pieluch, co daje 3,5 miliona ton odpadów. W Polsce jest tak samo, choć oczywiście liczby te - ze względu na różnice w liczbie ludności - są mniejsze. 

Nie zmienia to faktu, że wielu rodziców w trosce o planetę przerzuca się na pieluchy wielorazowe. Ile takich pieluch materiałowych potrzebujesz dla noworodka?

Mamy, które mają doświadczenie w korzystaniu z pieluch wielorazowych twierdzą, że noworodek potrzebuje 10-15 zmian pieluch dziennie. To, ile pieluch kupisz, zależy od tego, jak często zamierzasz robić pranie i czy będziesz stosować je cały czas czy np. tylko w dzień.

Jeśli stawiasz wyłącznie na pieluchy wielorazowe, powinnaś mieć w domu około 27-30 pieluch materiałowych dla noworodków lub co najmniej osiem otulaczy i dwadzieścia cztery wkłady, jeśli stosujesz pieluchy dwuelementowe (zazwyczaj otulacz możesz użyć 2 lub 3 razy).

Im dziecko starsze, tym mniej pieluch będziesz potrzebowało. W drugim i trzecim miesiącu życia niemowlę będzie potrzebować ok. 21-24 pieluch wielorazowych.

Ile pieluch potrzebujesz?

niemowlę 0-3 miesiące pranie codzienne pranie co 2 dni pranie co 3 dni
liczba pieluch 12-15 20-24 24-36
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza