Pieluszki dla noworodka - przeczytaj, zanim kupisz

2016-09-07 11:01

Pieluszki dla noworodka muszą być nie tylko chłonne i praktyczne, ale i mięciutkie oraz wygodne dla maluszka. Noworodek jest wrażliwy na wszystkie bodźce, z którymi dotąd nie miał styczności w bezpiecznym brzuchu mamy. Także bodźce dotykowe, dlatego pieluszki dla noworodka muszą spełniać wiele wymagań.

Pieluszki dla noworodka - przeczytaj, zanim kupisz
Autor: Getty images Pieluszki dla noworodka - przeczytaj, zanim kupisz

Najważniejsza dla noworodka jest obecność mamy, jej ciepło i bicie serca. Ale nie można zapominać o innych elementach, które sprawia, że dziecko poczuje się bezpiecznie i dobrze na tym świecie, pełnym światła, chłodu, nieznanych dźwięków i faktur.

Dlatego warto zadbać o to, aby maleństwu było jak najwygodniej, by jego ubranka i uciskały jego delikatnego ciałka, a pieluszki dla noworodka były miękkie i nie powodowały odparzeń.

Spis treści

  1. Jednorazowe czy wielorazowe?
  2. Jakie powinny być pieluszki dla noworodka?
Skala Apgar - ile punktów i za co dostaje noworodek?

Jednorazowe czy wielorazowe?

Ciężkie to były czasy, kiedy nasze mamy i babcie na okrągło: prały, suszyły i prasowały. Pieluchy tetrowe oczywiście. Ten czas, poświęcony na pranie, my dzisiaj możemy dać swoim dzieciom. Wszystko dzięki dostępowi do pieluszek jednorazowych.

Jeszcze parę lat temu część mam bała się z nich korzystać, bo wywoływały uczulenie, jednak dziś nowoczesne materiały są antyalergiczne i bezpieczne dla delikatnej skóry maluszka. Niestety, jednorazówki zaśmiecają planetę, dlatego wielu rodziców stawia na pieluchy wielorazowe. To rozwiązanie jest jednak mniej wygodne, choć ma wielu zwolenników.

Jakie powinny być pieluszki dla noworodka?

  • Dobra pielucha jednorazowa powinna mieć pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka.
  • Musi mieć odpowiedni rozmiar. Nowo narodzone dzieci mają zwykle wagę ok. 2-5 kilogramów. Pieluszki takie są różnie oznaczane przez producentów - 0 lub 1. Charakterystyczne dla pieluszek przeznaczonych dla noworodków jest wycięcie na pępek: przyspiesza odpadnięcie kikuta pępowinowego, zapobiega zakażeniom.
  • Dobre pieluszki – warto sprawdzić to przy zakupie – powinny być mięciutkie w dotyku, szczególnie w miejscach bezpośrednio stykających się ze skórą dziecka. Wszelkie rzepy, rozciągające się boczki, falbanki wokół nóżek – powinny być delikatne i służyć wygodzie maluszka.
  • Muszą być też chłonne. Nowoczesne pieluchy, mimo niewielkiego rozmiaru zawierają bardzo chłonny wkład. A także - co istotne szczególnie dla naszych nadwrażliwych noworodków – wilgoć wchłaniana jest głęboko i dziecko nie ma kontaktu z mokrą powierzchnią pieluchy. Mają także niezwykle praktyczną funkcję wchłaniania luźnego stolca.
  • Pieluszka dla noworodka powinna zmniejszać ryzyko odparzeń. Musi być wykonana z przewiewnych materiałów, co sprawia, że zmieniane odpowiednio często gwarantują zdrowie skóry – bez podrażnień i odparzeń. Jeśli się zagapimy i do zmiany nie przynagli nas płacz dziecka, przypomni o niej identyfikator wilgotności.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza