Sposoby na ciemieniuchę u niemowląt: przyczyny, objawy i leczenie ciemieniuchy

2020-07-10 13:11 Katarzyna Hubicz, konsultacja: dr Ewa Wieczorek, pediatra neonatolog
Ciemieniucha
Autor: _photos.com|photos.com Ciemieniucha pojawia się na główce dziecka na skutek niedojrzałości gruczołów łojowych.

Ciemieniucha to żółte łuski, które pojawiają się na na głowie niemowlaka najczęściej w kilka dni po urodzeniu. Na szczęście, ciemieniucha nie jest powodem do niepokoju, bo łuski nie swędzą ani nie bolą, choć są nieestetyczne. Oto sposoby na ciemieniuchę u niemowląt, które pozwolą się jej pozbyć.

Ciemieniucha nie wpływa na zdrowie dziecka, ale jest nieestetyczna i utrudnia skórze prawidłowe funkcjonowanie. Dlatego warto znać sposoby na ciemieniuchę, które pozwalają się jej pozbyć szybko i bezboleśnie. Zobacz, jakie są przyczyny i objawy występowania ciemieniuchy i jak usunąć ciemieniuchę z główki niemowlęcia.

Spis treści

  1. Przyczyny ciemieniuchy u niemowlęcia
  2. Usuwanie ciemieniucha wymaga czasu
  3. Ciemieniucha - kiedy wymaga leczenia?
  4. Sposoby na ciemieniuchę
  5. Tego nie rób!

Przyczyny ciemieniuchy u niemowlęcia

Ciemieniucha to efekt nadmiernego działania gruczołów łojowych, znajdujących się na skórze dziecka. Hormony mamy, które przez pewien czas po porodzie krążą jeszcze w organizmie noworodka, sprawiają, że gruczoły pracują zbyt intensywnie, często powodując łojotokowe zapalenie skóry.

Łój, wydzielany przez nie w nadmiarze, zasycha na główce dziecka i łącząc się ze złuszczonymi komórkami naskórka, tworzy na niej ciemnożółte plamy o różnym stopniu nasilenia.

Usuwanie ciemieniucha wymaga czasu

Ciemieniucha mija zwykle około 3. miesiąca życia malca, gdyż wówczas normuje się praca gruczołów łojowych (choć w sporadycznych przypadkach utrzymuje się nawet do drugich urodzin). Nie znaczy to jednak, że możesz darować sobie staranną pielęgnację główki dziecka, bo łuski, które już się pojawiły, trzeba usunąć.

Skorupa na głowie utrudnia skórze oddychanie, a w późniejszym wieku może być przyczyną kłopotów z włosami. Walcząc z ciemieniuchą, musisz uzbroić się w cierpliwość – kuracja trwa od tygodnia do dwóch, a zabiegi trzeba powtarzać codziennie. Zdarza się, że ciemieniucha powraca i leczenie trzeba zacząć od początku.

Ciemieniucha - kiedy wymaga leczenia?

Jeśli czujesz, że ten problem cię przerasta, idź do dermatologa. Lekarz może przepisać specjalną maść do smarowania skóry dziecka i szampon zapobiegający powstawaniu łusek. Do pediatry na pewno musisz pójść wtedy, gdy strupki nie znikają mimo długotrwałej, odpowiedniej pielęgnacji, skóra jest mocno zaczerwieniona albo ciemieniucha pojawiła się poza skórą głowy (np. na szyi, za uszami, pod pachami). Takie objawy mogą świadczyć o alergii lub atopowym zapaleniu skóry i wymagają odpowiedniego leczenia.

Czytaj: Alergia u dziecka – co warto wiedzieć o ryzyku wystąpienia alergii u dziecka?

Ciemieniucha na brwiach - czy możliwe jest występowanie ciemieniuchy poza główką?

Dobrze wiedzieć

Ciemieniucha nie lubi czapeczki

Rozwojowi ciemieniuchy sprzyja pot, dlatego czapeczka dziecka powinna być przewiewna, ze 100-proc. bawełny i najlepiej biała, bo barwniki mogą podrażniać skórę. W zamkniętych pomieszczeniach (np. w sklepie) trzeba ją zdejmować, by główka się nie spociła. Nie ma też potrzeby zakładania czapeczki w domu.

Sposoby na ciemieniuchę

  • Jeśli łusek jest niewiele, na kwadrans przed kąpielą nasmaruj je oliwką dla niemowląt, przykryj watą nasączoną oliwką, nałóż cienką czapeczkę i poczekaj, aż zmiękną. Następnie miękką szczoteczką wyczesz z włosków te łuski, które odwarstwiły się pod wpływem oliwki, i umyj głowę dziecka delikatnym szamponem. W żadnym wypadku nie używaj szamponów przeciwłupieżowych. Myjąc maluchowi głowę, nie trzyj skóry zbyt mocno, by jej nie podrażnić.
  • Jeśli ciemieniucha jest bardzo nasilona, zamiast zwykłej oliwki lepiej zastosuj specjalny krem (np. Stelaker, Mustela) albo olejek (np. Olejuszka, Skarb Matki). Takie preparaty zawierają wyciągi z roślin (np. z liści brzozy czy kwiatu lipy), które powstrzymują nadmierne wydzielanie łoju, oraz substancje natłuszczające, przyspieszające odwarstwianie się łusek. Najlepiej nakładać je na noc, a następnego dnia rano umyć główkę i wyczesać łuski miękką szczoteczką.
  • Przy silnej ciemieniusze do mycia głowy możesz używać (na zmianę z delikatnym szamponem, np. Klorane Bébé) namoczonych w ciepłej wodzie otrąb pszennych albo płatków owsianych, które zmiękczają łuski i działają łagodząco na skórę dziecka.

Tego nie rób!

  • Nie zdrapuj ciemieniuchy, bo w ten sposób łatwo uszkodzić delikatną skórę dziecka, a gdy powstaną na niej ranki, nietrudno o infekcję.
  • Skórę na głowie delikatnie wyczesuj, zaś z uszu i brwi - tylko zmyć, bez tarcia i szorowania!

Czytaj: Łuszcząca się skóra u niemowlaka. Przyczyny, objawy, pielęgnacja

Pielęgnacja noworodka. 25 pytań o pielęgnację dziecka, które zadaje każda mama

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Nowy numer magazynu Dziecko Zakupy i My już w sprzedaży! A w nim ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży a także inspiracje i porady dla całej rodziny! 164 strony za 4,99 zł.

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE