Co potrafi 10-miesięczne dziecko? W jaki sposób stymulować jego rozwój?

10 miesieczne niemowle
Autor: _photos.com

Zastanawiasz się co potrafi twoje 10-miesięczne dziecko? Ważne, aby w odpowiedni sposób stymulowac jego rozwój. Pamiętaj tylko, by nie porównywać umiejętności twojego dziecka z innymi dziećmi. Każde niemowlę rozwija się w swoim tempie.

W okolicach 10-12 miesiąca życia, dziecko jest gotowe, aby próbować jeść samodzielnie rączką. Możesz teraz rozwijać jego zmysł smaku, precyzję ruchów i koordynację ruchowo-wzrokową, podając mu chrupki kukurydziane, ugotowaną do miękkości marchewkę, różyczkę brokułu, miękkiego banana lub gruszkę. To nic, że część menu wyląduje na podłodze. Ujmując żartobliwie: nauka wymaga poświęceń. Nie denerwuj się też, że podaną do rączki zabawkę dziecko raz po raz upuszcza na podłogę. To kolejny etap rozwoju, sposób na poznawanie świata, a nie złośliwość. Poddaj się tej zabawie, a rozbudzisz w dziecku zapał badacza.

>> Kalendarz rozwoju dziecka - sprawdż pozostałe etapy rozwoju niemowlaka!

Jakie zabawki dla 10-miesięcznego dziecka? Zabawy stymulujące rozwój

Doskonale w stymulującej rozwój zabawie sprawdza się miękka materiałowa piłeczka. Tocz ją po podłodze do malca. Możesz też porozrzucać wokół dziecka niezbyt mocno nadmuchane baloniki (gdy wrzucisz w nie przed nadmuchaniem trochę grochu, zabawa będzie jeszcze lepsza). Gdy piłeczka się poturla lub ucieknie balonik, siedzący malec może zechce za nimi podążać i zacznie pełzać lub raczkować. Układaj zabawki w niewielkiej odległości od maluszka. To go zachęci do prób przemieszczania się. Narzędzia do zabawy stymulującej słuch i koordynację ruchowo-wzrokową dziecka znajdziesz w swojej kuchni. To oczywiście garnki, pokrywki i drewniane łyżki. Pozwól 10-miesięcznemu dziecku się nimi pobawić, uderzać łyżką o garnek, pokrywką o pokrywkę, a zobaczysz, ile frajdy mu to sprawia. Zbuduj wieżę z klocków sześcianów lub ułóż wieżę z plastikowych dziecięcych garnuszków i pozwól maluchowi ją burzyć. Zobaczy wtedy, że jego działania przynoszą pewne skutki. Mów przy tym: „była wieża, nie ma wieży”. Weź grzechotkę lub małą piłeczkę, pokaż ją dziecku i schowaj pod kocyk, a następnie zapytaj: „gdzie jest piłeczka?”. Pozwól mu ją znaleźć, a gdy się to uda, bij brawo.

10-miesięczne dziecko: nauka raczkowania i chodzenie

Aby malec nauczył się raczkować, stawać, a później chodzić, potrzebuje swobody ruchów i doświadczania przeciążeń, upadków, niepowodzeń. Tylko dzięki nieustannym próbom, z których wiele kończy się porażką, zdobędzie i udoskonali swoje umiejętności. Dlatego nie przesadzaj z pomaganiem dziecku. Zadbaj o jego bezpieczeństwo, ale nie podtrzymuj go, nie pomagaj stawać czy chodzić. Pamiętaj, że buty utrudniają chodzenie, stawanie i raczkowanie. W butach nie jest możliwe doświadczanie naturalnych obciążeń stóp, kręgosłupa, przenoszenia ciężaru ciała; obute stópki nie będą też dobrze wyczuwały podłoża. Aby malec mógł chodzić, musi czuć pracę swoich stóp. Nic więc dziwnego, że początkowo dziwnie wykrzywia, skręca i koślawi nogi. To naturalne, pozwól mu na to.

>> Zobacz także, dlaczego warto pozwolić dziecku na rozwój we własnym tempie?

Ucz 10-miesięczne dziecko prostych dźwięków i zachęcaj go do ich powtarzania. Pytaj, jak robi piesek („hau-hau”), kotek („miau-miau”), auto („brum-brum”), krowa („muuuu”), kura („ko-ko-ko”), kogut („kukuryku”) i konik („ihahaa”). Oglądajcie wspólnie książeczki dla najmłodszych – nazywaj to, co widzisz, pojedynczymi wyrazami (to dom, tam płot, to kwiatek). Prostymi zdaniami opisuj, co się dzieje na rysunku. Pozwól dziecku wskazać elementy ilustracji i nazywaj je, chwaląc malca. Doskonale wpływają na rozwój dziecka także zabawy w kąpieli. Pozwól dziecku chlapać, wlewać wodę do foremek, wylewać ją, zatapiać różne zabawki. W sklepach są specjalne zestawy do zabawy w kąpieli, np. wodny młyn.

Polecam wideo: jakie są odpowiednie książki dla dzieci?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE