Co potrafi 10-miesięczne dziecko? W jaki sposób stymulować jego rozwój?

2013-07-26 16:06 Anna Jaworska, lekarz rodzinny
10 miesieczne niemowle
Autor: _photos.com

Zastanawiasz się co potrafi twoje 10-miesięczne dziecko? Ważne, aby w odpowiedni sposób stymulowac jego rozwój. Pamiętaj tylko, by nie porównywać umiejętności twojego dziecka z innymi dziećmi. Każde niemowlę rozwija się w swoim tempie.

W okolicach 10-12 miesiąca życia, dziecko jest gotowe, aby próbować jeść samodzielnie rączką. Możesz teraz rozwijać jego zmysł smaku, precyzję ruchów i koordynację ruchowo-wzrokową, podając mu chrupki kukurydziane, ugotowaną do miękkości marchewkę, różyczkę brokułu, miękkiego banana lub gruszkę. To nic, że część menu wyląduje na podłodze. Ujmując żartobliwie: nauka wymaga poświęceń. Nie denerwuj się też, że podaną do rączki zabawkę dziecko raz po raz upuszcza na podłogę. To kolejny etap rozwoju, sposób na poznawanie świata, a nie złośliwość. Poddaj się tej zabawie, a rozbudzisz w dziecku zapał badacza.

>> Kalendarz rozwoju dziecka - sprawdż pozostałe etapy rozwoju niemowlaka!

Jakie zabawki dla 10-miesięcznego dziecka? Zabawy stymulujące rozwój

Doskonale w stymulującej rozwój zabawie sprawdza się miękka materiałowa piłeczka. Tocz ją po podłodze do malca. Możesz też porozrzucać wokół dziecka niezbyt mocno nadmuchane baloniki (gdy wrzucisz w nie przed nadmuchaniem trochę grochu, zabawa będzie jeszcze lepsza). Gdy piłeczka się poturla lub ucieknie balonik, siedzący malec może zechce za nimi podążać i zacznie pełzać lub raczkować. Układaj zabawki w niewielkiej odległości od maluszka. To go zachęci do prób przemieszczania się. Narzędzia do zabawy stymulującej słuch i koordynację ruchowo-wzrokową dziecka znajdziesz w swojej kuchni. To oczywiście garnki, pokrywki i drewniane łyżki. Pozwól 10-miesięcznemu dziecku się nimi pobawić, uderzać łyżką o garnek, pokrywką o pokrywkę, a zobaczysz, ile frajdy mu to sprawia. Zbuduj wieżę z klocków sześcianów lub ułóż wieżę z plastikowych dziecięcych garnuszków i pozwól maluchowi ją burzyć. Zobaczy wtedy, że jego działania przynoszą pewne skutki. Mów przy tym: „była wieża, nie ma wieży”. Weź grzechotkę lub małą piłeczkę, pokaż ją dziecku i schowaj pod kocyk, a następnie zapytaj: „gdzie jest piłeczka?”. Pozwól mu ją znaleźć, a gdy się to uda, bij brawo.

10-miesięczne dziecko: nauka raczkowania i chodzenie

Aby malec nauczył się raczkować, stawać, a później chodzić, potrzebuje swobody ruchów i doświadczania przeciążeń, upadków, niepowodzeń. Tylko dzięki nieustannym próbom, z których wiele kończy się porażką, zdobędzie i udoskonali swoje umiejętności. Dlatego nie przesadzaj z pomaganiem dziecku. Zadbaj o jego bezpieczeństwo, ale nie podtrzymuj go, nie pomagaj stawać czy chodzić. Pamiętaj, że buty utrudniają chodzenie, stawanie i raczkowanie. W butach nie jest możliwe doświadczanie naturalnych obciążeń stóp, kręgosłupa, przenoszenia ciężaru ciała; obute stópki nie będą też dobrze wyczuwały podłoża. Aby malec mógł chodzić, musi czuć pracę swoich stóp. Nic więc dziwnego, że początkowo dziwnie wykrzywia, skręca i koślawi nogi. To naturalne, pozwól mu na to.

>> Zobacz także, dlaczego warto pozwolić dziecku na rozwój we własnym tempie?

Ucz 10-miesięczne dziecko prostych dźwięków i zachęcaj go do ich powtarzania. Pytaj, jak robi piesek („hau-hau”), kotek („miau-miau”), auto („brum-brum”), krowa („muuuu”), kura („ko-ko-ko”), kogut („kukuryku”) i konik („ihahaa”). Oglądajcie wspólnie książeczki dla najmłodszych – nazywaj to, co widzisz, pojedynczymi wyrazami (to dom, tam płot, to kwiatek). Prostymi zdaniami opisuj, co się dzieje na rysunku. Pozwól dziecku wskazać elementy ilustracji i nazywaj je, chwaląc malca. Doskonale wpływają na rozwój dziecka także zabawy w kąpieli. Pozwól dziecku chlapać, wlewać wodę do foremek, wylewać ją, zatapiać różne zabawki. W sklepach są specjalne zestawy do zabawy w kąpieli, np. wodny młyn.

Polecam wideo: jakie są odpowiednie książki dla dzieci?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE