Jęczenie, marudzenie - te zachowania maluchów ciężko znieść. Dlaczego są tak dołujące?

2022-04-14 12:55

Większość niemowląt i małych dzieci marudzi. Mruczą, krzywią się, pojękują, płaczą bez uronienia ani jednej łzy. Nie ma chyba mamy, która choć od czasu do czasu nie czułaby się przez to zdołowana, podenerwowana i zdemotywowana. Dlaczego tak się dzieje?

marudne niemowlę
Autor: Getty Images Dlaczego tak ciężko jest znieść niemowlęce marudzenie?

Okres niemowlęcy dziecka i wczesne dzieciństwo, to dla mam wyjątkowo wymagający okres. Dzieciom trzeba poświęcać całe mnóstwo czasu - karmić, usypiać, zmieniać pieluchy, a od późniejszych miesięcy niemowlęctwa, także zapewniać rozrywki, gdy są znudzone. To wykańcza nie tylko fizycznie, ale często też emocjonalnie.

Zwłaszcza, że niemowlęta, ponieważ nie potrafią mówić, każdy, nawet najmniejszy dyskomfort komunikują płaczem, jęczeniem, marudzeniem. To trudne do zniesienia, zwłaszcza, że my, matki, dwoimy się i troimy, by zapewnić im wszystko, czego mogą chcieć. Czasami mimo to, nie możemy odkryć, dlaczego nasze niemowlę jest "nieszczęśliwe". Oprócz trudności komunikacyjnych, niemowlęta mają także skoki rozwojowe i wzrostowe, w których mogą być bardziej drażliwe. 

Przeczytaj też: Niemowlę marudzi, a ty nie znasz przyczyny? Te konkretne tygodnie musi przetrwać każdy rodzic

Spis treści

  1. Dlaczego marudzenie maluszka jest dołujące i frustrujące?
  2. Boisz się o zdrowie dziecka
  3. Chciałabyś, aby maluch był szczęśliwy
  4. Czujesz się niedoceniona
  5. Jesteś przestymulowana
Myślisz, że to bunt trzylatka? Tak maluch prosi o okazanie mu miłości

Dlaczego marudzenie maluszka jest dołujące i frustrujące?

Tak częste jęczenie bywa frustrujące dla mam, a przez te negatywne uczucia, czujemy się "złymi rodzicami". Nie warto zadręczać się wyrzutami sumienia. Ten okres w waszym życiu minie. Oprócz zapewnienia maluszkowi wszystkiego co istotne dla jego zdrowia i bezpieczeństwa, warto uświadomić sobie, dlaczego irytujemy się dziecięcym marudzeniem.

Przeczytaj: Język niemowlaka istnieje? Co chce powiedzieć niemowlę przez "ne", "ou", "erch"?

Wbrew pozorom, to objaw troski o jego dobro. Nie ma sensu się karać, za to, że czujemy się niekiedy podenerwowane przebywaniem z własnym dzieckiem. Trzeba po prostu przeczekać ten okres w jego rozwoju, kochać dziecko z całego serca, ale i mieć wyrozumiałość dla samej siebie.

Boisz się o zdrowie dziecka

Dorosły człowiek, nawet gdy coś go bardzo boli, zazwyczaj nie płacze, ani nie pojękuje, chyba, że jest w ciężkim, wymagającym hospitalizacji stanie. Właśnie dlatego, nam, matkom, marudzenie wydaje się tak niepokojące. Podświadomie boimy się, że dziecku coś dolega. A niepokoje jeszcze mocniej osłabiają nastrój.

Dowiedz się: Twój maluch płacze i nie wiesz dlaczego? Patrząc na jego oczy, rozpoznasz trzy najczęstsze przyczyny

Zazwyczaj jednak jęczenie niemowląt nie jest spowodowane niczym poważnym, nawet jeśli bólem, to bardziej dyskomfortem od wychodzenia zębów czy rośnięcia. Dzieci są wtedy bardziej rozdrażnione. Jeśli problem nie przedłuża się, nie trzeba panikować. Z większymi wątpliwościami jednak, lepiej zgłosić się do lekarza.

Chciałabyś, aby maluch był szczęśliwy

Dziecko jest marudne i jęczące, a gdy z pracy przyjdzie tata lub odwiedzi was babcia - nagle przestaje i robi się małym "słodziuchem"? To bardzo częste i wbrew temu, co możesz odczuwać, jest dla ciebie komplementem. Psychologowie twierdzą, że dzieci najbardziej nieznośne są przy mamach, bo to z nimi czują się komfortowo i bezpieczne, więc nic nie muszą "udawać". 

Sprawdź: Najedzone czy głodne? Zwróć uwagę na rączki niemowlaka

Jeśli więc wiesz, że dziecko ma zmienioną pieluchę, jest najedzone i nic mu nie doskwiera, a ty bawisz się z nim i dalej słyszysz marudzenie, to może lepiej wyjdźcie na spacer, by zmienił otoczenie. W każdym razie, ostatnią rzeczą, jaką powinnaś robić, to mieć do siebie pretensje. Z tobą, jako mamą, jest wszystko ok, a maluch niebawem wyrośnie z jęczenia. 

Czujesz się niedoceniona

Maluch nie powie jeszcze "kocham Cię mamo, ale mam zły humor". Nic dziwnego, że gdy jest marudny, a my dwoimy się i troimy, żeby zapewnić mu komfort i ujrzeć w końcu upragniony uśmiech na jego buźce, ale nic nie przynosi rezultatów, czujemy, jakbyśmy "nie umiały w macierzyństwo". Mamy wrażenie, że nie nadajemy się do swojej roli. W życiu każdej matki są takie chwile, a nie każda może przecież być "złą mamą". Głowa do góry!

Zobacz też: 6 sposobów, jakimi twój niemowlak mówi "kocham cię mamo"

Jesteś przestymulowana

Masa obowiązków przy dziecku i w domu, w połączeniu z niewyspaniem, brakiem czasu dla siebie i  stresem o dobro malucha to niekiedy nadmiar bodźców dla organizmu młodej mamy. Przestymulowanie sprawia, że możemy być bardziej drażliwe i mieć mniej cierpliwości. Dla dobra swojego i maluszka, lepiej znaleźć choć kilka godzin w tygodniu tylko dla siebie.

Przeczytaj: Matczyna wściekłość: gdy kochasz, a mimo to wybuchasz. To znak od ciała, że czas zadbać o siebie

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza