Niemowlę marudzi, a ty nie znasz przyczyny? Te konkretne tygodnie musi przetrwać każdy rodzic

2022-03-09 15:13

Niemowlę znów ma ciężki okres? Marudzi, dużo płacze, jest drażliwe i ma kiepski humor? Wiemy kiedy to się skończy i kiedy przyjdzie kolejny trudny czas. To nie wróżby, a naturalnie występujący etap u każdego niemowlęcia. Związany jest on ze wzmożonym wzrostem fizycznym, a także dojrzewaniem układu nerwowego dziecka.

Niemowlę płacz
Autor: Getty Images Dlaczego niemowlę jest marudne? Znamy okresy w których to normalne

Umiejętności chwytania, siadania, raczkowania, czy chodzenia, u większości niemowląt pojawiają się w konkretnym wieku, choć wyjątki potwierdzają regułę.  Podobnie jest ze skokami rozwojowymi i okresem wzmożonego wzrostu. Przyjąć trzeba, że każde dziecko jest inne, ale średnia pozwala nam na mniej lub bardziej dokładne określenie czasu, w którym spotyka to większość maluszków.

Momenty w których dziecko przechodzi skoki rozwojowe, lub intensywnie rośnie wiążą się ze zwiększoną płaczliwością, problemami ze snem i ogólnym rozdrażnieniem u niemowlaków. Kiedy nadchodzą te gorsze momenty i jak długo potrwają? Sprawdzamy!

Spis treści

  1. Okresy wzmożonego wzrostu niemowląt
  2. Skoki rozwojowe u maluszka
  3. Jak pomóc dziecku w trudnym okresie?
Co męczy niemowlaka?

Okresy wzmożonego wzrostu niemowląt

Gdy niemowlę intensywnie rośnie, może nie tylko być bardziej drażliwe. Będzie budzić się w nocy znacznie częściej niż zwykle, bo odczuwa dyskomfort. Co ważne, maluszki w tych okresach mają też wzmożony apetyt. Więc kiedy płaczą, jest duże prawdopodobieństwo, że po prostu są głodne.  

Przeczytaj: Bóle wzrostowe u dziecka - jak je rozpoznać i czy są groźne dla dzieci

Te etapy są bardzo krótkie i intensywne, więc możesz mieć wrażenie, że dziecko rośnie z dnia na dzień. I rzeczywiście tak jest. Zwłaszcza w tym wieku:

  • pomiędzy 7. a 10. dniem życia
  • w 3. tygodniu życia
  • w 6. tygodniu życia
  • w 3. miesiącu życia
  • w 6. miesiącu życia
  • w 9. miesiącu życia

Skoki rozwojowe u maluszka

Skoki rozwojowe, czyli okresy, w których dziecku wyostrzają się zmysły, nabywa ono nowych umiejętności są niestety częstsze. W tym czasie, w którym dziecko intensywnie się rozwija, może czuć dezorientację, a nawet niepokój. To właśnie dlatego robi się bardziej płaczliwe, gorzej śpi i na wszystko reaguje niechęcią.

Dowiedz się: Rozwój noworodka: jak oswoić dziecko ze światem?

Lepiej uzbroić się w cierpliwość i wyrozumiałość w tych okresach:

  • 5. tydzień życia dziecka - intensyfikacja odbioru bodźców słuchowych, zapachowych, wzrokowych i dotykowych.
  • 8. tydzień życia - wzmożony rozwój umiejętności manualnych - chwytanie grzechotki itp.
  • 12. tydzień - koordynacja wzrokowo ruchowa.
  • 19. tydzień - wzmożony rozwój interakcji z otoczeniem, rodziną.
  • 26. tydzień - początki lęku separacyjnego i rozróżniania osób obcych od bliskich. 
  • 37. tydzień - dziecko zbliża się sposobem pojmowania świata do myślenia dorosłych, jest to też okres wzmożonej nauki zabawy.
  • 46. tydzień - umiejętność poruszania się i zabawy pobudza dziecko do kolejnych odkryć, stąd jest tak pobudzone i emocjonalne. 

Jak pomóc dziecku w trudnym okresie?

Maleństwu w okresach dyskomfortu potrzebna jest przede wszystkim twoja cierpliwość. Przydać się mogą także masaże, kąpiele, łagodna muzyka i nie narażanie dziecka na zbyt dużą ilość bodźców. Dużo intensywnych dźwięków, zapachów, nowych miejsc, ludzi i ich głosów może spowodować przestymulowanie. A to tylko wzmaga rozdrażnienie malucha i problemy ze snem. 

Czytaj też: Przestymulowanie – jak nadmiar bodźców wpływa na zachowanie niemowląt?

Warto wiedzieć!

Jeśli okres wzmożonej drażliwości, płaczu i problemów ze snem u dziecka się wydłuża, warto skonsultować się z lekarzem. Mogą one sygnalizować problemy ze zdrowiem. Pediatra zbada dziecko i rozwieje ewentualne lęki i wątpliwości rodziców. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza