Niemowlę marudzi, a ty nie znasz przyczyny? Te konkretne tygodnie musi przetrwać każdy rodzic

2022-03-09 15:13

Niemowlę znów ma ciężki okres? Marudzi, dużo płacze, jest drażliwe i ma kiepski humor? Wiemy kiedy to się skończy i kiedy przyjdzie kolejny trudny czas. To nie wróżby, a naturalnie występujący etap u każdego niemowlęcia. Związany jest on ze wzmożonym wzrostem fizycznym, a także dojrzewaniem układu nerwowego dziecka.

Niemowlę płacz
Autor: Getty Images Dlaczego niemowlę jest marudne? Znamy okresy w których to normalne

Umiejętności chwytania, siadania, raczkowania, czy chodzenia, u większości niemowląt pojawiają się w konkretnym wieku, choć wyjątki potwierdzają regułę.  Podobnie jest ze skokami rozwojowymi i okresem wzmożonego wzrostu. Przyjąć trzeba, że każde dziecko jest inne, ale średnia pozwala nam na mniej lub bardziej dokładne określenie czasu, w którym spotyka to większość maluszków.

Momenty w których dziecko przechodzi skoki rozwojowe, lub intensywnie rośnie wiążą się ze zwiększoną płaczliwością, problemami ze snem i ogólnym rozdrażnieniem u niemowlaków. Kiedy nadchodzą te gorsze momenty i jak długo potrwają? Sprawdzamy!

Spis treści

 1. Okresy wzmożonego wzrostu niemowląt
 2. Skoki rozwojowe u maluszka
 3. Jak pomóc dziecku w trudnym okresie?
Co męczy niemowlaka?

Okresy wzmożonego wzrostu niemowląt

Gdy niemowlę intensywnie rośnie, może nie tylko być bardziej drażliwe. Będzie budzić się w nocy znacznie częściej niż zwykle, bo odczuwa dyskomfort. Co ważne, maluszki w tych okresach mają też wzmożony apetyt. Więc kiedy płaczą, jest duże prawdopodobieństwo, że po prostu są głodne.  

Przeczytaj: Bóle wzrostowe u dziecka - jak je rozpoznać i czy są groźne dla dzieci

Te etapy są bardzo krótkie i intensywne, więc możesz mieć wrażenie, że dziecko rośnie z dnia na dzień. I rzeczywiście tak jest. Zwłaszcza w tym wieku:

 • pomiędzy 7. a 10. dniem życia
 • w 3. tygodniu życia
 • w 6. tygodniu życia
 • w 3. miesiącu życia
 • w 6. miesiącu życia
 • w 9. miesiącu życia

Skoki rozwojowe u maluszka

Skoki rozwojowe, czyli okresy, w których dziecku wyostrzają się zmysły, nabywa ono nowych umiejętności są niestety częstsze. W tym czasie, w którym dziecko intensywnie się rozwija, może czuć dezorientację, a nawet niepokój. To właśnie dlatego robi się bardziej płaczliwe, gorzej śpi i na wszystko reaguje niechęcią.

Dowiedz się: Rozwój noworodka: jak oswoić dziecko ze światem?

Lepiej uzbroić się w cierpliwość i wyrozumiałość w tych okresach:

 • 5. tydzień życia dziecka - intensyfikacja odbioru bodźców słuchowych, zapachowych, wzrokowych i dotykowych.
 • 8. tydzień życia - wzmożony rozwój umiejętności manualnych - chwytanie grzechotki itp.
 • 12. tydzień - koordynacja wzrokowo ruchowa.
 • 19. tydzień - wzmożony rozwój interakcji z otoczeniem, rodziną.
 • 26. tydzień - początki lęku separacyjnego i rozróżniania osób obcych od bliskich. 
 • 37. tydzień - dziecko zbliża się sposobem pojmowania świata do myślenia dorosłych, jest to też okres wzmożonej nauki zabawy.
 • 46. tydzień - umiejętność poruszania się i zabawy pobudza dziecko do kolejnych odkryć, stąd jest tak pobudzone i emocjonalne. 

Jak pomóc dziecku w trudnym okresie?

Maleństwu w okresach dyskomfortu potrzebna jest przede wszystkim twoja cierpliwość. Przydać się mogą także masaże, kąpiele, łagodna muzyka i nie narażanie dziecka na zbyt dużą ilość bodźców. Dużo intensywnych dźwięków, zapachów, nowych miejsc, ludzi i ich głosów może spowodować przestymulowanie. A to tylko wzmaga rozdrażnienie malucha i problemy ze snem. 

Czytaj też: Przestymulowanie – jak nadmiar bodźców wpływa na zachowanie niemowląt?

Warto wiedzieć!

Jeśli okres wzmożonej drażliwości, płaczu i problemów ze snem u dziecka się wydłuża, warto skonsultować się z lekarzem. Mogą one sygnalizować problemy ze zdrowiem. Pediatra zbada dziecko i rozwieje ewentualne lęki i wątpliwości rodziców. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza