Bobomigi czyli rozmawiamy z niemowlakiem

2008-05-13 16:39 Danuta Matukiewicz|logopeda z Centrum Medycznego LIM

Bobomigi to sposób na komunikowanie sie z niemowlakiem. Nie czekając na pierwsze słowo, możesz porozumieć się z dzieckiem za pomocą... języka migowego. Roczne dziecko potrafi użyć ze zrozumieniem zaledwie kilku najprostszych słów: mama, baba, papa, dada, tata. Jednak mama może dać dziecku narzędzie, którym będzie ono w stanie porozumiewać się znacznie wcześniej – język gestów.

Dzięki bobomigom niemowlę będzie umiało komunikować się z rodzicami, „migając” o swoich potrzebach. Może odpowiedzieć na ważne pytania: czy coś go boli, czy jest głodny, na co ma ochotę. By jak najwcześniej zacząć rozmawiać z niemowlakiem nie trzeba wcale czekać na jego pierwsze słowa. Można nauczyć dziecko posługiwania się gestami, językiem migowym, tak, aby mogło skutecznie wyrażać swoje potrzeby i emocje.

>> Rozwój mowy u dziecka. Jak pomóc niemowlakowi uczyć się mówić?

Zasady nauki migania niemowląt

Metoda SIGN2BABY, wymyślona przez amerykańskiego psychologa i tłumacza języka migowego Josepha Garcię, polega na stopniowym wprowadzaniu znaków przy okazji wykonywania codziennych czynności i podczas zabawy.

Podstawowa zasada brzmi: kiedy migasz, mów! Na przykład zabierasz się do karmienia, mówisz: teraz będziemy jeść – i wykonujesz gest, np. głaskania piersi. Mówisz: chodź – i wykonujesz gest przywoływania. W ten sposób dziecko zaczyna kojarzyć słowo z sytuacją i odpowiednim gestem. Aby metoda zadziałała, ważne jest, by powtarzanie gestów było systematyczne i konsekwentne, zawsze też gestowi powinno towarzyszyć słowo, które ten gest nazywa.

>> Jak mówić do dziecka, aby wspierać rozwój jego mowy?

Bobomigi - najprostsze gesty

Wprowadzenie symboli można zacząć już od pierwszych dni życia maleństwa. Jednak warto z tym zaczekać, aż malec będzie umiał swobodnie naśladować pokazywane mu znaki, czyli do 6. miesiąca życia. Wtedy nasza pociecha zaczyna interesować się otoczeniem i chce się porozumiewać. Kiedy będziesz migać i jednocześnie mówić do malucha, najpierw będzie on bacznie obserwował, a z czasem dopominał się migów w znanych sytuacjach. Wreszcie zacznie je najpierw naśladować, a potem stosować samodzielnie, gdy będzie chciał coś powiedzieć mamie.

>> Jak rozpoznać przyczynę płaczu dziecka i co zrobić, by uspokoić niemowlę?

Czas, jaki potrzebny jest dziecku do samodzielnego użycia pierwszego znaku, zależy od tego, jak często pokazujemy mu ten znak i od tego, czy słowo jest dopasowane do jego potrzeb. Już 6-, 8-miesięczne maluchy potrafią porozumiewać się gestami.

Słownik dziecka może składać się z kilkudziesięciu znaków. Są to nazwy przedmiotów, zjawisk, czynności, uczuć. Ucząc dziecko gestów, możesz korzystać ze słownika znaków języka migowego (patrz ramka), jednak każda mama może sama stworzyć swój zestaw gestów, zrozumiały dla dziecka. Niemowlę może nauczyć się pięciu znaków na miesiąc, a po 1–2 miesiącach zaczyna migać do rodziców, że jest głodne albo że ma mokro.

>> Kiedy niemowlę powinno zacząć siedzieć, chodzić i mówić?

Dzięki tej metodzie dziecko, które nie opanowało jeszcze języka, porozumiewa się ze światem. Rodzice zaś nie muszą się domyślać, dlaczego malec jest smutny lub rozzłoszczony. Najwięcej znaków dziecko przyswaja między 10. a 18. miesiącem życia. Od 18.–28. miesiąca znaki zanikają – mały człowiek będzie wolał mówić.

Bobomigi, a rozwój dziecka

Miganie z małymi dziećmi korzystnie wpływa na ich rozwój intelektualny i emocjonalny. Rozwija ich zdolności manualne, wyobraźnię (także przestrzenną), pamięć i koncentrację. Dzieci szybciej uczą się mówić, opanowują język ciała, łatwiej wyrażają emocje. To dlatego, że migając, dziecko wykorzystuje jednocześnie lewą półkulę mózgu, gdzie mieszczą się ośrodki odpowiedzialne za mowę i logiczne myślenie, oraz prawą, która odpowiada za orientację przestrzenną.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE