Te ćwiczenia pomogą niemowlęciu chwytać zabawki i zacząć pierwsze przygody dzieciństwa

2022-02-17 11:46

Z pozoru wydaje się, że sięganie po przedmiot to prosta czynność. Dla dziecka to jednak duże wyzwanie. Gdy maluszek zaczyna chwytać grzechotki i gryzaki, wchodzi w zupełnie inny etap, a rodziców, jego pierwsze zabawy wyjątkowo cieszą. Jak pomóc maluszkowi zdobyć tę umiejętność?

umiejętność chwytania
Autor: Getty Images Kiedy maluszek nabywa umiejętności chwytania? Jak ją ćwiczyć?

W okolicach 3-4 miesiąca maluszek odkrywa, że jego paluszki mogą robić dokładnie to, czego od nich oczekuje. To kluczowy etap nauki precyzyjnych czynności manualnych, dzięki którym za chwilę dziecko zacznie chwytać samodzielnie przedmioty i badać je, wkładając interesujące go rzeczy do buzi.

Koordynacja pracy oczu i rąk nie jest na tym etapie jeszcze doskonała, rączka dziecka wykonuje kilka mniejszych ruchów do upatrzonego celu. Stopniowo ruchy nabierają płynności i precyzji. Na tym etapie rozwoju niemowlę odkrywa, że jego rączki są bardzo przydatnym narzędziem poznawania świata.

Warto również wiedzieć, że dziecko posiada zdolność stworzenia w swojej wyobraźni kształtu przedmiotu, który trzyma w rączkach, bez patrzenia na ten przedmiot.

Kiedy niemowlę powinno zacząć raczkować?

Przykładowe ćwiczenia dla dzieci w wieku od 0-5 miesięcy

  • Śpiewanka- bujankaW tej zabawie możesz siedzieć lub stać. Trzymając dziecko na rękach, zaśpiewaj ulubioną piosenkę maluszka, kołysząc się w prawo i w lewo lub do przodu i do tyłu. Bujanie się w rytm muzyki pomaga Twojemu dziecku poznać rytm jednostajny, który jest bardzo ważny w wykształcaniu umiejętności koordynacji ruchowej.
  • Nóżka do rączkiPołóż dziecko na pleckach. Nucąc piosenkę chwyć jego prawą rączkę i lewą nóżkę. W rytm piosenki dotykaj po przekątnej rączkę i nóżkę maluszka. Potem dotknij jednocześnie lewą rączkę i prawą nóżkę. Ćwiczenie to pomoże rozwinąć strefę przodomózgowia, która łączy prawą i lewą półkulę mózgową Twojego szkraba.

Dowiedz się też: Jak rozwija się wzrok u dziecka w pierwszych latach życia?

Skoki rozwojowe w pierwszym roku życia niemowląt: czym są, jak je rozpoznać?