Te ćwiczenia pomogą niemowlęciu chwytać zabawki i zacząć pierwsze przygody dzieciństwa

2022-02-17 11:46

Z pozoru wydaje się, że sięganie po przedmiot to prosta czynność. Dla dziecka to jednak duże wyzwanie. Gdy maluszek zaczyna chwytać grzechotki i gryzaki, wchodzi w zupełnie inny etap, a rodziców, jego pierwsze zabawy wyjątkowo cieszą. Jak pomóc maluszkowi zdobyć tę umiejętność?

umiejętność chwytania
Autor: Getty Images Kiedy maluszek nabywa umiejętności chwytania? Jak ją ćwiczyć?

W okolicach 3-4 miesiąca maluszek odkrywa, że jego paluszki mogą robić dokładnie to, czego od nich oczekuje. To kluczowy etap nauki precyzyjnych czynności manualnych, dzięki którym za chwilę dziecko zacznie chwytać samodzielnie przedmioty i badać je, wkładając interesujące go rzeczy do buzi.

Koordynacja pracy oczu i rąk nie jest na tym etapie jeszcze doskonała, rączka dziecka wykonuje kilka mniejszych ruchów do upatrzonego celu. Stopniowo ruchy nabierają płynności i precyzji. Na tym etapie rozwoju niemowlę odkrywa, że jego rączki są bardzo przydatnym narzędziem poznawania świata.

Warto również wiedzieć, że dziecko posiada zdolność stworzenia w swojej wyobraźni kształtu przedmiotu, który trzyma w rączkach, bez patrzenia na ten przedmiot.

Kiedy niemowlę powinno zacząć raczkować?

Przykładowe ćwiczenia dla dzieci w wieku od 0-5 miesięcy

  • Śpiewanka- bujankaW tej zabawie możesz siedzieć lub stać. Trzymając dziecko na rękach, zaśpiewaj ulubioną piosenkę maluszka, kołysząc się w prawo i w lewo lub do przodu i do tyłu. Bujanie się w rytm muzyki pomaga Twojemu dziecku poznać rytm jednostajny, który jest bardzo ważny w wykształcaniu umiejętności koordynacji ruchowej.
  • Nóżka do rączkiPołóż dziecko na pleckach. Nucąc piosenkę chwyć jego prawą rączkę i lewą nóżkę. W rytm piosenki dotykaj po przekątnej rączkę i nóżkę maluszka. Potem dotknij jednocześnie lewą rączkę i prawą nóżkę. Ćwiczenie to pomoże rozwinąć strefę przodomózgowia, która łączy prawą i lewą półkulę mózgową Twojego szkraba.

Dowiedz się też: Jak rozwija się wzrok u dziecka w pierwszych latach życia?

Skoki rozwojowe w pierwszym roku życia niemowląt: czym są, jak je rozpoznać?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza