Potrafię już sięgnąć po zabawkę...

2008-05-28 13:58 Anna Niezgoda|ekspert Instytutu Pampers|pediatra

W okolicach 3-4 miesiąca maluszek odkrywa, że jego paluszki mogą robić dokładnie to, czego od nich oczekuje. To kluczowy etap nauki precyzyjnych czynności manualnych, dzięki którym za chwilę dziecko zacznie chwytać samodzielnie przedmioty i badać je, wkładając interesujące go rzeczy do buzi. Z pozoru wydaje się, że sięganie po przedmiot to prosta czynność. Dla dziecka to jednak duże wyzwanie.

Koordynacja pracy oczu i rąk nie jest na tym etapie jeszcze doskonała, rączka wykonuje kilka mniejszych ruchów do upatrzonego celu. Stopniowo ruchy nabierają płynności i precyzji. Na tym etapie rozwoju maluszek odkrywa, że jego rączki są bardzo przydatnym narzędziem poznawania świata.

Warto również wiedzieć, że dziecko posiada zdolność stworzenia w swojej wyobraźni kształtu przedmiotu, który trzyma w rączkach, bez patrzenia na ten przedmiot.

Przykładowe ćwiczenia dla dzieci w wieku od 0-5 miesięcy

  • Śpiewanka- bujanka
    W tej zabawie możesz siedzieć lub stać. Trzymając dziecko na rękach, zaśpiewaj ulubioną piosenkę maluszka, kołysząc się w prawo i w lewo lub do przodu i do tyłu. Bujanie się w rytm muzyki pomaga Twojemu dziecku poznać rytm jednostajny, który jest bardzo ważny w wykształcaniu umiejętności koordynacji ruchowej.
  • Nóżka do rączki
    Połóż dziecko na pleckach. Nucąc piosenkę chwyć jego prawą rączkę i lewą nóżkę. W rytm piosenki dotykaj po przekątnej rączkę i nóżkę maluszka. Potem dotknij jednocześnie lewą rączkę i prawą nóżkę. Ćwiczenie to pomoże rozwinąć strefę przodomózgowia, która łączy prawą i lewą półkulę mózgową Twojego szkraba.
www.cwiczzmaluszkiem.pl
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE