Jak stymulować rozwój fizyczny dziecka w 1 roku życia?

2013-03-27 14:50

Roczne dziecko potrafi już bardzo wiele i może niejednokrotnie zaskoczyć rodziców umiejętnościami. Pierwszy rok życia dziecka to fascynująca przygoda dla rodziców, którzy skrupulatnie obserwują rozwój fizyczny dziecka. U noworodka dojrzewają wtedy różne wzory zachowań ruchu, np. ssanie palca, potrząsanie grzechotką, odruch chwytania. Co potrafi roczne dziecko i jak stymulować jego rozwój?

Etapy rozwoju mowy u niemowlaka. Jak pomóc dziecku w prawidłowym rozwoju mowy?
Autor: _photos.com|photos.com

Spis treści

  1. Fizyczny rozwój dziecka w pierwszym roku życia
  2. Jak wspierać dziecko w rozwoju ruchowym?

Fizyczny rozwój dziecka – co potrafi roczne dziecko?
W fizycznym rozwoju rocznego dziecka mięśnie stają się silniejsze i dziecko chce to wykorzystywać. Coraz mniej chętnie leży na plecach – mniej ciekawią je już rozmieszczone wokół łóżeczka przedmioty. Już nie tylko obraca główkę, obserwując dorosłych, ale też bardziej wytrwale próbuje przekręcać się na boki. I coraz częściej mu się to udaje. To dla ciebie powód do dumy z postępów dziecka, ale też sygnał, że nawet na moment nie wolno zostawiać go samego na kanapie czy przewijaku. Leżenie na brzuszku znosi już z większą cierpliwością niż jeszcze miesiąc temu. W tej pozycji potrafi podpierać się symetrycznie na przedramionach i podnosić główkę tak wysoko, że jest w stanie patrzeć przed siebie prawie na wprost. A jeżeli spróbujesz leżącego malca lekko podciągnąć do siedzenia (podając mu kciuki i jednocześnie przytrzymując za nadgarstki), będzie starał się dźwignąć głowę i ramiona. W 3. miesiącu życia niemowlę chętnie ćwiczy sięganie. To kolejny etap fizycznego rozwoju dziecka. Chwytanie przestaje być już tylko odruchem. Maluszek trzyma grzechotkę i potrząsa nią dość długo. Zaczyna dostrzegać przedmioty, których wcześniej nie zauważał, ponieważ jego wzrok się wyostrza. Widzi świat w trzech wymiarach – tak jak dorośli. Zaczyna wierzgać nogami, co nierzadko sprawia mu dużo radości. W tym okresie dziecko staje się bardzo „rozgadane” – częściej wydaje dźwięki (zwykle jest to gruchanie), ale również wzdycha i popiskuje z radości. Niektóre z tych dźwięków z czasem zmienią się w gaworzenie a potem mowę. Pod koniec pierwszego roku, stopniowo zanikają odruchy noworodkowe. To oznacza, że kończy się pierwsze najważniejsze stadium fizycznego rozwoju dziecka w prawidłowym przebiegu.  Na główce powinno już zarosnąć tylne ciemiączko.

Obserwujesz swoje roczne dziecko, jego ruchy, gesty, zastanawiasz się, kiedy dziecko zacznie raczkować, siadać, wykonywać nowe gesty. W czym może cię zaskoczyć twoje dziecko w rozwoju fizycznym? Opisujemy jakich zmian ruchowych możesz się spodziewać po rocznym dziecku.

Fizyczny rozwój dziecka w pierwszym roku życia

W fizycznym rozwoju rocznego dziecka mięśnie stają się silniejsze i dziecko chce to wykorzystywać. Coraz mniej chętnie leży na plecach – mniej ciekawią je już rozmieszczone wokół łóżeczka przedmioty. Już nie tylko obraca główkę, obserwując dorosłych, ale też bardziej wytrwale próbuje przekręcać się na boki. I coraz częściej mu się to udaje. To dla ciebie powód do dumy z postępów dziecka, ale też sygnał, że nawet na moment nie wolno zostawiać go samego na kanapie czy przewijaku. Leżenie na brzuszku znosi już z większą cierpliwością niż jeszcze miesiąc temu. W tej pozycji potrafi podpierać się symetrycznie na przedramionach i podnosić główkę tak wysoko, że jest w stanie patrzeć przed siebie prawie na wprost. A jeżeli spróbujesz leżącego malca lekko podciągnąć do siedzenia (podając mu kciuki i jednocześnie przytrzymując za nadgarstki), będzie starał się dźwignąć głowę i ramiona.

>> Jak wspierać dziecko w rozwoju ruchowym?

W 3 miesiącu życia niemowlę chętnie ćwiczy sięganie. To kolejny etap fizycznego rozwoju dziecka. Chwytanie przestaje być już tylko odruchem. Maluszek trzyma grzechotkę i potrząsa nią dość długo. Zaczyna dostrzegać przedmioty, których wcześniej nie zauważał, ponieważ jego wzrok się wyostrza. Widzi świat w trzech wymiarach – tak jak dorośli. Zaczyna wierzgać nogami, co nierzadko sprawia mu dużo radości. W tym okresie dziecko staje się bardzo „rozgadane” – częściej wydaje dźwięki (zwykle jest to gruchanie), ale również wzdycha i popiskuje z radości. Niektóre z tych dźwięków z czasem zmienią się w gaworzenie a potem mowę. Pod koniec pierwszego roku, stopniowo zanikają odruchy noworodkowe. To oznacza, że kończy się pierwsze najważniejsze stadium fizycznego rozwoju dziecka w prawidłowym przebiegu.  Na główce powinno już zarosnąć tylne ciemiączko.

Jak wspierać dziecko w rozwoju ruchowym?

Wydłużyły się okresy czuwania i staraj się wykorzystać ten czas na wspólną zabawę.

Kilka razy dziennie układaj malucha na brzuszku i umieszczaj przed nim zabawki. To wzmacnia mięśnie i stymuluje wzrok.

  • Mów do dziecka, czytaj mu książeczki, najlepiej takie, w których pojawia się dużo słów naśladujących dźwięk, np. stukanie, gwizdanie, szum, kapanie, odgłosy zwierząt.

>> Jak mówić do dziecka, żeby wspierac jego rozwój?

  • Kup miniaturowe pacynki na palce i rób miniteatrzyk, poruszając dłońmi i użyczając głosu malutkim lalkom (zmieniaj ton i barwę, tekst nie ma znaczenia).
  • Przypomnij sobie zabawy paluszkowe z dzieciństwa, np. „Sroczka kaszkę warzyła”. Doskonale rozwijają sprawność dłoni maluszka oraz ich wrażliwość na bodźce.
  • Staraj się umożliwiać dziecku dotykanie rzeczy ciepłych, zimnych, twardych, miękkich, szorstkich i gładkich. Pozwól pobawić się w wanience – niech się pochlapie, zanurza zabawki, wkłada dłonie pod strumień wody. Warto wybrać się z malcem na basen.
  • Taniec z dzieckiem na ręku, bujanie na nodze – to zabawa wspierająca rozwój mięśni, równowagi i zmysłów.
  • Wychodźcie razem do parku, lasu, czasem do kawiarni. Niech maluszek oswaja się z nowymi, nieznanymi sytuacjami.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza