Niemowlę wybudza się zaraz po odłożeniu? Śpi tylko z wami? Zobacz, co radzi konsultantka snu - cz.2

2021-11-10 15:02

Jeśli malec nie odróżnia dnia od nocy, masz problemy z odłożeniem go do łóżeczka i padasz już ze zmęczenia - ten artykuł jest dla ciebie. Agnieszka Piotrowska - pierwsza w Polsce certyfikowana Konsultantka ds. Snu Dziecka odpowiada na najczęstsze pytania mam dotyczące snu niemowlęcia.

Niemowlę wybudza się zaraz po odłożeniu? Śpi tylko z wami?
Autor: Getty images Zobacz, co radzi konsultantka snu - cz. 2

Agnieszka Piotrowska "DobraNocka" mówi o sobie, że jest wyspaną i szczęśliwą mamą Marysi, Gabrysia i Frania.

Jeśli ty chodzisz ciągle niewyspana, bo twoje dziecko budzi się kilka razy w nocy lub nie potrafi usnąć bez bujania, koniecznie przeczytaj jej rady.

Agnieszka Piotrowska to pierwsza w Polsce certyfikowana Konsultantka ds. Snu Dziecka z dyplomem Family Sleep Institute w USA (Certified Sleep Consultant, CSC) i założycielka DobrejNocki.

Jej pasją, misją i celem jest pomaganie wszystkim zmęczonym rodzicom, których dzieci nie śpią, dlatego zgodziła się odpowiedzieć na najczęstsze pytania niewyspanych mam, takich jak ty!

Spis treści

  1. Dlaczego dzieci śpią niespokojnie – rzucają się po łóżku, krzyczą przez sen, wiercą?
  2. Jak nauczyć noworodka rytmu dnia – dłuższego snu w nocy i czuwania w dzień?
  3. Co robić, gdy dziecko wybudza się 10 minut po odłożeniu?
  4. Co robić, gdy dziecku „rozreguluje się” rytm snu, np. po wizycie u dziadków?
Usypianie dzieci

Dlaczego dzieci śpią niespokojnie – rzucają się po łóżku, krzyczą przez sen, wiercą?

Noworodki i najmłodsze niemowlęta spędzają blisko 50% snu nocnego w fazie tzw. snu aktywnego (u starszych niemowląt i dzieci nazywamy go snem fazy REM, a jego udział w śnie nocnym zmniejsza się do ok. 30%). Maluszki w trakcie snu aktywnego dużo się kręcą, jęczą, wzdychają, mruczą - to czas znacznego zmniejszenia napięcia mięśni.

Z kolei starsze niemowlęta i dzieci w wieku poniemowlęcym w trakcie snu również sporo przemieszczają się po łóżeczku w aktywnej fazie snu, dodatkowo często „trenując” w nocy świeżo opanowane umiejętności ruchowe np. przewracanie się z pleców na brzuch, unoszenie do klęku i bujanie, stawanie na nogi.

W tej grupie wiekowej szczególnie ważne dla komfortu snu dziecka jest zadbanie o taką pieluszkę, która w trakcie nocnych „aktywności” będzie skutecznie dopasowywała się do brzuszka i nóg ruchliwego malucha bez obaw o jej szczelność.

W przypadku dzieci w wieku przedszkolnym krzyki, gwałtowne ruchy i „rzucanie” się przez sen mogą oznaczać epizody tzw. lęków nocnych. Lęki nocne pojawiają się zwykle w pierwszej części nocy (kiedy dominuje sen wolnofalowy).

W czasie epizodu lęku nocnego dziecko jest tylko częściowo wybudzone, nie ma z nim kontaktu, wydaje się pobudzone, może mieć otwarte oczy, krzyczeć i pocić się. Choć z perspektywy rodzica taka sytuacja może wydawać się przerażająca, to dzieci nie pamiętają jej rano po przebudzeniu.

Lęki nocne mogą mieć podłoże emocjonalne i pojawiać się po dniu z większą niż zwykle ilością wrażeń, ale głównym czynnikiem, który je zwykle wyzwala jest przemęczenie - konieczne jest więc zadbanie o regularny i wystarczającej długości sen dziecka.

Czytaj również:  Sposoby na dłuższy sen niemowlaka: co robić, żeby niemowlę przespało całą noc?

Ile powinno spać niemowlę? Dowiedz się wszystkiego o śnie swojego maluszka

Czy niemowlęta mają sny? Sprawdź, o czym śni twój maluszek

Jak nauczyć noworodka rytmu dnia – dłuższego snu w nocy i czuwania w dzień?

Dobowy rytm noworodka wyznaczają karmienia i krótkie (początkowo zaledwie 30-60 minutowe) okresy aktywności. Oznacza to, że maluch w pierwszych tygodniach po narodzinach domaga się jedzenia i aktywności również w nocy, kiedy jego rodzice potrzebują wypoczynku.

Rozmaite opracowania naukowe pokazują, że nie mamy aż tak wielkiego wpływu na wykształcenie się docelowego rytmu, gdzie dłuższe bloki aktywności przypadają na dzień a dłuższe okresy snu na godziny nocne. Jest to proces w dużej mierze fizjologiczny i po prostu wymaga czasu, choć można oczywiście go wspierać.

W ustaleniu rytmu dobowego może pomóc przede wszystkim ekspozycja dziecka na światło (zarówno naturalne jak i sztuczne) w ciągu dnia - światło jest jednym z kluczowych czynników regulujących zegar biologiczny (tzw. Zeitgeber).

W początkowym okresie życia drzemki powinny odbywać się przy świetle dziennym, wieczorem dobrze jest korzystać ze stonowanego i punktowego oświetlenia (np. lamy stojące czy kinkiety), a w nocy z małej lampki, która będzie delikatnie wydobywała zarysy przedmiotów z ciemności.

W przypadku niektórych dzieci może być konieczne wybudzanie ich z drzemek dłuższych niż trzy godziny na karmienie oraz aktywność w świetle dnia. W przypadku większości dzieci rytm dzień-noc wykształca się najpóźniej do 2 m.ż.

Co robić, gdy dziecko wybudza się 10 minut po odłożeniu?

Wybudzenia krótko po odłożeniu są typowe dla dzieci, które nie zasypiają w swoim docelowym miejscu snu. Zmiana pozycji ciała w połączeniu z dotknięciem zwykle chłodnej powierzchni łóżeczka (w odróżnieniu od ciepła w objęciach rodzica) powodują czasem dość gwałtowne wybudzenie.

Czasem skuteczne jest trochę dłuższe przytrzymanie dziecka na rękach po to, aby mogło ono wejść w głębszą fazę snu i dzięki temu nie wybudziło się po odłożeniu. Czasem pomaga również wcześniejsze rozgrzanie powierzchni łóżeczka termoforem, co trochę niweluje różnicę temperatur.

Najskuteczniejsze jednak jest usypianie dziecka w docelowym miejscu snu tak, aby nie było konieczne odkładanie go czy też przekładanie już po zaśnięciu. Wymaga to często zmiany w rytuale a przede wszystkim w sposobie zasypiania, co może być trudne dla obu stron, ale nie jest niemożliwe.

Co robić, gdy dziecku „rozreguluje się” rytm snu, np. po wizycie u dziadków?

Czas wyjazdu, to często „rozprężenie” jeśli chodzi o harmonogram snu, miejsce snu czy sposób zasypiania i jest to naturalne. Chcemy skorzystać z atrakcji na miejscu, spotykać się ze znajomymi czy rodziną, czujemy „wakacyjny luz”. Z kolei dziadkowie często pozwalają wnuczkom na więcej niż rodzice np. bardzo późne chodzenie spać.

Nie ma nic złego w takim wakacyjnym „rozregulowaniu” pod warunkiem, że jest ono okresowe i po powrocie natychmiast wracamy do codziennej rutyny i rytmu.

Wyjątkiem mogą tu być dzieci bardzo wrażliwe na przemęczenie - w ich przypadku nawet najmniejsze odejście od optymalnych pór snu czy rytuałów może oznaczać rozdrażnienie i płaczliwość spowodowane przemęczeniem. W takiej sytuacji konieczne jest dbanie o higienę snu również w czasie wyjazdów.

Szukasz odpowiedzi na więcej pytań? TUTAJ znajdziesz pierwszą część rad konsultantka snu Agnieszki Piotrowskiej

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza