Jak przygotować się do cesarki?

2016-02-25 20:26 Małgorzata Wójcik
Cesarskie cięcie
Autor: thinkstockphotos.com Przed wykonaniem cesarskiego cięcia trzeba wykonać badania na krzepliwość krwi.

Jak przygotować się do cesarki? Poród, który planowo ma zakończyć się cesarskim cięciem, wymaga odpowiednich przygotowań. Zobacz, jakie dodatkowe badania powinnaś zrobić i jak przyszykować się do cesarki.

Cesarskie cięcie to dziś bardzo częsty sposób rozwiązywania ciąży. Lekarze decydują się na nie zwykle wtedy, gdy podczas porodu siłami natury pojawia się zagrożenia zdrowia matki lub dziecka. Wiele operacji cesarskiego cięcia wykonuje się również planowo z powodu wskazań medycznych, czyli wówczas, gdy istnieje jakieś ryzyko związane z porodem siłami natury.  Jeśli tak jest w twoim przypadku, będziesz muisiała przygotować się do cesarki. Nie różni się to wiele od przygotowań do porodu naturalnego, wymaga jednak wykonania dodatkowych badań oraz wcześniejszego zgłoszenia się do szpitala.

Czytaj także: Poród pośladkowy: zagrożenia, powikłania, cięcie cesarskie

Jak przygotować się do cesarki? Rozmowa z ordynatorem

Jeżeli twój lekarz ginekolog prowadzący ciążę uzna, że powinnaś rodzić przez cesarskie cięcie ze względu na wskazania medyczne, kilka tygodni przed terminem porodu wypisze ci skierowanie na taki zabieg. Powinnaś zgłosić się z tym dokumentem do szpitala, w którym chcesz rodzić, by zostać zakwalifikowaną do zabiegu przez ordynatora oddziału położniczego. Warto wcześniej zadzwonić do placówki i spytać, czy nie istnieje konieczność zapisania się na taką wizytę. Jeśli zostaniesz zakwalifikowana do operacji, ordynator ustali jej datę. Zazwyczaj jest ona wyznaczana na kilka dni przed planowanym terminem porodu, by nie dopuścić do rozpoczęcia akcji porodowej. Lekarz poinformuje cię również, kiedy powinnaś zgłosić się na oddział – prawdopodobnie będzie to dzień przed cesarskim cięciem. Podczas rozmowy z lekarzem, możesz spytać się o profilaktykę zrostów pooperacyjnych. Istnieje bowiem możliwość podania podczas operacji specjalnego żelu lub membrany, które zmniejszają ryzyko zrostów. Dowiedz się, czy istnieje taka możliwość w twoim przypadku.

Czytaj także: Cesarskie cięcie zaplanowane: jak wygląda cięcie elektywne? 

Jak przygotować się do cesarki? Konieczne badania

Ponieważ cesarskie cięcie to operacja, twój lekarz ginekolog wypisze ci skierowania na badania, które są niezbędne do przeprowadzenia planowej cesarki, np. krzepliwości krwi i poziomu elektrolitów. Większość z nich powinnaś zrobić w ostatnim miesiącu ciąży, by były aktualne. Szykując się na planowany zabieg cesarskiego cięcia, spakuj te same rzeczy, które wzięłabyś do porodu naturalnego. Nie zapomnij o dokumentach, takich jak dowód osobisty, skierowanie do  szpitala, karta ciąży itd., kosmetykach, koszulach nocnych na zmianę, biustonoszu do karmienia. Tak jak innym kobietom, przydadzą ci się też podkłady lub chłonne podpaski na odchody poporodowe (zwykle są mniej obfite niż te po porodzie siłami natury). Nie musisz brać ze sobą jednorazowych majtek, bo nie będziesz mieć ran na kroczu, ani specjalnych żelu i kremu na blizny, bo można je stosować dopiero po 7–8 dniach od operacji i po zdjęciu szwów. Powinnaś za to mieć ze sobą w torbie: niskie majtki, które nie będą dotykały rany pooperacyjnej (cięcie wykonywane jest zwykle tuż nad linią włosów łonowych) i zwykłe szare mydło, które jest najlepsze do mycia rany po operacji. Nie zapomnij, by zabrać więcej rzeczy dla siebie i dziecka, bo po cesarskim cięciu zostaniesz w szpitalu dłużej niż po porodzie naturalnym – prawdopodobnie 4–5 dni.

Jak przygotować się do cesarki? Ostatnia doba przed operacją

Na dzień przed pójściem do szpitala przygotuj swoje ciało do zabiegu: zmyj lakier z paznokci  – w wielu szpitalach lekarze chcą podczas operacji  obserwować kolor płytek paznokci, świadczący  o twoim krążeniu krwi. Nie musisz golić okolic intymnych – z powodu ewentualnego ryzyka zakażenia zrobią to położne bezpośrednio przed cesarką. Nie bierz ze sobą biżuterii, nawet łańcuszka, bo i tak będziesz musiała zdjąć ją przed wejściem na salę operacyjną. Dzień przed cesarskim cięciem powinnaś być już na lekkostrawnej diecie, czyli unikać produktów smażonych i wzdymających warzyw. Warto jednak, abyś dużo piła,  najlepiej 2 litry wody mineralnej niegazowanej na dobę. Jeżeli będziesz przyjęta do szpitala rano w dniu zabiegu, to w domu od północy nic już nie jedz ani nie pij – to bardzo ważne!

Czytaj także: >> Wszystko, co musisz wiedzieć o cesarskim cięciu: poznaj najczęstsze mity >>

Jak przygotować się do cesarki? Po przyjęciu na oddział porodowy

Do szpitala powinnaś się zgłosić w ustalonym terminie. Zgłoś się na izbę przyjęć, skąd zostaniesz skierowana na KTG i USG oraz na badanie ginekologiczne. Musisz odbyć również konsultację z lekarzem anestezjologiem – w celu ustalenia metody znieczulenia. Do tego potrzebne będą twoje badania krzepliwości krwi, grupa krwi itd. Anestezjolog zapyta Cię o przebyte choroby, operacje, ewentualne uczulenia.

Przed cesarskim cięciem dostaniesz kroplówkę z płynem wieloelektrolitowym lub glukozą, która cię nawodni (pamiętaj, że od tej pory wolno ci najwyżej zmoczyć usta mokrym wacikiem) i zwiększy objętość krwi. W tym celu będziesz mieć założony wenflon, który przyda się również podczas zabiegu do podawania leków, np.
antybiotyku, który zapobiega zakażeniom pooperacyjnym. Przed cesarką konieczne jest również założenie cewnika do pęcherza moczowego, aby kontrolować ilość wydalanego moczu w czasie i po operacji.

Zanim zostaniesz przewieziona na salę operacyjną, zostaniesz podłączona do KTG, położna zmierzy ci też ciśnienie. Dostaniesz także specjalną koszulę jednorazową, bo podczas operacji nie możesz miećna sobie własnych ubrań. Jeśli chcesz, by podczas operacji obecny był twój mąż, zapytaj o to wcześniej lekarzy. Obecnie w Polsce coraz więcej szpitali stwarza taką możliwość. Osoba towarzysząca, tak jak wszyscy obecni na sali operacyjnej, musi przebrać się w specjalny strój jednorazowy.

Potrzebne badania:

Do planowego cesarskiego cięcia zabierz badania:

 • poziomu elektrolitów
 • krzepliwości krwi (koagulogram)
 • specjalistyczne (np. okulistyczne),
 • kwalifikujące do operacji (oryginał).

Czytaj także: >> Paciorkowiec w ciąży.  Jak groźny jest streptoccocus agalactiae w ciąży? >>

Oprócz tego, jak każda ciężarna, musisz mieć:

 • wszystkie wyniki badań USG wykonanych w obecnej ciąży
 • grupę krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi (oryginał)
 • morfologię i badanie moczu (z ostatnich czterech tygodni)
 • HBs Ag – wykonane w III trymestrze
 • WR – wykonane w III trymestrze
 • badania w kierunku nosicielstwa wirusów HIV oraz HCV
 • wynik posiewu z przedsionka pochwy i odbytu w kierunku nosicielstwa bakterii Streptococcus agalactiae (paciorkowiec typu B) – wykonanego po 35. tygodniu ciąży.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 3/2020 "Zdrowia": odchudzanie według typu sylwetki, chorobę poznasz po zapachu, ból można leczyć, życie ze schizofrenią, siarka w pielęgnacji urody, jak przechowywać żywność. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 3/2020
KOMENTARZE