Blizna po cesarce nie musi być widoczna. Jak są najlepsze maści na blizny?

2014-11-21 19:31 Agnieszka Roszkowska

Jakie są najlepsze maści na blizny? Czy to możliwe, by blizny po cięciu cesarskim zniknęły bez śladu? Podpowiadamy, jak się pozbyć blizny po cesarskim cięciu, jakie stosować preparaty na blizny, co można zrobić, by była jak najmniej widoczna. Blizna po cesarskim cięciu nigdy nie znika zupełnie. Ale dzięki stosowaniu odpowiednich maści na blizny, kremów czy plastrów można sprawić, że blizna po cesarce będzie prawie niewidoczna.

W dzisiejszych czasach blizna po cesarskim cięciu jest zwykle tak krótka i nisko umiejscowiona, że często nie widać jej nawet w skąpym bikini. Ale jednak ślad po cesraskim cięciu na skórze pozostaje. U części kobiet blizna po cesarce wygląda dobrze, jest ledwie zauważalna, jednak nie zawsze tak się dzieje. Czasem tworzy się tzw. blizna przerosła – ma szorstką fakturę, jest twarda i nieestetyczna. A u niektórych kobiet może utworzyć się tzw. bliznowiec – blizna jest wtedy zgrubiała, wypukła i większa niż obszar uszkodzonej skóry, do tego twarda, a nawet bolesna przy dotykaniu. Na ostateczny wygląd blizny po cesarce wpływa kilka czynników. Na niektóre nie masz żadnego wpływu (np. sprawność lekarza operatora, skłonność organizmu do nadmiernego wytwarzania kolagenu), ale sporo też zależy od ciebie. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji – na etapie gojenia się rany po cesarskim cięciu i także potem – można uzyskać bardzo dobre efekty.

Przeczytaj także: 

Wszystko o cesarskim cięciu - przygotowania, przebieg i możliwe powikłania

Ciąża po cesarce - kiedy jesteś na nią gotowa?

Kiedy stosować kremy i plastry na bliznę po cesarce?

Dopóki rana jest świeża, trzeba ją często przemywać, dezynfekować i wietrzyć, aby nie doszło do zakażenia. Po upływie 7–8 dni od operacji (i zdjęciu szwów po cesarskim cięciu, jeśli są nierozpuszczalne) zaczyna się właściwa faza gojenia blizny: komórki tkanki łącznej z dużą intensywnością produkują kolagen, dzięki czemu tworzy się blizna. Już na tym etapie można stosować preparaty na blizny ułatwiające właściwe zabliźnianie się tkanek. Przez kilka miesięcy, a nawet rok trwa przebudowa blizny. To znaczy, że w tym czasie blizna po cesarce nie jest jeszcze do końca uformowana, a w jej obrębie zachodzą dynamiczne procesy przebudowy z udziałem włókien elastycznych i kolagenowych oraz naczyń krwionośnych. I w tym właśnie czasie warto regularnie stosować na skórę skuteczne maści na blizny. Po upływie 12–18 miesięcy od cesarskiego cięcia rana będzie już znacznie mniej podatna na działanie preparatów na blizny i pozostaną ci już tylko kosztowne i inwazyjne zabiegi medycyny estetycznej.

Przeczytaj także: Jak wygrać z rozstępami podczas ciąży?

Prepary na blizny po cesarce. Jakie powinny mieć składniki?

Obecnie na polskim rynku dostępnych jest wiele preparatów czy maści na blizny wspomagających leczenie. Wiele z nich możana stosować na leczenie blizny po cesarce. Preparaty na blizny można podzielić ze względu na zawarte w nich składniki aktywne. Wymieniamy najważniejsze z nich.

  • Preparaty na blizny: silikon. Maść silikonowa na blizny jest skuteczna w leczeniu oraz w zapobieganiu bliznom przerosłym i bliznowcom. Po nałożeniu silikonu na skórę zachodzi zjawisko tzw. okluzji: zmniejsza się powierzchniowa utrata wody, co sprzyja uwodnieniu tkanek. Stwarza to idealne warunki do prawidłowego gojenia się rany po cesarskim cięciu. Preparaty z silikonem można stosować zaraz po pokryciu powierzchni rany komórkami naskórka (8–10 dni po operacji). Skuteczność maści silikonowej na blizny została potwierdzona badaniami klinicznymi.
  • Preparaty na blizny: heparyna. Substancja ta znana jest głównie z działania przeciwzakrzepowego, ale w leczeniu blizn bardziej istotne jest jej działanie przeciwzapalne oraz antyproliferacyjne: hamuje nadmierny, patologiczny rozrost tkanki łącznej. Ponadto zwiększa nawodnienie tkanki i rozluźnia strukturę kolagenu.
  • Preparaty na blizny: ekstrakt z cebuli. Hamuje wzrost fibroblastów (komórki tkanki łącznej) różnego pochodzenia, a w szczególności fibroblastów bliznowców, działa też bakteriobójczo. Dzięki tym właściwościom stymuluje gojenie się rany i przeciwdziała niefizjologicznemu tworzeniu się blizny.
  • Preparaty na blizny: masa perłowa. Wpływa korzystnie na metabolizm komórek skóry, przyspieszając ich odnowę. Zawarte w macicy perłowej mikroelementy oraz aminokwasy działają wzmacniająco na skórę, regulują metabolizm komórek, tonizują i przyczyniają się do odnowienia i odmłodzenia skóry. Kremy na blizny z masą perłową działają delikatnie złuszczająco i wybielająco.
  • Preparaty na blizny: kwas hialuronowy. To substancja, która naturalnie występuje w naszym organizmie. Kwas hialuronowy jest niezbędny do prawidłowego przebiegu procesów regeneracji skóry. Jego duża zawartość w skórze powoduje, iż goi się ona bez bliznowacenia.
  • Preparaty na blizny: wyciąg z wąkrotki azjatyckiej. Pozytywnie wpływa na metabolizm fibroblastów, pobudzając je do syntezy kolagenu i elastyny. Wąkrotka ma zdolność modyfikowania struktury skóry i warstwy podskórnej. Zmienia strukturę blizn, dzięki czemu można je wygładzić i zmniejszyć ich przebarwienie.

Obecnie w sklepach i aptekach dostępnych jest wiele preparatów wspomagających leczenie blizn po cesarskim cięciu, m.in. plastry silikonowe na blizny (np. Sutricon), które można stosować od razu po zdjęciu szwów, żele na bazie cebuli (np. Cepan, Contractubex), żele silikonowe (np. Dermatix, Bliznasil), kremy z kwasem hialuronowym (np. Cicatridina), intensywne serum na blizny, kremy z masy perłowej. Najwcześniej na blizny po cesarskim cięciu możesz stosować środki z silikonem albo kwasem hialuronowym. Pozostałe preparaty, kremy na blizny muszą poczekać, aż rana po cesarskim cięciu całkowicie się wygoi i utworzy się świeża blizna.

BLIZNA PO CESARCE: jak długo się goi? >>

Blizny po cięciu cesarskim powinny być pod szczególną ochroną

Podczas leczenia świeżych blizn po cesarskim cięciu (przed upływem roku) należy je chronić przed:

  • wszelkimi urazami i podrażnieniami mechanicznymi (np. obcieranie, uciskanie)
  • skrajnie niską lub wysoką temperaturą (mrozy, upały)
  • promieniowaniem ultrafioletowym: nie wolno opalać się na słońcu ani w solarium.

Cesarskie cięcie – pielęgnacja rany i krocza. Zdejmowanie szwów po cesarce.

Dobrze wiedzieć

Jak zapobiegać bliznowcom?

mgr Marta Bzdunek, położna, szpital Medicover, Warszawa

Tworzenie się bliznowców lub blizny przerostowej jest bardzo indywidualne, dlatego punktem wyjściowym powinna być ocena tendencji pacjentki do powstawania bliznowca. Jeśli takie tendencje występują, można stosować maści – na zagojoną ranę. Do czasu zdjęcia szwów po cięciu cesarskim mówimy o ranie pooperacyjnej, którą należy jedynie dezynfekować trzy razy dziennie preparatami bezalkoholowymi (np. z oktenidyną) i osuszać. Po zdjęciu szwów – i gdy rana jest już zagojona – można zacząć stosować kremy i maści na blizny na bazie heparyny, alantoiny lub żele i plastry silikonowe, które wygładzają i zmiękczają skórę oraz rozjaśniają bliznę. Kremy z masy perłowej natomiast zawierają minerały i aminokwasy, które w sposób widoczny zmniejszają blizny.

Polecamy wideo: Nasz ekspert objaśnia czwartą fazę porodu

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Nowy numer magazynu Dziecko Zakupy i My już w sprzedaży! A w nim ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży a także inspiracje i porady dla całej rodziny! 164 strony za 4,99 zł.

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE